Поради логопеда

Дистанційна підтримка освітнього процесу в умовах карантину

Рекомендації  від вчителя — логопеда Татур Валентини Юріївни

Шановні батьки! Відповіді на ваші запитання та  більше про методи та прийоми, які покращать  розвиток ваших дітей  за адресою :

https://medium.com/@imajenas

 https://t.me/joinchat/AAAAAFi9RvSSH_pM7-_1ag

Як безпечно повернути дітей в садочок після карантину?

 (За матеріалами психолога С. Ройз.)

 Карантин рано чи пізно має скінчитися. Діти мають знову повернутися в садочок. Для багатьох з них має початися новий період адаптації. Особливо це стосується дітей, які тільки нещодавно почали відвідувати дитячий садочок.

Та є, ще та категорія дітей, які прекрасно проводили час з батьками на карантині. Вони зовсім не бажають змінювати комфортне перебування вдома на відвідування дитячого садочка,  де їх чекають певні правила та обмеження. Тому батькам, які планують піти на роботу, та приводити дітей до садочка, потрібно уже зараз починати поступово готувати себе і малюка до закінчення карантину і розставання на цілий день.

Погана новина, в цьому випадку – період адаптації, навіть  у досвідчених садочколюбів, неминучий. Добра новина – він буде не таким довгим і болючим, який спостерігався на початку відвідквання садочка. Для дорослих це випробування подвійне, тому що вони самі повернуться на роботу, де їх чекає адаптація і можливе хвилювання за дитину.

На сьогоднішній день, навіть самі турботливі батьки, не можуть забезпечити потребу дитини в контактуванні. Не випадково батьки так втомлюються, перебуваючи вдома з дитиною, не випадково діти вимагають так багато до себе уваги. Це не «проблема» дорослих,  це – особливості дитячого розвитку, їх потреба адаптуватися до життя в «великому» світі та освоювати різні ролі.

Тому, на черзі гра в «дитячий садок». Підберіть та прочитайте дитині художні книжечки про перебування дітей в садочку. Пригадайте ті моменти, які дитині там подобались, пограйте в ігри, які дитина гралась там, подивіться фото, нагадайте про друзів, вихователів. А потім програйте перебування в садочку в іграх з улюбленними іграшками.

Немає точної дати повернення в садочок, та цей день уже наближається, тому дуже важливо вже зараз повертатися до знайомого садового режиму дня.. Режим дня – це не тільки про чергування роботи і відпочинку. Це – про дотримання правил, про відчуття обмежень, безпеку, про зміну харчування, про сенсорні навантаження, про вчасне пробудження і сон.

Доцільно передзвонити мамі друга чи подружки за якою сумує дитина, домовитись про не довгу розмову між дітьми (попередньо проговоріть з дитиною про тему розмови). Такі розмови повинні бути не часті, але систематичні. Можна сфотографувати улюблену іграшку і послати по вайберу другу, виховательці, супроводити це невеличким коментарем. Дорослий повинен бути завжди поруч, щоб якщо потрібно —  включитись, допомогти. У дитини може бути емоційне збудження, дитині після таких спілкувань, необхідно буде відпочити.

З дітьми важливо «мріяти». Ви можете казати: «Я хочу піти на роботу. Я уявляю як я одягну моє улюблене плаття, туфлі, як ти думаєш у якому платті мені буде краще? А давай помріємо, що ти одягнеш у садочок? Кого ти там зустрінеш? Що ти там хочеш робити?, а по якій дорозі ми підем?……». І фантазуючи, пройдіть по дорозі в садочок.

Будь ласка, пам’ятайте, що дітям складно з вами прощатись, розставатись. Продумайте, які можуть бути сценарії цього дійства, що ви скажете дитині, як заспокоїте. Це має бути не довго і по доброму.  Що ви можете пообіцяти дитині, запропонувати одноразово, у вигляді бонусу.  Важливо, в перший день, забрати дитину додому раніше.

 Зі своєї сторони, вихователі теж готуються до прийому дітей після довготривалої перерви.

 Щоб діти відчули себе безпечно, захищено, щоб дітям не було так складно переходити з однієї реальності в іншу, вихователі готують улюблені іграшки дітей, виставляють їх фото, пригадують улюблені традиції спілкування. Та мають цілий арсенал «секретиків» та «фішок».

Першу неділю діти можуть повертатися з садочка більш капризними та перезбудженими, а можливо і втомленними. Цей раз буде ще складніше, тому що до вже відомих причин, накладуться ще ряд протиепідеміологічних обмежень.

Дітям важливо буде почути від батьків, що вони їх люблять, вони прагнуть, щоб батьки гарантували, що вони за ними прийдуть. Особливо це стосується тих, хто не свідомо, міг сказати: «Коли вже закінчиться карантин? Я так втомилась, хочу щоб ти вже пішов в садочок і цілу неділю не приходив».  І….всі ми знаємо, що діти поруч з батьками, можуть поводити себе набагато розкутіше, чим у садочку. Це точно, не тому, що ви погані батьки, а якраз навпаки, дитина відчуває себе з вами впевнено і захищено.

Отже, ваше завдання впевнити дітей, що їм необхідно піти до садочка на час вашої зайнятості. Успіхів і до зустрічі!

Як  працює наш мозок?

(За матеріалами: В.Д. Єремєєвої і Т.П. Хрізман)

Як відомо, наш мозок складається з двох півкуль: лівої і правої, до кожної з яких ідуть нервові шляхи від органів чуття і від усіх органів, що мають чутливість (наприклад, больову або тактильну (дотикальну).

 При цьому права півкуля в основному “обслуговує” ліву сторону тіла: приймає велику частину інформації від лівого ока, вуха, лівої руки, ноги і т.д. і передає команди відповідно лівій руці, нозі, а ліва півкуля обслуговує праву сторону.

Головна відмінність лівої півкулі від правої в тому, що тільки в ній розташовані мовленнєвіні центри. Та переробка всієї інформації, яка надходить в ліву півкулю  відбувається за допомогою словесно-знакових систем.

Ліва ніби дробить картину світу на частини, на деталі і аналізує їх, вибудовуючи причинно-наслідкові ланцюжки, класифікуючи всі об’єкти, вибудовуючи схеми, послідовно перебираючи все те, що потрапляє в сферу її сприйняття або витягується з пам’яті. На це потрібен час, ліва півкуля діє порівняно повільно.

Права ж півкуля, в якій немає центрів мовлення, охоплює картину світу цілісно, одночасно включаючи в розгляд всю конкретну реальність, не дроблячи на частини, а синтезуючи цілісний образ у всій сукупності його конкретних проявів. Вона спеціалізується на обробці інформації, яка виражається не в словах, а в символах і образах. Права півкуля діє швидко. Праву півкулю називають ще емоційною. Їй властиве наочно-образне, інтуїтивне, творче мислення.

Зазвичай якась одна із півкуль у людини є домінуючою, що відбивається на індивідуальних властивостях особистості. Наприклад, лівопівкулевих людей більше тягне в науку. Правопівкульні більше прагнуть займатися мистецтвом або сферами діяльності, що потребують індивідуальних образних рішень.

Дитина спочатку є яскраво вираженою правопівкульною істотою, але поступово починає підключатися і ліва півкуля мозку.

Якщо права півкуля встигає, до перемоги лівої, накопичити необхідний багаж, то все в порядку. Якщо ні, то лівопівкулева зверхність може “заблокувати” праву сторону мозку, залишивши назавжди психіку даної людини збідненою. Їй буде важче стати собою, а значить унікальною, неповторною. В набагато меншої кількості дітей все може відбуватись навпаки.

Тому так важливо розвивати обидві півкулі, та особливо – праву частину мозку.

Існують спеціальні вправи, спрямовані на розвиток правої півкулі.

 

Зразу, хочу попередити, робіть усе разом з дитиною – паралельно, або спершу ви, як приклад, а потім дитина. Ці ігри мають бути не одномоментні. Їх треба проводити часто, систематично. З часом ваша допомога зведеться до нуля.

 

 1. Вправи на візуалізацію
  Коли у вас знайдеться вільна хвилинка, посадіть дитину поруч із собою і запропонуйте трохи пофантазувати.

“Давай закриємо очі і уявімо білий аркуш паперу, на якому великими літерами написано твоє ім’я. Уяви, що букви стали синіми … А тепер – червоними, а тепер – зеленими. Нехай будуть зеленими, але аркуш паперу раптом став рожевим, а тепер – жовтим.
А тепер прислухайся: хтось кличе тебе по імені. Вгадай, чий це голос, але нікому не кажи, сиди тихенько. Уяви, що твоє ім’я хтось наспівує, а навколо грає музика. Давай послухаємо, ябуду слухаи своє ім’я, а ти своє, а потім розкажемо один одному, що ми почули.!
А зараз доторкнись до свого імені. Яке воно на дотик? М’яке? Шорстке? Тепле? Пухнасте? У всіх імена різні.Ось я почув що моє ім’я -….
Тепер ми будемо пробувати твоє ім’я на смак. Воно солодке? А може з кислинкою? Холодне, як морозиво, або тепле?А хочеш почути, яке моє ім’я?
Ми дізналися, що наше ім’я може мати колір, смак, запах і навіть бути якимось на дотик.
А тепер відкриємо оченята. Але гра ще не закінчена.”

Попросіть дитину розповісти про своє ім’я, про те, що вона бачила, чула і відчувала. Трохи допоможіть їй, нагадайте завдання і обов’язково заохочуйте: “Як цікаво!”, “Ну треба ж!”, “Ніколи б не подумав, що в тебе таке чудове ім’я!”.

Далі беремо олівці і просимо намалювати ім’я. Дитина може малювати все, що захоче, головне, щоб малюнок відображав образ імені. Нехай дитина прикрасить малюнок, використає якомога більше кольорів. Але не затягуйте це заняття. Нехай малюк пояснить, що значать ті чи інші деталі, що він намагався намалювати. Якщо йому складно це зробити – допоможіть: “Що це намальовано? А це? А чому ти намалював саме це?”  «Скажи, що ти бачив, я допоможу тобі намалювати»

Суть гри в тому, що ми провели дитину по всім відчуттям: зір, смак, нюх, змусили долучитися в діяльність і уяву, і мовлення. Таким чином, всі зони мозку повинні були взяти участь в грі.

Тепер можете придумувати і інші ігри, побудовані за таким же принципом. Наприклад: “Ім’я-квітка” – малюємо квітку, яку ми могли б назвати своїм іменем; “Я дорослий” – пробуємо уявити, розказати і намалювати себе дорослим (як одягнений, як говорить, що робить, як ходить і так далі); “Уявний подарунок” – нехай малюк дарує уявні подарунки своїм друзям, а вам розповідає, як вони виглядають, пахнуть, які на дотик.

 1. В цю гру ми часто гралися у садочку. —  “Вухо-ніс”. Лівою рукою беремося за кінчик носа, а правою – за протилежне вухо, тобто ліве. Інструкція: “Одночасно відпустіть вухо і ніс, плесніть у долоні і поміняйте положення рук так, щоб вже права тримала кінчик носа, а ліва – протилежне, тобто праве вухо.
 2. 3.“Кільце”.По черзі і дуже швидко перебираємо пальці рук, з’єднуючи в кільце з великим пальцем вказівний, середній, безіменний, мізинець. Спочатку можна кожною рукою окремо, потім одночасно двома руками.

https://www.youtube.com/watch?v=K5xCYIrViK8

 1. 4.“Дзеркальне малювання”. Покладіть на стіл чистий аркуш паперу, візьміть по олівцю в обидві руки. Малюйте одночасно обома руками, спочатку безкінечні кола, звивисті лінії, геометричні фігури, доріжки з крапочок чи штрихів, дзеркально-симетричні малюнки, літери. При виконанні цієї вправи ви повинні відчути розслаблення очей і рук, бо при одночасній роботі обох півкуль поліпшується ефективність роботи всього мозку.

 https://www.youtube.com/watch?v=WnpEMgVitog&fbclid=IwAR0GGnfpIHgR-iAuG37Fjrw1aOhl3z9Pf7RznqJGgImrsFzsy2fvARpHfu0&app=desktop

До речі, коли ви щось робите обома руками одночасно, наприклад, граєте на музичному інструменті (уявне, чи справжнє піаніно, барабан, марокаси), або навіть набираєте текст на клавіатурі, працюють обидві півкулі. Це своєрідне тренування.

 Ще корисно здійснювати звичні, автоматизовані вами дії, не провідною рукою, а протилежною. Наприклад, якщо ви зазвичай чистите зуби, тримаючи щітку в лівій руці, то періодично перекладайте її в праву. Якщо пишете правою рукою, перекладіть ручку в ліву. Це не тільки корисно, але й весело. А результати таких тренувань не змусять себе довго чекати.

 1. 5. І, наостанок, ще одна весела вправа для дітей: Візьміть по аркушу паперу, різного кольору, розкладіть їх в зручному місці (на столі, дивані, підлозі). На кожен листок покладіть кольоровий олівець, таким чином, щоб кольори не співпадали (на синій – жовтий, на оранжевий синій, на зелений – червоний, чи як у вас вийде, сильна контрастність не обов’язкова). Дивлячись на папір, требаякнайшвидше вимовити в голос колір олівця. В слідуючий раз просіть дивитися на олівець, а називати колір паперу.

 Переконайтесь, що діти добре зрозуміли завдання. Успіхів вам і вашим діткам!

Коли потрібно звертатись до логопеда?

Дошкільний період — це період від 3 до 6 років  Чи не найважливішою в цей час для дитини стає потреба у спілкуванні та враженнях  Адже саме вони допомагають дитині поступово набувати соціального досвіду і розвивати пізнавальні здібності.

Та саме зараз, в період 4–6 років батьки починають порівнювати мовлення своїх дітей з мовленням їх однолітків. Звертають увагу на вміння своїх дітей щось розповісти чи запитати. Особливо їх тривожить стан звуковимови у дітей. Хочу сказати, що це вже запізно, цей процес потребує уваги ще з першого року життя.

 Як запобігти порушенням звуковимови  в дитини? Пам’ятайте: мовлення батьків є взірцем для наслідування дитиною  Саме тому мовлення батьків у спілкуванні з дитиною має бути: • правильним — без мовленнєвих порушень та «сюсюкання»; •  розбірливим — з чітким вимовлянням слів, з виділенням наголошеного складу; •      простим — що включає прості фрази з 2–4 слів; •         повторюваним — з багаторазовим використанням одних і тих самих слів протягом певного періоду;  •        різнобарвним — з використанням різної інтонації, пауз, сили голосу, зміни темпу; •     живим — супроводжуватися виразною мімікою та (за потреби) жестами.

 Навіть, якщо формування звуковимови відбувається без складних порушень, звичайно, не буде зайвим працювати над розвитком мовлення дітей, розвитком рухливості артикуляційного апарату, вдосконаленням фонематичних процесів. 

 А чи може дитина сама «виговоритись»? Таке справді буває, але не так часто, як того прагнуть батьки.   Навіть, якщо дитина не вимовляє одного звука, але їй вже виповнилося 4 роки, обов’язково потрібна логопедична консультація.

 Дитина розмовляє не так добре, як її однолітки.  Що робити? Кожна дитина — індивідуальність.  Її розвиток відбувається за власними законами, тому не порівнюйте свого малюка з однолітками, які, можливо, випереджають його у своєму розвитку.  Якщо ви помітили, що однолітки не розуміють, а сміються над мовленням вашого малюка, спробуйте об’єктивно оцінити ситуацію.  Надзвичайно важливо своєчасно допомогти дитині у виправленні мовленнєвого порушення і звернутися до вчителя-логопеда.

  Не забувайте, що зазвичай, діти з розладами мовлення дуже вразливі і можуть поступово усамітнитися, а це ще більше затримуватиме мовленнєвий розвиток і негативно впливатиме на характер — дитина може стати дратівливою, замкненою, плаксивою.

 Коли потрібно звертатись за допомогою логопеда?

  При перших тривожних дзвіночках у мовленні дитини. Особливо, якщо його народження відбувалось з ускладненнями, кесарів розтин, якщо в ранньому дитинстві малюк не гулів, не лепетав, пізно почав сидіти, стояти, говорити, погано ссав, часто зригував, не любить жувати тверду їжу, має проблеми з носовим диханням, часто хворіє простудними захворюваннями чи має алергію.

 Якщо під час обстеження дитини, якій вже виповнилося 4 роки, вчитель-логопед виявив: •         заміни одних звуків іншими, простішими за артикуляцією (наприклад, туба замість шуба); •     змішування звуків, тобто нестабільні заміни одних звуків іншими, коли дитина то вимовляє звук у слові цілком правильно, то замінює його на інший звук (наприклад, жука називає то зюк, то шук, то жук); • спотворену вимову звуків (наприклад, якщо дитина гаркавить); •    труднощі розрізнення звуків, схожих за звучанням чи артикуляцією (переважно тих, що їх дитина вимовляє неправильно) (наприклад, дзвінких — глухих приголосних, як от дуб — туп або твердих — м’яких приголосних, як от мило — міло); •  перестановки, додавання, пропуски звуків (наприклад, карб — краб, таник — танк, білка — біка);            •порушення ритміко-складової структури слів (пропуски, додавання складів чи їх уподібнення, наприклад: вавона — ворона, фотопалат — фотоапарат, кукаліківає — кукурікає), можна говорити про Фонетико-Фонематичний Недорозвиток Мовлення і необхідність занять дитини з логопедом.

 Як довго слід займатися з дитиною,  щоб досягти правильної звуковимови? На це запитання немає однозначної відповіді.  Залежно від прояву ФФНМ (відсутності, заміни або спотворення одного чи групи звуків) корекційна робота може тривати від одного тижня до кількох місяців, і навіть років  Найчастіше на постановку звуків потрібен 1 місяць, а от на автоматизацію (закріплення правильної вимови звука в мовленні) та диференціацію (розрізнення звуків) близько 6 місяців, а то і більше.

 Дитині виправляє звуковимову вчитель-логопед  дитячого садочка, може додатково займатись ще інший спеціаліст, але цих занять може виявитись недостатньо. 

Як діяти у цій ситуації? Якщо в дитини проста дислалія, тобто порушення звуковимови однієї групи звуків (наприклад, свистячих [с], [з], [ц]), то логопедичних занять в умовах садка та вдома буде достатньо, щоб швидко подолати цей дефект.

  Проте, якщо дислалія поліморфна, тобто в мовленні дитини спостерігається порушення кількох груп звуків (наприклад, свистячих та шиплячих, сонорів), чи є ще інші види порушень, (загальний недорозвиток мовлення) , то робота з логопедом може розтягнутись на досить тривалий період.

Корекційно-розвивальна логопедична робота в дитячому садку забезпечує високий коригувальний ефект мовленнєвих розладів і є необхідною для дітей з мовленнєвими порушеннями.

Чи варто віддавати дитину до спеціальної логопедичної групи?

Пам’ятайте, що саме в дошкільний період мовлення дитини розвивається найінтенсивніше, а головне — воно гнучке для подолання мовленнєвих розладів  Тому, що раніше ви звернетеся по допомогу до спеціаліста, то швидше дитина оволодіє правильним мовленням. 

Важливе значення у дошкільному віці має комплексна робота з дитиною,  тому логопедичні та логоритмічні заняття в логопедичній групі з логопедом, навчально-розвивальні заняття вихователя, корегуючі заняття з психологом забезпечать успішну корекцію мовлення вашої дитини, допоможуть їй досягти найкращих результатів.

  Не соромтеся звертатися по допомогу до вчителя-логопеда, адже тільки завдяки співпраці вчителя-логопеда і батьків, використанню цікавих та доступних видів роботи, у дітей нормалізується процес оволодіння мовленням

Чи можна без логопедичної допомоги виправити в дитини порушення звуковимови? Якщо дитині тільки 3 роки і вона погано говорить, ви можете виконувати з нею вправи артикуляційної, дихальної та пальчикової гімнастики, і мовлення значно покращиться  Проте, якщо дитині вже 4 роки і вона неправильно вимовляє кілька звуків, слід звернутися до вчителя-логопеда.   Очікування, що «ось-ось заговорить сам», зазвичай,  не виправдовуються.

Хвилювання батьків, що дитина буде плакати у новій групі, довго буде звикати до нових вихователів, чи стане говорити ще гірше, тому що навчиться від інших, неправильному мовленню – не мають під собою основи. Таких груп у різних садочках, містах, областях створено багато з певними правилами і за науково обгрунтованими принципами, щоб створити дитині якісне мовленнєве середовище, унеможливити негативні реакції, забезпечити  комфортне перебування в групі.

  Пам’ятайте, що мовленнєві порушення легше попередити, аніж подолати Отже, консультації вчителя-логопеда, відвідування спеціальної логопедичної групи для дітей з порушеннями мовлення, систематичні заняття з дитиною в домашніх умовах, допоможуть скоригувати наявні порушення звуковимови та відкриють дитині шлях до успішного навчання у школі.

Мама – найкращий логопед

Чи може мама, людина  будь-якої професії, бути найкращим педагогом? Так, може! В чому ж її переваги?

Мама знає свою дитину краще, ніж будь-який спеціаліст. Бачить її в різні моменти за різних обставин, перша помічає незначні зміни чи сигнали успіху та невдач.

Мама найкращий педагог – сама найближча людина для дитини, з мамою у дитини найкращий контакт. А значить і самі продуктивні і результативні заняття, дитина для мами буде старатись набагато краще, ніж для чужої тьоті.

Навіть, якщо у відносинах мами і дитини є непорозуміння, то вони короткочасні і швидко нівелюються під час спільної діяльності. А, якщо дитина має вади мовлення і, чужі люди не зразу її розуміють, то дитина в лиці мами завжди бачить і знаходить розуміння, а це значить, що вона їй більше довіряє, більше розкривається та іде на контакт.

 Тому, що батьки добре знають свою дитину, вони знають як, та в який час краще всього почати заняття. В них є свобода вибору найкращого часу для цього.

У фахівця час жорстко регламентований, вчитель-логопед не може чекати моменту, коли у дитини хороший настрій і вона буде повністю налаштована на працю з ним. Тому частина занять у логопеда може проходити не так продуктивно.

Батьки добре знають сильні і слабкі сторони своєї дитини. Знають, що завдання саме такого плану дитина виконує краще, а ось такі — не хоче і її потрібно стимулювати. Особливо завдання, які потребують певних фізичних чи моральних зусиль. Так, фахівець з часом, вивчає дитину, її особливості характеру, поведінки і вміє регулювати процеси навчання. Та це приходить з часом, не легким шляхом спроб та помилок і затрат енергії. Скоротити цей шлях, знову ж таки, допомагають батьки. Вони можуть поділитися своїми знаннями зі спеціалістами і повноцінно включитись в роботу.

В більшості випадків дитина займається від 5 до 1 години в тиждень. За цей час педагог може тільки зробити спробу показати дитині нові вправи, призвичаїти її до нових вимог, до необхідності взаємодії на занятті, спробувати закріпити нову вправу чи навик. І тут також основна робота лежить на плечах батьків – заспокоїти дитину, спонукати до праці,  вселити думку про необхідність занять з учителем-логопедом.

Якщо є розуміння цих моментів з боку батьків, то з самого початку, можна здобути результат швидше, від взаємодії  батьків з дитиною і вчителем – логопедом.

Сьогодні, коли діти тривалий час перебувають на карантині вдома, разом з батьками, саме час проявити свої педагогічні здібності.

 Та й карантин під час коронавірусу – це не просто сидіння вдома. 

Дуже важливо розуміти, як саме організовувати простір і час дітей вдома.

Щоб організовувати простір і дні дітей, необхідно слідувати правилу: дітям треба дати можливість, по-перше, відпочити, по-друге, забути про  свою тривогу, а по-третє, їм треба дати можливість нудьгувати».

Так, так – нудьгувати, для того щоб будь-яка діяльність була для дітей в радість. Якщо ми, без перерви, починаємо розважати дитину, то позбавляємо її власної енергії і насолоди від власних дій. 

Коли ваша дитина говорить: «Мамо, мені нудно», не дозволяйте їй в цей момент вмикати планшет, комп’ютер, чи брати в руки телефон. Скажіть їй: «Понудьгуй декілька хвилин, зараз я разом з тобою пограю в дуже цікаву гру». Підготуйтесь і запропонуйте їй позайматись за рекомендацією вчителя-логопеда. Будьте поруч, виконуйте завдання на рівні дитини, змагайтесь, не бійтесь досягати успіху, спонукайте дітей вас перемагати.

Та регламентуйте час занять, не перетворюйте цей процес в безперервну гру. Насправді, якщо ми весь час будемо аніматорами для своїх дітей, ми позбавляємо їхньої власної мотивації до роботи. Робіть веселі перерви, давайте дітям ініціативу, а найкраще буде коли ви очолите активність дітей. Дайте їм можливість битись подушками і самим долучіться до цієї гри, дозвольте пострибати на ліжку, сховатися під столом чи за дверима, але вони повині знати, що за моментами розваг іде заняття.

Можливо, не зовсім вціліють ваші меблі, та це збереже вам певну кількість нервових клітин, а дітям додасть впевненності, що їх люблять, розуміють, цінують їх бажання.

 На сьогодні є дуже багато можливостей і ресурсів, які допоможуть вам продуктивно займатися з дітьми і не збожеволіти з постійним «Ну мам», «Ну тат», дітям з цікавістю провести час, а вільний період від занять та роботи прожити з цікавістю разом.

Слідкуйте за завданнями , які рекомендує вам вчитель- лоопед, з’ясовуйте не зрозумілі вам моменти, будьте на зв’язку і все буде добре.

Ми хочемо тримати з вами зв’язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Medium та у Telegram

Як підтримати дітей під час карантину

Зараз час величезних змін та потрясінь для всіх, зокрема, і для дітей. Щоб впоратися з усіма викликами пандемії, їм потрібна доросла мудрість та підтримка. Подолання усіх цих труднощів – теж нагода стати з дітьми ближчими, допомогти їм зростати, ставати добрішими, співчутливішими та сильнішими.

Як можна це зробити?

📌 Щоб допомогти дітям, нам спершу потрібно потурбуватися про себе. Памятаєте інструкцію з порятунку у літаку? Спочатку кисневу маску на себе, а потім – на того, хто поруч: лише так будемо ефективними у допомозі. Так само й тут: якщо ми виснажені, знервовані й роздратовані – нам буде важко підтримувати дитину і давати відчуття захисту. Тому не забуваймо про базові кроки турботи про власний психологічний добробут.

📌 Спілкуватися на теми, що хвилюють дітей. Дітям важливо, що ми слухаємо і чуємо їхні думки, запитання, почуття. Дітям важливо, що ми ділимося з ними теж своїми думками, почуттями, питаннями. І дітям важливо, що ми говоримо з ними чесно і зрозуміло, що ми будемо поруч, що ми можемо надати пояснення, підтримку і надію.

📌 Допомагати дітям розуміти, чому важливий карантин і усі заходи, що він включає – та втілювати їх. Це дає дітям розуміння, чому важливі ті чи інші дії, чому мають сенс ті чи інші обмеження. Це дає їм відчуття певного контролю над ситуацією, долучення до спільних дій з подолання пандемії.

📌 Бути прикладом для дітей не означає бути ідеальними – бо якщо ми помиляємося, чи робимо щось не так – водночас стаємо гарним прикладом того, як уміти визнати помилку, просити вибачення. Більшість навичок діти вчаться від нас з життєвих ситуацій, не через уроки чи лекції.

📌 Допомагати дітям в організації часу й плануванні дня. Звісно, чим молодші діти, тим більше цієї організації й часу лягає на нас, чим старші – тим більше ми допомагаємо їм розвивати власні навички самоорганізації.

📌 Наповнювати разом дні ресурсними активностями. Розділена радість є найкращим способом відновлення від стресу, джерелом енергії. Тому різного роду ігри та інші спільні ресурсні активності є дуже на часі. Читати разом книжку, бавитися у хованки, дивитися гарний фільм, готувати їсти, малювати — список занять можна продовжувати і продовжувати.

📌 Пам’ятати про дисципліну. Діти, як і дорослі, мають розуміти, що є певні правила, які гарантують безпеку і нашу відповідальність один за одного, а відтак є наслідки за їх дотримання/порушення. Дисципліна – не про покарання. Дисципліна – про розвиток самоконтролю і відповідальності за себе й інших.

📌 Залучати дітей до турботи про інших. Діти мають бути долучені до спільних зусиль, вони мають мати свою частку домашніх обов’язків, і бути не лише одержувачами турботи, але й турбуватися про інших у відповідь!

Ми зможемо разом пройти цей непростий час і вийти з нього мудрішими іти сильнішими – і ми, і діти, і наші сім’ї й суспільство загалом.

За матеріалом Центру здоров’я і розвитку «Коло сім’ї».

95522450_2569864836674923_1808532998027476992_o 95615668_2569864613341612_3067657185459699712_o 95660306_2569864896674917_512206980698341376_o 95698363_2569864636674943_4495871967592710144_o 95736233_2569864786674928_5316360044256690176_o 95781829_2569865256674881_2577120002691825664_o 96084646_2569865506674856_4762373863675789312_o 96136999_2569864990008241_5326170595669311488_o

 

ІГРИ ДЛЯ СЕНСОРНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ ЯКІ МОЖНА ОРГАНІЗУВАТИ ВДОМА.

Сенсорна інтеграція – це процес, під час якого нервова система людини отримує інформацію від  усіх рецепторів  (вестибулярний апарат, відчуття власного тіла (проприоцепція), нюх,  слух, зір, смак, відчуття дотику), а потім обробляє цю інформацію і використовує її таким чином, щоб комфортно перебувати в оточуючому середовищі.

Сенсорна інтеграція служить для виконання певних дій, прийняття певного положення тіла і т.і. В більшості людей процес сенсорної інтеграції проходить автоматично.

В  випадку порушень обробки сенсорних сигналів, будуть з’являтися дисфункції в моторному, пізнавальному розвитку, а також в поведінці дитини. Метою терапії сенсорної інтеграції є накопичення  такої кількості відповідних сенсорних, вестибулярних, проприоцептивних і тактильних стимулів, щоб створити умови для нормальної роботи центральної нервової системи. Бажані реакції з’являться  природнім шляхом, варто тільки трішки допомогти дитині. Цьому сприяють ігри з дитиною.

Граючись, необхідно спостерігати за реакціями дитини, щоб не виникло сенсорного переантаження. Сенсорне перевантаження – це стан, який виникає, коли людина отримує велику кількість даних від всіх органів відчуття і, мозок не встигає їх обробити. А також буває зворотнє явище, коли діти мають низьку, або зовсім нульову реакцію на сенсорні подразники і в деяких випадках самі шукають збільшення сенсорних стимулів.

Терапія, проведена, як звичайна гра, є задоволенням для дитини, але разом з тим і важкою працею, націленою на досягнення успіху, який був би недосяжним при звичайних спонтанних іграх. Важливим аспектом терапії являється мотивація дитини. Батьки, психологи та педагоги стверджують, що дітей нового покоління важко мотивувати до навчання. А що вже говорити про мотивацію в умовах карантину!
І хоч «чарівної пігулки», яка в один момент зробить дитину супер ефективною та самоорганізованою до навчання не існує, на щастя, існують методи, які вам у цьому максимально допоможуть. Про них трохи нижче, а зараз, про особливості дітей з розладами сенсорної інтеграції.

https://www.youtube.com/watch?v=1pcao9WXA2k

Які ж вони,  діти з розладами сенсорної інтеграції ?    Різні.

Група невдоволених.

Для таких дітей характерна підвищена плаксивість,  постійне невдоволення. Такі діти дуже вибіркові в їжі. Одні не можуть, наприклад, їсти хрусткі чи червоні продукти. Другим важко догодити в виборі одягу.

До першого типу  відносяться ті малюки, які не можуть терпіти найменший дискомфорт. Прохолодно, жарко, дуже мокро, навпаки, дуже сухо – все це буде приводом до істерики і плачу.      Батьки такої дитини всіляко хотять догодити своїй  дитині, але все марно.

Вихователі  такої дитини, знають, що вона не любить малювати фарбами, або ліпити з пластиліну, переважно грається самостійно. Педіатри стверджують, що зі здоров’ям у такої дитини все добре. А оточуючі вважають, що у всьому винні батьки та їх методи виховання.

Полохливі

Такі діти  повільні і полохливі.

Спостерігаючи за такими  дітьми, може здатися, що вони літають в хмарах, заглиблені в себе. Такі діти часто зашпортуються,  наштовхуються на різні предмети, «випадково»  зачіплюютья чи кидають різні предмети. Окрім того, батьки часто скаржаться, що дитина їх ігнорує, пропускає все сказане повз вуха.

Ці діти швидко втомлюються. Через їх заторможенність, витягнути таких дітей з ліжка, вдягнути, нагодувати – ціле випробування. Виконання будь-яких побутових  справ, займає  у цих дітей набагато більше часу, ніж потрібно. У таких  дітей відсутнє почуття ритму та порушена координація рухів.   В стресовій ситуаціі  такі діти впадають в ступор.  Вони не сміливі в спілкуванні  з однолітками та не люблять галасливі спільні ігри.

Вихователі  твердять, що така дитина «спить» на заняттях, не встигає за іншими дітьми, легко втрачає ініціативу і здає позиції. Не дивлячись на це, такі діти бувають добре розвинені, розумні, але в силу своїх особливостей, не можуть себе проявити.

Сором’язливі.

До цього типу відносяться супер сором’язливі діти. Це самі «зручні» діти з порушенням сенсорної інтеграції.  Батьки таких дітей дуже рідко б’ють тривогу в дошкільному віці.

Такі діти тихі і не вибагливі.  Вони  легко дотримуються  «дитячого режиму» сну і бадьорості. Гратися люблять конструктором, лего, їм подобається розглядати книги, розмальовувати. Загальна незграбність, погане відчуття рівноваги, сутула спинка – те,  що зразу кидається в очі.

Батьків може насторожити те, що їх дитина не може грати з м’ячем (підкидати, відбивати, ловити), карабкатись по «шведській» стінці, але, частіше, все це списується на не бажання гратись в рухливі ігри.

Вихователі часто хвалять  таких  дітей, вони прекрасні виконавці, можуть довго утримувати увагу, часто мають хороші здібності до математики і читання. Те, що малюк уникає контактів з однолітками, важко звикає до нових порядків, на фоні успіхів дитини, до уваги не береться.

Проблеми можуть розпочатися в школі. Дитину може «паралізувати»  новий розпорядок. Такі діти часто просять  залишитися вдома, або починають  хворіти.

Спілкування з дітьми у них теж не складається. Часто, вони стають об’єктами насмішок із-за своєї незграбності.

Вчителі і батьки не можуть зрозуміти чому дитина, яка добре читає і може засвоїти великий об’єм інформації, повільно і «грязно» пише в зошиті, інколи, навіть може порвати зошит, витираючи не правильно написане. Замкнутість і  відстороненність списують на характер дитини.

Вертуни.

Дитина — дзига, яка не може всидіти на місці, не може довго утримувати увагу. Вони скрізь лізуть, все зачіпають, , пробують,  лижуть і гризуть не їстівні предмети. Їм постійно необхідно щось теребити, смикати, стукати. Малюки цього типу часто перебувають в небезпечних ситуаціях. За ними постійно треба спостерігати.

Вихователі часто жаліються на поведінку таких дітей.  Вони не можуть спокійно сидіти і малювати, як інші діти. Поки всі малюють, вони встигнуть полизати фарбу, замаститись нею і навіть розлити її на свого сусіда. Поки інші діти слухають казку, вони можуть перевернути всі коробочки з іграшками, оббігти декілька разів навкруг кожної дитини і підскоком, на стільчику, переміститись в інший куток кімнати.

Для батьків великим випробуванням є прогулянка з такою дитиною. Бо ця дитина – ураган, стихія, що змітає все на своїй дорозі. Оточуючі нарікають на відсутність дисципліни і виховання. Та, як правило, навіть самі жорсткі міри виховання, не приносять успіху. Педіатр може поставити діагноз: синдром підвищенної гіперактивності.

Сподіваюсь, що прочитавши цю інформацію,  ви по іншому поглянете на своїх дітей і їх проблеми.

Потрібно знати, що лікування проблем сенсорної  інтеграції називається – сенсорною терапією. Займається нею спеціаліст – нейропсихолог.

Мета сенсорної терапії полягає в тому, щоб в ігровій, ненав’язливій формі навчити дитину адекватно реагувати на зміни в оточуючому середовищі.

Терапія залежить від індивідуальних потреб дитини і направлена допомогти їй призвичаїтись до  предметів та явищ, які вона не може переносити.

А тепер про ігри, які не потребують великих затрат, доступні та улюблені для всіх дітей.

Вони можуть попередити ту саму розбалансованість сенсорних систем та допоможуть батькам справитись з тими чи іншими проблемами в поведінці дитини.

ІГРИ З РІЗНИМИ МАТЕРІАЛАМИ

Такі ігри збагачують тактильний досвід дитини.

Дітям необхідно доторкатись руками  до різних текстур матеріалів, гратись з ними для розвитку нормального тактильного сприйняття.

https://www.youtube.com/watch?v=IvSDM3DP3QU

Якщо ваша дитина відмовляється грати з пластиліном чи чимось подібним,  то вам ще більше потрібно заохотити малюка до такої гри. Запропонуйте зліпити  « пиріжки для бабусі», цифри для гри в «Магазин», хмари з піни, які потім можна здувати через трубочку чи ловити руками.

https://www.youtube.com/watch?v=2XLfRrZDO4g

Хороша гра  «Чарівний мішечок», або коробка – чарівниця. Дитина не дивлячись, тільки на дотик визначає предмет, чи маніпулює ним.

https://www.facebook.com/nilvania.andrade.mg.gov.br/videos/556025215290703/?v=556025215290703

Прекрасний ефект дають ігри з контрастними температурами, фактурами, предметами різної величини.  Розведіть крохмаль у клейстер – дитина мочить туди руку, а потім притискаєїї в тарілочку з пшоном, чи будь якою іншою крупою, а потім прилипшу крупу вдавлює в пластилінову тарілочку.  Такий зліпок прикрасить дитячу поличку реліквій. Дозвольте дитині перегорнути кубики льоду, а потім швидко опустити руку в теплу воду.Діти люблять перегортати різнокольорові гелеві кульки, які приміняють в квітникарстві. Чудовим помічником стане гра з різнокольоровими резинками для волосся. Діти можуть їх розтягувати, натягувати на кілочки, гвіздки, плести з них ланцюжки іт.і.

https://www.youtube.com/watch?v=HpUaC5TDR5I

«ВАЖКА РОБОТА»

Такі види діяльності необхідні для дітей, у яких виникають труднощі в регулюванні рівня свого збудження.

Це діти, які часто щось ламають, стрибають, бігають. Регулярні навантаження для їхньої нервової системи допоможуть їм заспокоїтись та привести в норму напруження.

https://www.youtube.com/watch?v=f2R8M5tJ444

Такі ігри діють на тіло, м’язи, сустави, допомагаючи, постійно прагнучим руху,  малюкам отримати необхідне навантаження.

Для таких ігор потрібні вправи з  важкими предметамии, обтяжувачами (подушечка – комірець, наповнена крупою, важкими кульками іт.д.), стрибки на батуті, лазання по канату чи «шведській» стінці, штовхання предметів або розгойдування.  Таким діткам особливо добре відчувати себе «стиснутими»,  коли  їх тіло відчуває сильне стискання та навантаження. Тому, сильно обіймайте своїх дітей, стискайте їх в обіймах часто і довго – це приносить їм не тільки задоволення, а й користь. Це можна робити в грі  «Злови і обійми»

В цілому, подібні вправи корисні всім дітям, без виключення. Але дітям з реактивною нервовою системою такі вправи необхідні най більше, тому що внаслідок цього вони отримують достатнє сенсорне навантаження. Ефект від них ви помітите одразу, дитина сама буде регулювати свою поведінку. Це ігри в «космонавтів», розвідників,  силачів.

ІГРИ З ВОДОЮ І ПІСКОМ

Ці ігри дають дитині тактильну стимуляцію.

Літом такі ігри можна буде організувати в будь-якій  пісочниці, а в квартирі будуть корисні столи з піском, великі коробки з піском чи манкою, наповнені маленькими іграшками – кіндерами, кришками від пластикових бутилок, ложками, лопатками. Діти закопують і шукають сховані іграшки, і будують містки, печери. Насипте не багато піску чи манки в кришку від взуттєвої коробки і пропонуйте дитині писати чи малювати на цьому «мольберті» пальчиком.

А також, можна переливати воду в різні посудини і слухати, як вона дзвенить. Проціджувати воду через ватку, наливати за допомогою лійки в бутилку.    https://www.youtube.com/watch?v=KEjht7QuqRo

ВЕСТИБУЛЯРНІ РУХИ

Дітям необхідно рухатись! Для деяких дітей – це страшно, а деякі не можуть зупинитися. Вам необхідно впевнетись чи має дитина проблеми з вестибулярним апаратом. Вестибулярні вправи можуть підбадьорити дитину, а можуть і заспокоїти. В будь – якому випадку ігри на стимуляцію вестибулярного апарату корисні всім дітям.

https://www.youtube.com/watch?v=j9l4UNVfKI0

До них належать: гойдалки, батути, фітболи, дошка Більгоу, їзда на самокаті, скейті, роликах, лазіння по драбинці, ходьба по невеликих кубиках, по канату, по лавці, катання з не високої гірки. Гойдання на татовій нозі «Коник», катання на татовій шиї «Баранчик», перетягування з положення сидячи. «берізка» — стояння на шиї вверх ногами, «тачка» —  ходьба дитини на руках, коли дорослий тримає її ноги.

https://www.youtube.com/watch?v=JtMJOctUGGE .

ІГРИ З ТУНЕЛЯМИ, НАМЕТАМИ, БУДИНОЧКАМИ

І те і інше дуже корисно для сенсорної інтеграції, згадайте, хто не любив сидіти в дитинстві під столом?

https://www.youtube.com/watch?v=hmFcYFdlXyA

Шановні батьки, як завжди, проявіть фантазію: тато може нести дитину в простирадлі, як у мішку,  разом з мамою гойдати в покривалі, як на гойдалці,  просте повзання через тонель (стіл і стільці накриті покривалами), стимулює як фізичні так і психічні процеси.  Навіть, просто проповзаючи в обмеженному просторі, дитина розвиває координацію рухів, тактильні відчуття, проприоцепцію.  В тонелі можна розмістити коробочки з галькою, піском, сухою травою, шишками і т. І.
Ви можете трішки потрясти тунель (справжній землетрус), коли малюк в середині, щоб покращити його вестибулярні реакції.

https://www.youtube.com/watch?v=RbZlkz_kIjY

Використовуйте саморобні чи промислові намети для створення атмосфери затишку і безпеки, необхідної дітям, що перегружені сенсорними стимулами. В такому затишному наметі де лежать м’ягкі подушки, ковдра, дитина може відпочити, поспати, помалювати, погратись ляльками.

 Пропріоцептивна діяльність

Кількість таких ігор – нескінченна, це всі рухливі ігри, в які можна грати вдома, щоб не наразитись на зауваження сусідів.

https://www.youtube.com/watch?v=beU5kktZulA

Самими вдалими будуть ігри з м’ячем. Пропріоцепція відноситься до впливу на м’язи, сустави, зв’язки, сухожилля та з’єднувальні тканини. Це стосується контролю моторики, управління тілом,  планування серії рухів, усвідомлення положення тіла в просторі.

Якщо пропріоцетивні відчуття працють  погано, то дитині буває важко рухатись плавно, координувати свої рухи. В таких дітей проблеми як з мілкою так і з загальною моторикою. Деяким дітям необхідна пропріоцептивна стимуляція для того щоб їх тіло заспокоїлось і вони могли регулювати рівень збудження.

Граючи з дітьми в такі ігри, чи просто дозволяючи їм робити це самим, ви допоможете видалити розрив між психічними та фізичними проявами дитини, налагодити взаємодію між тілом і розумом,  підготувати благодатне підгрунтя для успішного навчання в школі.

Відповіді на ваші запитання та  більше про методи та прийоми, які покращать  розвиток ваших дітей  за адресою :

https://medium.com/@imajenas

https://t.me/joinchat/AAAAAFi9RvSSH_pM7-_1ag

Ігри від вчителя — логопеда Конончук Оксани Олегівни

Ігри та вправи на розвиток слухової уваги, сприймання, пам’яті

“Що ти почув?”

Дитина тихо сидить на ігровому майданчику чи в кімнаті. Запропонуйте їй заплющити очі й послухати вулицю. Через деякий час дозвольте розплющити очі, та розпитайте дитину про її враження. Можливо вона почула гудок машини або сміх дітей, можливо – голос пташки чи ваше дихання і т.д.

“Де плескали в долоні?”

  Дитина стоїть посеред кімнати з заплющеними очима. Ви тихенько станьте в будь-якому кутку кімнати, та плесніть в долоні. Дитина, не відкриваючи очі повинна вказати напрямок, звідки вона почула сплеск.

“Вгадай, хто покликав”

 В цій грі беруть участь не менше 3 дітей або членів сім’ї. Дитина стоїть посеред кімнати з заплющеними очима. Хто-небудь з інших гравців повинен покликати її:-«Катя, це я, а як моє ім’я». Дитина відгадує ,хто саме її покликав.

“Доручення”

 Атрибути: Іграшки

Дитина сидить на відстані 5-6 м від дорослого . У вас на столі покладені різні іграшки. Ви чітко, середньої сили голосом звертаєтеся до дитини: “Візьми м’ячик і поклади його на килим” або: “Візьми зайчика і посади його на стілець” і т.д. Потім даєте завдання вже тихим голосом, пошепки.

“Ехо”

 Дитина тихо сидить на ігровому майданчику чи в кімнаті. Ви пропонуєте їй слухати уважно, та повторювати за вами слово. Важливо навчити дитину вслуховуватися в звучання слів, тому намагайтеся говорити слова не голосно, пошепки. Необхідно дотримуватись принципу від простого до складного: насам перед добирати слова, не схожі за звуковим складом (Аня, кіт, стрибай, веселий, швидко), а потім – близькі за звучанням, але різні за змістом (Оля, Коля, сам, там, син, лин).

“Запам’ятай слова”.

Атрибути: Предметні картинки, іграшки

На століпідсерветкою лежать предметні картинки абоіграшки. Ви пропонуєтедитиніпослухати два-три слова-назви, запам’ятатиїх, а потімзнайти на столівідповідні картинки (іграшки).

“Слухаємо музику”.

Дуже велике значення для розвитку слухового сприймання має слухання музики. Тому рекомендується проводити , так звані, музичні хвилинки. Під час них ви пропонуєте дитині сісти або лягти на килим, бажано з заплющеними очима, що допомагає розслабитися і не реагувати на зорові подразники, а зосередити свою увагу на джерело звуку. Прослухавши мелодію, запитайте в дитини, яка вона: швидка, повільна, весела, сумна, танцювальна, колискова, і т. Д.

Ігри та вправи на розвиток фонематичного сприймання

“Впіймай звук!”.

  Поясніть дитині, що ви будете вимовляти різні звуки, а їй потрібно буде плеснути в долоні — “впіймати звук”, коли вона почує заданий звук. Необхідно дотримуватись принципу від простого до складного: « Я буду називати звуки, а ти, коли почуєш звук А, плесни в долоні!»

— звук [а] серед у, у, а, у;
— звук [а] серед о, а, і, о;
— звук [і] серед и, е, і, и;
— звук [с] серед л, н, с, п;
— звук [с] серед ш, ж, ч, с і т.д.

“Повтори!”.

Запропонуйтедитиніповторити за вами склади в тій же послідовності, що сказали ви.

— та-та-да;  — пі- пи-бу;  — ат-от-ті;
— па-па-ба – бе;     — мі-ми — ум-ом;
— ка-ка-га;  — ді-ди — іт-ит;
— ва-ва-фа;   — кі-ки — ек-єк;

“Ланцюжок слів”.

Запропонуйте дитині повторити за вами ряди слів, різних за значенням, але схожих за звуковим складом:

— мак, лак, так, бак;       шити, пити, мити;    зал, бал, впав;
— тачка, качка, дачка;     сіли, впали, стали;   Соня, Тоня, Маня;
— сік, вік, тік, бік;;   маска, миска, мишка;      каша, каса,коса,коза.

“Назви слово!”.

  Запропонуйте дитині вибрати серед інших слів, та назвати лише те, яке починається на певний звук: «Я назву тобі різні слова, а ти повтори мені тільки те, яке починається на звук А»
— на звук [а] серед слів    Аня, Оля, Ігор, осінь, айстра;
— на звук [і] серед слів    іграшки, овочі, автобус, Іра;
— на звук [б] серед слів      мак, банка, танк, бочка.

“Знайди спільний звук!”.

 Атрибути: Предметні картинки, назви яких мають однаковий звук.

Запропонуйте дитині визначити, який однаковий звук є в декількох різних словах. При вимовлянні слів чітко виділяйте даний звук силою голосу, наприклад: “о-о-о-осінь”, “о-о-о-окунь”, “о-о-о-овочі”

— Оля, осінь, овочі, окунь — [о]

— Сад, суп, сумка, ніс, лис — [с]
— Аня, агрус, акула, автобус — [а]
— Маша, мак, мама, сом — [м]

Ігри та вправи на розвиток мовленнєвого дихання

“Забийм’яч у ворота”.

Запропонуйте дитині  подути на ватний чи паролоновий мячик, так, щоб він покотився у ворота (їх можна зробити з дроту, картону, або намалювати). Повітряний струмінь повинен бути плавним, повільним, безперервним.

“Язичок-футболіст”.

Як і в попередній вправі треба забити мяч у ворота, але тепер з допомогою язика. Дитина повинна посміхнутися та покласти широкий язик на нижню губу, і, неначе вимовляючи звук [ф] дути на кінчик язика.

“Літак”.

 Атрибути : Шматочки вати, паперові серветки

На  кінчик носа покласти шматочок паперу а бовати. Відкрити рот, широкий язик покласти на верхню губу, бокові краї язика притиснуті. Повітряний струмінь виходить посередині язика. Дитина повинна сильно подути, так, щоб “літак” полетів вгору.

“Пелюстки”.

Атрибути: Пелюстки квітів

Покладіть на долоню справжні або вирізані з паперу невеличкі пелюстки квітки. Запропонуйте дитині подути, щоб пелюстки злетіли з вашої долоні.

“Кораблик”.

 Атрибути: Миска з водою, паперовий кораблик

Налийте у миску воду. Зробіть паперовий або пінопластовий кораблик, та покладіть його на воду. Запропонуйте дитині подути на кораблик спочатку довгим струменем повітря, наче вимовляючи звук “ф”, а потім ривками — поривчасто, наче вимовляючи звук “п-п-п-п”.

«Кулька».

 Цю вправу бажано робити спочатку лежачи (щоб дитина повністю розслабилася), а потім сидячи чи стоячи. Вдих через злегка відкритий рот (живіт надувається, як кулька, плечі не піднімати). Видих через вільно відкритий рот, неначе кулька повільно здувається. Рух живота контролюється рукою. Цю ж вправу повторити з подовженим видихом на звуки (А, О, У, И). Видих під час вимови цихзвуків повинен бути спокійним і безперервним.

«Задуй свічку».

 Короткий спокійний вдих носом, потім пауза (затримати дихання на 1-2 сек.) і довгий безперервний видих через ледве зімкнуті губи з промовлянням «пф», начебто гасячи свічку (дути можна на пальчики).

«Вертоліт».

 Атрибути: Шматочки паперу та вати

Покладіть дитині на долоню маленький шматочок  ватки чи паперу. Тримаючи долоню з ваткою на рівні рота, дитина повинна подути на «вертоліт», щоб він полетів. Чим далі полетіла ватка, тим краще дитина зробила вдих і видих.

«Нюхаємо квіточку».

Навички правильного вдиху і видиху добре відпрацьовувати на таких вправах: дати дитині понюхати квітку, парфуми, фрукти. А потім видихнути і сказати А-А-А- протяжно.

«Усі мовчать».

Зробити вдих, а видихнути на звук “з”, доторкнувшись вказівним пальцем до губ, неначе попросити тиші.

«Де дзвенить комарик?»

 Дитина, сидячи на стільці, одночасно з поворотом тулуба праворуч-ліворуч робить довгий видих на звук з-з-з-з.

«Гарячий чай».

Атрибути: Паперова чашка

У дитини в руках чашка, дитина робить вдих носом , а на видиху дує в чашечку, вимовляючи пошепки ф-ф-ф-ф, начебто студить гарячий чай.

«Кораблик».

Атрибути: Паперовий кораблик, пластмасова кулька, шкарлупка горіха

Налийте в миску води, покладіть на воду паперовий кораблик, і запропонуйте дитині “допомогти” кораблику перепливти на іншу сторону миски. Дитина робить вдих носом, а на видиху вимовляє «пф» і дує при цьому на кораблик. Чим дужчий повітряний струмінь, тим далі попливе кораблик.

Вправи для розвитку голосу

З дітьми, які мають порушення мовлення важливо проводити також вправи для розвитку голосу. Такі ігрові вправи необхіднопроводити на добре знайомих дітям звуконаслідуваннях. Під час занять необхідно стежити за тим, щоб усі звуконаслідування дитина вимовляла на видиху.

Веселі пісеньки

«Аня співає пісеньку». А-а-а, а-а-а.

«Гуде потяг». У-у-у, у-у-у.
«Болить зуб». О-о-о, о-о-о.
«Пароплав гуде». И-и-и, и-и-и.
«Жабенята посміхаються” І-і-і, і-і-і.

«Заблукали в лісі». Ау-ау-ау-ау.
«Малюк плаче». Уа-уа-уа-уа.
«Пісенька водички». С-с-с-с.
«Пісенька комарика». З-з-з-з.
«Пісенька вітру». В-в-в.
«Гріємо ручки». Х-х-х-х.
«Стукають підбори ». К-к-к-к.
«Граємо на барабані». Д-д-д-д.
«Гусак сичить», «Кулька здувається». Ш-ш-ш-ш.«Жук дзижчить». Ж-ж-ж-ж.
«Зозуля кує». Ку-ку, ку-ку.
«Гусак». Га-га-га.
«Корова». Му-му-му.

Звукові доріжки

 Проспівування на одному видиху звукової доріжки а-о-у-и-е (один звук плавно переходить в інший, і кожний тягнеться не менше 2 сек.);

Проспівування на одному видиху звукової доріжки  а-о-у-и-е зі зміною висоти і сили голосу (пошепки, тихо, голосно, тоненьким голоском, грубим голосом);

Проспівування звуку[ А ] на видиху (зробили глибокий вдих, надули животик, плечі не піднімаються, на видихуспіваємо «А-а-а-а-а-а-а!»)

Проспівування простої мелодії (наприклад, «У лісі, лісі темному, де ходить хитрий лис, росла собі ялинонька, і зайчик з нею ріс…») на звук М чи У. Тобто, дитина робить глибокий вдих, надуває животик, а потім, на безперервному видиху, начебто наспівує тільки мелодію пісеньки («м-м-м-м м-м-м-м…»);

Вправи для розвитку координації мовлення з рухами

Велике значення для нормалізації темпу і ритму і розвитку мовлення має виконання спеціальних вправ спрямованих на розвиток координації мовлення з рухами.

«Машина».

  Бі-бі-бі гуде машина, (ритмічно плескати в долоні)
Не поїду без бензину. (ритмічно тупотіти ногами)

«Дощик».

  Дощик, дощик, крап-крап-крап, (вказівним пальцем правої руки стукати по лівій долоні)
Мокрі всі доріжки.
Нам не можна йти гуляти, («погрозити» вказівним пальчиком)
Ми промочим ніжки. (ритмічно потупати ногами)

«Листочки».

Листочки над нами кружляють, (руки підняти нагору, махати кистями рук)

Листочки на землю лягають. (присісти)
Вони з височині злетіли, (піднятися і потягнуться на носочках)
Листочки кружляти хотіли. (плавні рухи руками праворуч, ліворуч)


Рекомендації  від вчителя — логопеда Татур Валентини Юріївни

Завдання для дітей, які вдосконалюють вимову

звуків С, З, Ц

 Як бонус, для мотивації до занять, в кінці кожного заняття можете дозволити дітям пограти у гру за посиланням https://learningapps.org/watch?v=pgcyr120v20&fbclid=IwAR2a9t0jIiNQ1DFoPJ7J6Ui0VC5cFgnwjhUDwjFpKCkXLDY4PzN1uEnAwd0

Артикуляція звуку С:
• губи розтягнуті в посмішку;
• зуби розкриті на декілька міліметрів трохи оголені;
• широкий кінчик язика за нижніми зубами;
• спинка язика піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину;
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку;
• м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв’язки не вібрують.

 

Артикуляція звуку З:
• губи зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені;
• широкий кінчик язика за нижніми зубами;
• спинка язика розтягнуті в посмішку;
• піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину;
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку;
• м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв’язки вібрують.(«горло гуде»)

 

Артикуляція звуку Ц:
•· губи розтягнуті в посмішку або набувають положення наступного голосного;
• зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені;
• кінчик язика за нижніми зубами;
• передня частина спинки язика утворює зімкнення з альвеолами, яке поступово переходить в щілину;
• м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв’язки не вібрують.

Виправлення вад вимови свистячих звуків с, с’, з, з’, ц, ц’

Підготовчий етап є обов’язковим на шляху виправлення звуковимови, та включає в себе важливі компоненти, а саме: розвиток слухового сприймання, слухової уваги та памяті, розвиток фонематичного сприймання, розвиток дихання, розвиток артикуляційної моторики.
Для того щоб навчити дітей правильно вимовляти звуки нашого мовлення, необхідно перш за все навчити їх уважно слухати та чути мовлення оточуючих, тобто розвивати слухове сприймання. Розвиток слухового сприймання – важлива передумова формування звуковимови.
Починати слід з розвитку слухової уваги. Для розвитку слухової уваги доцільно використовувати найдоступніші для дитячого сприймання навколишні звуки: сигнали машин, голоси тварин, музичні звуки та ін. На прогулянках, під час ігор, на екскурсіях діти слухають, про що “говорять” вулиця, кімната, ліс, парк, музичні іграшки.

Важливе місце в підготовчій роботі на шляху розвитку правильного мовлення повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є – відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови даних звуків.

 

Вправи для підготовки артикуляційного апарату

до постановки свистячих звуків

 • Лопатка” . Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не тремтів. Утримувати 10-15 с.
  • “Неслухняний язичок”. Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти “пя-пя-пя”, неначе похлопувати свій “неслухняний язичок” верхньою губою.
  • “Чисті зуби”. Посміхнутися, трохи відкрити рот. Кінчик язика за нижніми зубами виконує рухи праворуч-ліворуч, наче чистить зубки. Повторити 10-15 раз.
  • “Гірка”. Рот відкрити. Бокові краї язика притиснути до верхніх кутніх зубів. Кінчиком язика доторкнутися до нижніх передніх зубів. Утримувати в такому положенні 15 с.
  • “Трубочка”. Висунути широкий язик. Бокові краї язика завернути угору. Подмухати в отриману трубочку. Виконувати в повільному темпі 10 разів.
  • “Язичок-футболіст”. Запропонуйте дитині подути на ватний чи паролоновий м’ячик, так, щоб він покотився у ворота (їх можна зробити з дроту, або намалювати Дитина повинна посміхнутися та покласти широкий язик на нижню губу, і, неначе вимовляючи звук [ф] дути на кінчик язика.

Постановка свистячих звуків

Починати роботу над корекцією свистячих звуків треба з постановки звуку С.
• При міжзубному сигматизмі, коли кінчик язика просувається між верхніми та нижніми різцями, треба запропонувати дитині зблизити зуби, губи розтягнути в посмішку та в такому положенні спробувати вимовити подовжений звук С. Логопед при постановці звуку с користується спеціальним зондом, яким натискує на кінчик язика, опускаючи його таким чином за нижні різці. Утримуючи язик в такому положенні дитині пропонується подовжено повторити звук С.
• При губно-зубному сигматизмі, коли нижня губа піднімається до верхніх різців і утворюється звук подібний до Ф, В, треба запропонувати дитині розкрити губи, дещо розкрити зуби, утворивши щілину між різцями та подовжено вимовити звук С. Можна допомогти дитині, притримуючи своєю рукою її нижню губу, оголивши таким чином її різці.
• При призубному сигматизмі, коли кінчик язика упирається верхні та нижні різці, і заважає струменю повітря пройти вільно крізь зубну щілину, слід запропонувати дитині тримати передній край язика між нижніми та верхніми різцями, широко розпластавши його. У такому положенні язика , видихаючи повітря, дитина відчує його струмінь на кінчику язика, та відтворить звук, схожий на шепеляве (міжзубне) С. Після цього, широкий передній край язика, за допомогою шпателя або негострої ручки чайної ложечки треба відсунути за нижні зуби.
• При боковому сигматизмі, коли кінчик язика упирається в альвеоли, а струмінь повітря проходить між кутніми зубами та боковими краями язика, треба спочатку навчити дитину дути з просунутим між губами широко розпластаним переднім краєм язика. Після цього вчити дитину дути, перемістивши передній край язика у міжзубне положення. І тільки тоді, коли дитина навчиться спрямовувати повітряний струмінь посередині язика, за допомогою шпателя або негострої ручки чайної ложечки  треба відсунути широкий передній край язика за нижні різці.
• При носовому сигматизмі, коли корінь язика піднімається до м’якого піднебіння, яке опускається та утворює прохід для повітряного струменя, що видихається через ніс, треба добре попрацювати над формуванням правильного видиху повітряного струменю через середину ротової порожнини (див. Вправи на розвиток дихання). Треба навчити та закріпити вміння дитини відчувати повітряний струмінь на кінчику свого язика, просунутого між зубами. Коли язик достатньо закріпиться в такому положенні, можна поступово переводити його кінчик за нижні різці, після чого тимчасова шепелява вимова заміниться на правильну артикуляцію звука С.
• При шиплячому парасигматизмі дитину необхідно відучити від звички напружувати язик та відтягувати його у глиб рота. З цією метою рекомендується якомога довше затриматися на стадії міжзубної вимови звука С у складах, словах та фразах. Коли язик остаточно закріпиться у такому положенні, можна поступово переводити кінчик язика за нижні різці, що зазвичай відбувається автоматично.

Коли звук С буде поставлено, слід переходити до постановки звука З. При постановці звука з слід звернути увагу дитини на участь голосу при вимовлянні цього звуку. Це легко зробити поклавши долоню дитини на свою шию і вимовивши подовжено спочатку звук с-с-с, а потім звук з-з-з. Таким чином дитина відчує вібрацію ваших голосових зв’язок при вимові звука З.
При постановці звука Ц можна запропонувати дитині пограти в гру “Всі сидіть тихо!” Для цього розтягнути губи в посмішку, прикласти вказівний пальчик до губ і вимовити звуки “тс-тс-тс”, а потім швидше “тс-Ц-Ц”.

Консультація для батьків «Роль батьків у розвитку мовлення дітей»

«Найбільше і найдорожче добро
кожного народу – це його мова».

Панас Мирний

Мовлення є основним засобом спілкування.  С. Аксаков писав: « Слово є перша ознака свідомого, розумного життя. Слово є відтворення усередині себе світу». Відтворення це йде все життя, але особливо інтенсивно – у перші роки життя. І дуже важливо допомогти дитині якомога успішніше оволодіти прекрасним даром.

Дитина повинна чути правильне, виразне, багате мовлення. Без помилок і недоліків.

Наявна двомовність нашого середовища може позначитися на мовленні дитини або позитивно, або негативно. Якщо дорослі, які її оточують, говорять чистою, правильною мовою, вона перейме це від них, а якщо спотвореною, перевантаженою грубими формами висловлювань, жаргонізмами – відповідний буде й результат. Проте самого наслідування і запам’ятовування для оволодіння умінням говорити, не досить. Потрібна цілеспрямована послідовна робота з розвитку усного мовлення. Отже, щоб запобігти виникненню «суржику», батьки мають демонструвати дітям зразки правильного мовлення.

Ви, батьки, повинні не просто володіти українською мовою. А бути провідником національної культури: знати і любити народну творчість, звичаї, традиції, особливості свого краю і передавати це своєму малюкові. Мовлення дорослого має бути доброзичливим, м’яким, лагідним, емоційним і виразним,воно має звучати плавно й мелодійно. Важливі своєчасні міміка, жести, рухи. І головне – якщо діти бачитимуть, що батьки говорять українською мовою з внутрішньої потреби, а не примусово, вони наслідуватимуть їх.

Дитині нелегко заговорити одразу українською мовою, якщо навколо вона постійно чує російську або змішану, а значить, потрібні особливий такт, терпіння, спостережливість, сімейне читання, вивчення римованих творів, прослуховування пісень, казок, перегляд фільмів для дітей. Слід відразу помітити появу говоріння, заохотити малюка. І ще – процес оволодіння українським мовленням досить тривалий, тому не треба постійно виправляти помилки, сварити за це. Щирий, довірчий, невимушений характер розмови викликатиме у дитини бажання говорити українською мовою.

Правила, яких потрібно дотримуватися батькам під час спілкування з дітьми:

 1. Бажано, щоб дитина чула літературну мову в сім’ї, тому що мовлення дитини розвивається шляхом наслідування мовлення людей, які її оточують. Мовлення батьків, усіх членів сім’ї – це перший зразок, який наслідує дитина. Навіть якщо Ви мовчазні від природи – все одно постійно говоріть з малюком.
 2. Супроводжуйте свої дії словами! Але не говоріть у порожнечу – дивіться малюку в очі. Це особливо важливо, якщо Ваш малюк надто активний і постійно рухається.
 3. Завжди підтримуйте прагнення дитини до спілкування, вислуховуйте її уважно, не обривайте. Відповідайте на всі питання спокійно, неквапливо, чітко, виразно, голосом середньої сили, правильно вимовляйте звуки і слова – це допоможе малюку швидше опанувати правильну вимову.
 4. Шануйте дитину! Давайте їй можливість чути себе і Вас. Під час розмови намагайтеся вимкнути телевізор, радіо тощо.
 5. Ніколи не сюсюкайте з дитиною і не відтворюйте неправильне мовлення дитини.
 6. Говоріть повільно, простими словами, короткими фразами, витримуйте паузи між фразами, тоді й діти, наслідуючи Ваше мовлення, навчаться правильно говорити.
 7. Постійно читайте дитині добрі вірші, казки, розповіді, перечитуйте їх декілька разів, діти краще сприймають знайомі тексти.
 8. Не примушуйте дитину вивчати довгі вірші, не перевантажуйте мовним матеріалом.
 9. Чітко називайте нові предмети та їх ознаки, спонукайте дитину до обстеження предмета.
 10. Особливу увагу приділяйте розвитку дрібної моторики, бо вона безпосередньо пов’язана з розвитком мовлення. Ліплення, малювання, ігри з дрібними предметами – усе це допоможе мовленню, а в майбутньому – в опануванні письма.

Рідна мова відіграє унікальну роль у становленні мовленнєвої особистості

дитини дошкільного віку. К. Ушинський назвав рідну мову «Цвітом

духовного життя нації», порівняв її з квіткою, яка ніколи не в’яне і вічно розвивається.

Опанування рідної мови, рідного слова починається з раннього дитинства, сім’ї, серед близьких і рідних дитині людей, а вдосконалення триває в дошкільних навчальних закладах, школі і упродовж  усього життя.

Отже, рідна мова є загальною основою навчання і виховання дітей. Оволодіння рідною мовою як засобом пізнання та способом людського спілкування є найважливішим досягненням дошкільного дитинства.

Завдання для дітей, які вдосконалюють вимову

 звуків Ш, Ж, Ч.

 Як бонус, для мотивації до занять, в кінці кожного заняття можете дозволити дітям пограти у гру за посиланням https://learningapps.org/watch?v=pq715d00320&fbclid=IwAR2JTN3FUp2D8nSEv167mAvHupHaku6NK_v2sN4_KdzM6bDMPvMicIBsoRo

Артикуляція звуку Ш:
• губи трохи витягнуті вперед;
• зуби злегка розкриті;
• широкий кінчик язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи з ним щілину;
• бічні краї язика притиснуті до верхніх кутніх зубів;
• м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв’язки не вібрують.

 

Артикуляція звуку Ж:
• губи трохи витягнуті вперед;
• зуби злегка розкриті;
• широкий кінчик язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи з ним щілину;
• бічні краї язика притиснуті до верхніх кутніх зубів;
• м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв’язки вібрують.

 

Артикуляція звуку Ч:
• губи трохи витягнуті вперед;
• зуби злегка розкриті;
• кінчик язика торкається нижніх зубів, а передня частина язика вигнута і піднімається до альвеол і твердого піднебіння, утворюючи зімкнення, яке переходить в щілину;
• бічні краї язика притиснуті до верхніх кутніх зубів;
• м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв’язки не вібрують.

Виправлення вимови шиплячих звуків ш, ж, ч та звукосполучення шч

Підготовчий етап є обов’язковим на шляху виправлення звуковимови, та включає в себе важливі компоненти, а саме: розвиток слухового сприймання, слухової уваги та пам’яті, розвиток фонематичного сприймання, розвиток дихання, розвиток артикуляційної моторики.
Для того щоб навчити дітей правильно вимовляти звуки нашого мовлення, необхідно перш за все навчити їх уважно слухати та чути мовлення оточуючих, тобто розвивати слухове сприймання. Розвиток слухового сприймання – важлива передумова формування звуковимови.
Починати слід з розвитку слухової уваги. Для розвитку слухової уваги доцільно використовувати найдоступніші для дитячого сприймання навколишні звуки: сигнали машин, голоси тварин, музичні звуки та ін. На прогулянках, під час ігор, діти слухають, про що “говорять” вулиця, кімната, ліс, парк, музичні іграшки. Важливе місце в підготовчій роботі на шляху розвитку правильного мовлення повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є – відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови даних звуків.

 Вправи для підготовки артикуляційного апарату

до постановки шиплячих звуків

 • Неслухняний язичок”. Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти “пя-пя-пя”, неначе похлопувати свій “неслухняний язичок” верхньою губою.
  • “Лопатка”. Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не тремтів. Утримувати 10-15 секунд.
  • „Чашечка”. Рот широко відкрити. Широкий язик підняти угору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати в такому положенні 10-15 с.
  • “Трубочка”. Висунути широкий язик. Бокові краї язика завернути угору. Подмухати в отриману трубочку. Виконувати в повільному темпі 10-15 разів
  • “Гойдалка””. Висунути вузький язик. Тягнутися язиком почергово спочатку до носа, потім до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа проводиться під лічбу 10-15 разів.
  • “Конячка”. Присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Розтягувати під’язикову зв’язку. Виконати 10-15 разів.
  • “Смачне варення”. Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик у глиб рота. Повторити 10-15 разів.

Постановка шиплячих звуків

Починати роботу над корекцією шиплячих звуків треба з постановки звуку Ш.
• При міжзубному сигматизмі, коли кінчик язика просувається між верхніми та нижніми різцями, слід проводити вправи спрямовані на підняття кінчика язика за верхні різці. Спочатку дитині пропонується стиснути зуби і вимовляти звук Т, потім вимовляти цей звук при відкритому роті. Слідкувати, щоб при вимові звука Т широкий кінчик язика стискався з альвеолами. Потім дитині пропонується округлити губи та вимовляти звук Т з придиханням (відчувається щось подібне до тш). Поступово дитину привчають не вимовляти звук Т, а тільки піднімати язик вгору та дути на кінчик язика.
• При боковому сигматизмі основна робота повинна бути спрямована на укріплення бокових країв язика та відпрацювання видихуваного струменя повітря, що проходить посередині язика. Для цього спочатку можна навчити дитину дути з просунутим між губами широко розпластаним переднім краєм язика, потім дути перемістивши передній край язика у міжзубне положення. І тільки тоді, коли дитина навчиться спрямовувати повітряний струмінь посередині язика, за допомогою шпателя або негострої ручки чайної ложечки треба підняти широкий передній край язика за верхні зуби. Язик при цьому не повинен стискатися з твердим піднебінням, щоб не заважати повітряному струменю вільно виходити посередині язика.
• При носовому сигматизмі, треба добре попрацювати над формуванням правильного видиху повітряного струменю через середину ротової порожнини (див. Вправи на розвиток дихання). Треба навчити та закріпити вміння дитини відчувати повітряний струмінь на кінчику свого язика, просунутого між зубами. Після того, як буде відпрацьований правильний видих дитині пропонується подовжено вимовити звук С, при цьому за допомогою шпателя або негострої ручки чайної ложечки треба підняти широкий передній край язика за верхні зуби та дещо відсунути його углиб рота.
• При губно-зубному парасигматизмі робота починається з розрізнення на слух звуків Ш та Ф. Після цього запропонувати дитині розкрити губи, дещо розкрити зуби, утворивши щілину між різцями та подовжено вимовити звук С, при цьому за допомогою шпателя підняти широкий передній край язика. Можна допомогти дитині, притримуючи своєю рукою її нижню губу.
• При призубному парасигматизмі робота починається з розрізнення на слух звуків Ш та Т. Слід запропонувати дитині тримати передній край язика між нижніми та верхніми різцями, широко розпластавши його. У такому положенні язика , видихаючи повітря, дитина відчує його струмінь на кінчику язика, та відтворить звук, схожий на шепеляве (міжзубне) С. Після цього, широкий передній край язика, за допомогою шпателя або негострої ручки чайної ложечки треба відсунути назад та підняти вгору. Використовуючи тактильні відчуття, увагу дитини слід зосередити на тому, що при вимові звука Ш повітряний струмінь подовжений, а при вимові звука Т – поштовхоподібний (для порівняння при вимові звуків Ш та Т слід прикласти тильну сторону долоні до рота).
• При свистячому парасигматизм робота починається з розрізнення на слух звуків Ш та С. Використовуючи тактильні відчуття, увагу дитини слід зосередити на тому, що при вимові звука Ш повітряний струмінь холодний, а при вимові звука С – теплий (для порівняння при вимові звуків Ш та С слід прикласти тильну сторону долоні до рота). Після цього слід відпрацювати почергові рухи язика (спочатку широкий кінчик язика опускається за нижні, а потім піднімається за верхні зуби), а також почергові рухи губ (спочатку губи розтягуються в посмішку, а потім губи округлюються та витягуються дещо вперед). Наслідуючи правильну артикуляцію дорослого, дитина намагається правильно вимовити звук Ш. Якщо за наслідуванням дитині не вдається досягти правильної вимови звука Ш використовують механічний спосіб. Для чого, дитині пропонують подовжено вимовити звук С та одночасно широкий передній край язика, за допомогою шпателя або негострої ручки чайної ложечки треба відсунути назад та підняти вгору.

Коли звук Ш буде поставлено, слід переходити до постановки звука Ж. При постановці звука Ж слід звернути увагу дитини на участь голосу при вимовлянні цього звуку. Це легко зробити поклавши долоню дитини на свою шию і вимовивши подовжено спочатку звук Ш-Ш-Ш, а потім звук Ж-Ж-Ж. Таким чином дитина відчує вібрацію голосових зв’язок при вимові звука Ж («горло гуде»).
При постановці звука Ч, можна запропонувати дитині по черзі на одному видоху вимовляти звуки Т-Ш-Т-Ш-Т-Ш, а потім швидше ТШ-ТШ-ТШ-Ч.
Аналогічна робота і при постановці звукосполучення ШЧ, що позначається буквою Щ. Дитині слід запропонувати по черзі на одному видоху вимовляти звуки Ш-Ч-Ш-Ч-Ш-Ч, а потім швидше ШЧ-ШЧ-ШЧ-Щ.

Як допомогти дитині правильно заговорити !

 1. Заохочуйте дитину дивитися на Ваше обличчя, коли Ви говорите!

Діти навчаються шляхом наслідування. І в розвитку мовлення наслідування відіграє важливу роль. Тому будьте хорошим зразком для вашої дитини. Переконайтеся, що ви говорите всі слова чітко і малюк бачить Вашу артикуляцію. Тоді Ваша дитина може краще все зрозуміти і швидше заговорити.

 1. Розмовляйте просто і зрозуміло!

Маленька дитина не в змозі зрозуміти і запам’ятати довгі і складні речення. Тому  використовуйте короткі слова та прості фрази (але без «сюсюкання»). Наприклад, давайте малюкові зрозумілі вказівки і задавайте прості питання, такі як «візьми ведмедика», «принеси ляльку», «де кубик?». Чим чіткіші будуть Ваші слова і фрази, тим швидше дитина почне наслідувати Вас!

 1. Не говоріть швидко і багато!

Коли ваша дитина стикається з швидким потоком слів, вони утворюють шумову незрозумілу завісу, яку дитина чує, але не розуміє.

 1. Озвучуйте все, що Ви робите!

«Зараз ми одягнемо черевики, куртку, шапку і підемо гуляти». «Я дістану тарілку, ложку, і ми будемо їсти суп».

 1. Читайте дитині книги!

Одним з наслідків читання для дітей молодшого віку є швидкий розвиток мовлення. Читайте дитині не менше 10 хвилин кожен день, навіть більше, якщо це можливо. Вибирайте книги з короткими текстами і яскравими картинками. Не дратуйтеся, якщо дитина просить читати йому одне і те ж. Правило повторення — головне в мовленнєвому розвитку. Коли дитина чує одні й ті ж слова і пояснення, вони швидше увійдуть в його словниковий запас.

 1. Обмежуйте перегляд телевізора та компютера!

Не використовуйте гаджети в якості няні, або як метод заспокоєння дитини. Ви можете бути зачаровані тим, як ваш малюк танцює при показі якоїсь реклами, чи забезпечує спокій батьків на цілий день, переглядом мультиків в компютері. Але згодом виявитися, що за короткий час дитина і Ви стали залежні від телевізора. Замініть телевізор розмовами, цікавими іграми та компанією інших ваших дітей. Саме це буде стимулювати мовлення Вашого малюка.

 1. Частіше включайте музику та пісні для малят!

Музичні твори та дитячі пісеньки дуже корисні для збагачення словникового запасу і розвитку слухового уваги. Ритм і мелодії пісень так само сприяють розвитку сприйняття дитини. Чергуйте повільні і швидкі мелодії. Особливо підходять ті, які можна поєднувати з рухом. Так тренується слухо-моторна координація. Крім того, співайте самі, щоб малюк стежив за Вашими губами і міг повторювати за Вами слова.

 1. Заохочуйте рухову активність дитини!

Щоб швидше розвинути мовлення малюка, більше грайтеся разом в різні ігри, робіть зарядку, читайте віршики, які дитина може показати рухами. ходіть, бігайте з ним, тренуйте вестибулярний апарат на балансирах, розвивайте окомір в іграх з кільцекидом, грайте в м’яч і т. д.

 1. Розвивайте мілку моторику рук!

«Мовлення дитини на кінчиках її пальців» — казав В. Сухомлинський. Від того, як буде розвиватись мілка моторика рук, буде залежати усне і писемне мовлення дитини Так що давайте вашій дитині фарби, пластилін, безпечні ножиці для вирізання, нанизуйте великі намистини, ґудзики і купуйте ігри, що вимагають певної спритності пальців (наприклад, «шнурівки»), поставте на стіл маленьку пісочницю. Особливо корисна пальчикова гімнастика!

 1. Будьте дитині другом!

Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими дітьми – порівнюйте її минулі досягнення з теперішніми.  Забезпечте своєму малюкові  гармонійний і своєчасний розвиток відповідно його віку. Спонукайте його досягати нові вершини. Дайте своїй дитині впевненність, що ви її завжди зрозумієте, підтримаєте, допоможете!

МОВЛЕННЄВИЙ ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ для автоматизація вимови звука [С]

Дорослий звертає увагу на правильну вимову звука С і тих звуків, які дитина вимовляє правильно. На інші звуки, які дитина ще не говорить правильно, увагу звертати не варто.

Вивчити на пам’ять:

Ми зі звуками пограєм,

«С-с с» ми чітко вимовляєм:

Ми працюєм, свистимо: «С-С-С» .

Знов як змійка сичимо : «С-С-С».

Вимовляєм С в складах,

Вимовляем С в словах:

Са-са-ас – ананас, Си- си – ис – кипарис,

Со – со – ос – абрикос, Се – се – ес – сильний прес.

Є із звуком  С  слова: Яструб, ластівка, сова.

Слон, собака і лисиця, Сумка, сукня, і спідниця.

 Вивчити:

Вчимо звук «С»: са,са, са,са

В Оксани сир і ковба-са .

Вчимо звук «С»: си,си, си,си

Синочку сливи прине-си.

Вчимо звук «С»: се,се, се,се

Сергій матусі скаже все.

Кожне слово повтори, коротку розповідь склади:

Дорослий називає слова, просить дитину повторити їх і скласти з них речення.

Садівник, Саня, садок, садив, сам.  Син, ситий, сирок, сирник, вкусив.  Сало, село, Семен, несе, весело,себе.  Сивий, сильний, босий, косить, носить, сидить. Санаторій, середа, автобуси, Арсен, басейн.  Карусель, лисиця, осел, синій самокат, велосипед.  Оселедець, салат, м’ясо, суп, суші, серветки,  неси.

Повтори чистомовки:

Са-са-са — самокат, сова, коса.  Са-са-са — санітар, салат, роса. Са-са-са — сани, сад, сарай, коса.  Си-си-си — сито, син,сирок, труси.

Со-со-со — сода, соболь, колесо.  Со-со-со — сон, солома, колесо.  Со-со-со — сом, сорока, колесо.

Су-су-су — сумка, посуд, путасу. Су-су-су — сумка, суп, тірамісу.  Су-су-су — сук, супутник, путасу.

Ас-ас-ас — масло, паста, ананас.  Ас-ас-ас — каса, компас, тарантас  Ас-ас-ас — маслюки, каструля, клас

Ис-ис-ис — рись,сирок,кумис, ірис.  Ис-ис-ис — барбарис, намисто, рис.  Ис-ис-ис — лист, колиска, кипарис.

Ус-ус-ус — агрус, парус, вус, дідусь.  Аса-аса-аса — ковбаса, прикраса. Аса-аса-аса — траса, маса,  каса.  Аса-аса-аса — у касира каса.

Оси-оси-оси— у бабусі сиві коси. Оси-оси-оси — на осоці роси.  Оси-оси-оси – собаку покусали оси.

Уси- уси — уси — бабусині гуси.  Уси- уси — уси — з’їли гуси  буси. Аска-аска-аска — ласка, маска, каска. Іс-іс-іс — в лісі пролісок підріс. Іск -іск-іск —вилили у миску віск.

Промов «слова-друзі» трійками

Дорослий називає три слова і просить дитину повторити їх у тій же послідовності

Сон — сом — сам;    став — стан — спав;  оса — коса — роса;    сад — сак — сам; вірус —кактус—мінус;  мінус —фікус—фокус; фокус — глобус — автобус;  носок — пісок — кусок;  маска — каска — ряска;   вуси — буси — бутси;  ліс — міст — ріс;    абрикос — кокос — насос.

Свистячі  лічилки (вивчити на пам’ять)  

Сад, пісок, совок, і гра.

В мячик гралась дітвора.

М’ячик скочив, скік, скік, скік,

І в садок собі  утік,

По пісочку на місток,

а з місточка у лісок.

*** Семен садок садив, Степан пісок носив.

Сашко сапу  сховав, Василь пісень співав.

Олесь гусяток пас, Тарас приніс всім квас.

Сергій сходив на став, А Стас у спальні спав.

Гра «Що у нас, а що у вас?»

 Дитина повторює за дорослим декілька раз речення, а потім дорослий проказує першу частину, а дитина другу.

У нас китайський рис, а у вас солодкий ірис. У нас гостра коса, а у вас  густа коса . У нас в мисці капуста, а у вас в мисці пусто. У нас в столі маска, а у вас на столі ковбаска. У нас в лісі роса, а у вас в садку оса. У нас в сумці носок, а у вас в полі колосок. У нас в саду страус, а у вас в саду Мікі-Маус. У нас на столі піднос, а у вас на столі кокос. У нас солодкий ананас, а у вас кислий квас. У нас пес Барбос, а у вас пес Матрос. У нас стиглі абрикоси, а вас сухі кокоси. У Стаса ананас, у Соні сир і квас. У Стаса абрикос, у Соні пилосос. У Стасіка носок, у Соні поясок. У Стаса самокат, а у Соні росте сад.

Вивчи текст, а потім швидко промов скоромовки

Вчити текст скоромовок  одну на три дні

У артиста маска, у солдата каска.  Тато Лесика артист, у  спектаклі він соліст.  Наступила  весна — стала високою  сосна.  Поряд з килимом пилосос, поряд з колесом насос. У мисці кисла капуста, а в каструлі синій  пусто.

 Гра «Що з чим?»

Запитати дитину з чим може бути пісочниця. Спонукати вибирати слово, яке має звук С

Стіл зі скатертиною;  сковорідка з м’ясом;  совок зі сміттям;  слива з кісточкою;  санчата зі спинкою;  самокат з колесами;  сходи зі сходинками.

Сад зі сливами і  абрикосами;  суп з квасолею і  часником;  пісочниця з піском і  совком;  сумка з капустою і  редискою;  сонях з листям і  пелюстками;  автобус зі столами і  стільцями;  міст з автобусом і  тролейбусом;  піднос зі склянками і  мисками;  миска з капустою і кваском;  слойка  з сиром і ананасом;  склянки зі смородиною і  брусницею;  ліс з осиками і  соснами;     стілець зі спинкою і  сидінням;

 Чистомовка

Станем страви смакувати:

Оселедець,сир, салати,

Струдель, тістечка, ковбаси,

Рис, сосиску, ананаси.

1  Скільки страв  згадано у чистомовці? 2  Скільки страв, у яких «С» на початку слова, у середині,   у кінці? 3  Що ти любиш їсти?

Скоромовка              *** Осінь з липи листя сипе.

 Гра «Чого не буває?»

 Дорослий запитує: Чи буває лисиця без хвоста?

Не буває лисиці без хвоста. Не буває стільця без спинки.  Не буває сосни без стовбура.  Не буває сніжинки без снігу.  Не буває світлофора без світла.  Не буває абрикоси без кісточки.  Не буває капусти без листя. Не буває автобуса без коліс.  Не буває крісла без сидіння.  Не буває коси без волосся.

Гра «З чого зроблений предмет?»

Дорослий запитує з чого зроблена склянка? Дитина відповідає реченням.

Склянка зроблена із скла. Сніговик зроблений із снігу.  Свічка зроблена з воску.  Слоник зроблений  із пластиліну.  Ковбаса зроблена з м’яса.  Намисто зроблено з пластмаси.  Слойка зроблена з тіста.  Сік зроблений із ананаса.  Салат зроблений із капусти.

 Вивчи віршик:  «Аліса в саду»

Ось іде Аліса в сад,

Скоро буде листопад.

Слива там і абрикоса

Опустили листя – коси.

Там краса і чудеса :

Сонце, свіжість і роса.

У садочку  стіл стоїть,

Самовар на нім свистить.

Ось в пісочниці пісок,

Самоскид там і совок,

Поряд з ними самокат.

Ой, який чудовий сад!

Перекажи розповідь  «Обід»

 1. Саня став накривати на стіл. Спочатку він поставив кастрюлю з супом. Потім сковорідку з м’ясом. Потім поставив склянку соку. Після цього — миску. У миску хлопчик насипав сливи. Після обіду Саня прибрав із столу і вимив посуд.

1 Що робив Саня?  2 Що він поставив спочатку, потім, в кінці. 3 Що насипав Саня в миску? 4 Перелічи всі страви. 5 В якому посуді були страви? 6 Що зробив хлопчик після обіду?

 

 1. «Кімната»

У Оксани є своя кімната. Праворуч від вікна стоїть стіл. Стіл накритий скатертиною. Біля  столу — два стільці. У лівому кутку стоїть телевізор. Навпроти телевізора — крісло. Зліва від дверей — синій диван. Там спить Оксана.

Вивчи віршик «Саня — художник»

Саня з песиком не грав, а старанно малював ,

Малював усе підряд :  колесо і самокат,

Екскаватор, паровоз,  самоскид,  електровоз.

Снігокат і аеробус. І тролейбус, і автобус,

Всюдихід, таксі і сани малював на конкурс Саня.

Саня транспорт малював,  Саня всюди устигав.

 Вивчити вірш «Що біля чого?»

Біля місточка — таксі і автобус,

Біля матроса  —  компас і глобус,

Біля солдата  — снаряди і каска,

Біля артиста  —  костюми і маска.

 Слова трійками

Сам  — сад – сак  Сім – січ – сік  Сип – сич – сир  Сум – сук – суд Оса  — коса – роса  Маска – каска  — ласка  Миска – риска — лиска

Кокос – піднос – насос  Автобус – глобус — аеробус  Тісто – місто –тісно  Праска – краска – ряска  Світ – скіт – слід  Струп – струс – струм  Стоп – стовп -сток .

 

Гра «Що зробив Станіслав?»

Дорослий читає дитині речення і пропонує декілька слів на вибір. Дитина повторює речення з потрібним словом.

Слова: суп , сніговик , сандалі , сосна , сторінка , ананас , собака , сонце , стілець , сорочка , пісня , сторінка .

Станіслав зліпив зі снігу…( сніговика ). Станіслав стягнув  із себе…( сорочку ). Станіслав насипав у миску…( суп ). Станіслав спиляв у лісі…( сосну ). Станіслав співав на сцені…( пісню ). Станіслав змайстрував із сосни…( стілець ). Станіслав з’їв солодкий…( ананас ). Станіслав написав  ….( сторінку ). Станіслав зустрів у селі…( собаку ). Станіслав скинув сині…( сандалі ). Станіслав засмагав на…( сонці ). Станіслав відніс бабусі…( сумку ).

 Асоціації

Дорослий називає слово і просить дитину назвати слово зі звуком С, яке підходить до його слова.

Син – сім’я,  собака – миска, Сніг – сосна,  салат – сосиска.

Став – карась,   сова – синиця, Мясо – суп,  сестра – спідниця.

Ліс – сірник,  коса – люстерко, Сонце – сад,  роса – люстерко.

Сторож – сон,   весна – струмочок, Стовбур – сік,   садок – листочок.

Сіно – лось,  солома – свічка, Сало – сіль,  волосся – стрічка.

Сирник – сир,   село – стежина, Гусінь – лист,  лосось – сардина.

Ряст – підсніжник,  сік – суниця, Сніп – колосся,   хвіст – лисиця.

Сукня – сумка,   сушка – тісто, Скриня – буси,   свято – місто.

Повтори назви птахів

Сич *, синиця *, сипуха , сокіл *, сова * , сойка * , соловей * ,  сорока *, гуси * , ібіс , сапсан . Сплюшка, снігур, страус, ластівка*, стриж*, вівсянка*, осоїд, цесарка*. Буревісник, сорокопуд, альбатрос, стервятник , пустельга.

1  Скільки птахів ти запам’ятав? 2  Які птахи живуть в нашому краї?* 3  Назва яких птахів починається на «С»? 4  У яких птахів назва закінчується на цей звук?  5  У назві яких птахів звук «С» в середині слова?

 Знайди пари «слів-родичів»

Дорослий називає слово і просить дитину підібрати йому пару, сказавши це слово пестливо, ніби про маленького .

Роса – росинка. Намисто – намистинка. Коса – косинка. Волосся – волосинка. Сніг – сніжинка. Солома – соломинка Насіння — насінинка

 Повтори за дорослим «Що біля чого?»

Біля масла сир і ковбаса. Біля ластівки сокіл і сова. Біля лисиці слон і пес. Біля капусти часник і редис. Біля абрикоси ананас і слива. Біля крісла сумка і стілець. Біля самоскида автобус і літак. Біля миски склянка і каструля. Біля соку квас і настійка. Біля костюма сарафан і косинка.

Як корисно провести час з дитиною!

Про взаємозв’язок розвитку мовлення  і рухів рук, знає, мабуть, кожна мама. Тому, перебуваючи з дітьми на карантині у вас є нагода потренувати мілку моторику рук дитини і попрацювати над розвитком її мовлення.

Малюк якомога більше повинен працювати своїми маленькими неслухняними пальчиками.

Наберіться терпіння і попросіть дитину застібнути і розстібнути ґудзики на маминому халаті чи татовій сорочці, зашнурувати черевики, засукати рукави. Причому, починати тренуватися дитині краще  на   одязі з великими гудзиками, а потім «допомагати» одягнутися лялькам , малюкам і , навіть, батькам. Одночасно спонукайте дитину коментувати свої дії, називати колір, рахувати гудзики. Наприклад: один червоний ґудзик, два червоні гудзики, три червоні гудзики і т. д.

Для розвитку дрібної моторики дуже корисно ліпити. Тільки не залишайте малюка наодинці з пластиліном, щоб вчасно помітитии його бажання спробувати зліплену кульку на смак.

Багато мам не довіряють дитині ножиці. Але якщо в кільцях ножиць, разом з дитячими пальчиками будуть вирізати будь-які фігурки пальці дорослого, вийде відмінне тренування для руки.

Найбільше діти люблять малювати фарбами. Разом з тим, для батьків є проблемою розлита вода, плями фарб; ще більше їм хочеться побачити в роботі своєї дитини чіткі контури предмета. Не варто зупиняти дитячу творчість. Дитина у кольоровій плямі бачить свої образи, фантазує, розвиває уяву, мислення, мовлення. Попросіть вашого малюка розказати, що він намалював, по що він думав, що хотів.

Ви можете урізноманітнити процес малювання дитини, коли разом з нею намалюєте квіточку пальчиками,  а  відбиток долоньки , прикладеної до паперу, перетворите на пташечку. Така творчість захоплює і спонукає до розвитку різних сторін дитини.

Доцільно згадати перші пальчикові ігри, які ви гралися з вашими дітьми: «Сорока-ворона», »Ладусі»і, «Де пальчик?».  Раніше ви самі загинали пальчики дитини, а тепер попросіть її «навчити»  вас робити цї вправи.  Дітям подобається «вчити» дорослих, вони відчувають свою значимість для батьків.

Пальчикові ігри дають можливість батькам гратись з малюками, радувати їх. Завдяки таким іграм дитина отримує різноманітні сенсорні враження, у нього розвивається уважність і здатність зосереджуватися. Такі ігри формують добрі взаємини  між дорослим і дитиною.

Так що давайте вашій дитині фарби, пластилін, безпечні ножиці для вирізання, нанизуйте великі намистини, ґудзики і купуйте ігри, що вимагають певної спритності пальців (наприклад, «шнурівки»).

Дуже часто діти, які погано говорять для свого віку, ще й погано їдять. Як правило, для них проблема з’їсти яблуко чи моркву, не кажучи вже про розжовування м’яса. Це викликане слабкістю щелепних м’язів, що, в свою чергу, затримує розвиток рухів артикуляційного апарату.

Тому обов’язково спонукайте дитину жувати сухарики, цілі овочі і фрукти, хліб з шкірочкою і кусочки м’яса. Щоб розвинути м’язи щік і язика, покажіть дитині, як полоскати рот. Навчіть надувати щоки і утримувати повітря, «перекочувати» його з однієї щоки в іншу.

Забезпечте своєму малюкові спокійний, виважений графік, здорове харчування, достатній сон — дотримуйтесь цього щоденно.  Дозволяйте малюкові під час гри розкидати іграшки, а потім разом з ним позбирайте і складіть їх  на місце.   Будьте мудрими. Залишайтеся спокійними і врівноваженими.

Дидактичний матеріал для автоматизації звука  [ж]

Заняття № 1

 

 1. Звук Ж.

Під час вимови звука [ж], артикуляційний уклад такий самий, що й під час вимови звука [ш]. Але на відміну від звука [ш], під час артикуляції звука [ж] голосові зв’язки зімкнені й вібрують, виробляючи голос.

Звук Ж – приголосний, твердий, дзвінкий.

Звук Ж-Ж-Ж (довга вимова)

 1. Складові ряди

жа-жа – жа-жа-жа

жо-жо – жо-жо-жо

жу-жу – жу-жу-жу

жи-жи – жи-жи-жи

жа-жо-жу-жи

жо-жу-жи-жа

жу-жи-жа-жо

жи-жа-жо-жу

жа-жа-жа – жаба

жи-жи-жи – жито

же-же-же – жердина

жу-жу-жу – жук

 1. Слова

жакет

жайворонок

жало

жасмин

рожа

калюжа

лежать

баржа

ведмежа

жолудь

жовтий

жовток

жолоб

сніжок

жук

журавель

журнал

жуйка

жупан

 1. Утворення споріднених слів:

вуж-вуженя, вужик, вуженята, вужева, вужеве

їжак – їжачиха, їжаченя, їжаченята, їжачок, їжаче, їжаковий, їжачий.

 1. Гра «Запам’ятай, повтори». (слова п. №3).
 2. Прямий і зворотній рахунок від 1 до 10.

Ніж, жук, вуж, жаба, жакет, жайворонок.

 1. Закінчити речення (додається словосполучення їжачиха з їжаченятами в різних відмінках):

Женя побіг до лісу і побачив …

Він підбіг ближче до …

Від Жені побігла …

Женя оббіг всю галявину і не знайшов …

Женя дуже жалів, що не зможе показати, де живуть …

8.Чистомовка.

Жак-жак-жак – повзе їжак

Жак-жак-жак – п’є молоко їжак

Жак-жак-жак – заховався їжак

Жак-жак-жак – спіймався їжак

 1. Прослухайте слова: жаба, ніж, жбан, жолудь, кажан, вуж. Який звук найчастіше зустрічається?

Заняття № 2

 

 1. Звук Ж-Ж-Ж (довга вимова)
 2. Складові ряди

жла-жло-жлу-жли

жло-жлу-жли-жла

жлу-жли-жла-жло

жли-жла-жло-жлу

ажл-ожл-ужл-ижл

ожл-ужл-ижл-ажл

ужл-ижл-ажл-ожл

жил-ажл-ожл-ужл

лжа-лжо-лжу-лжи

лжо-лжу-лжи-лжа

лжу-лжи-лжа-лжо

лжи-лжа-лжо-лжу

 1. Завчити скоромовки про жука. Виділити слова зі звуком Ж

Жуки дзинчать в садочку літом

По стежці жаба плиг та плиг

Жоржини світнуть жовтим цвітом,

Кружляють бджоли біля них.

Я жук, жук, жу-жу-жу

Я навколо кружу, ж-ж-ж-ж-у!

Я літаю, я кружляю

Я на гілочку сідаю

Я жужжу, жужжу, жужжу.

 1. Підібрати ознаки і дії до предмету:

Жук

маленький          летить

чорний                        сидить

живий                 кружляє

гладенький         дзижчить

 1. Відміна в теперішньому часі

слухати дзижчання жука

бігти за жуком, що дзижчить

 1. Прямий і зворотній рахунок від 1 до 10. (із словосполученням «жук біжить дзижчить»)
 2. Аплікація «Жук».

Заняття № 3

 

 1. Звук Ж-Ж-Ж (довга вимова)
 2. Складові ряди

жда-ждо-жду-жди

ждо-жду-жди-жда

жду-жди-жда-ждо

жди-жда-ждо-жду

джа-джо-джу-джи

джо-джу-джи-джа

джу-джи-джа-джо

джи-джа-джо-джу

ажн-ожн-ужн-ижн

ожн-ужн-ижн-ажн

ужн-ижн-ажн-ожн

ижн-ажн-ожн-ужн

жна-жно-жну-жни

жно-жну-жни-жна

жну-жни-жна-жно

жни-жна-жно-жну

нжа-нжо-нжу-нжи

нжо-нжу-нжи-нжа

нжу-нжи-нжа-нжо

нжи-нжа-нжо-нжу

 1. Пригадати слова зі звуком Ж – ігри: «Телефон», «Телеграф» (ділити слова на склади), «1-2-3» (визначати місце звука в слові)
 2. Звуковий аналіз слів: вуж, ніж, жук, жах.
 3. Вправи в утворенні прикметників. Гра «Луна»

посмажити – посмажений пиріг

жити – живучі їжаки

лежати – лежачий вуж

жартувати – жартівливий журнал

жахати – жахливий пес

жарити – жарений окунь

 1. Вивчити

Я веселий добрий жук

Я ніколи не тужу

Скрізь відважно я літаю

Жваво крильця розправляю.

Жу-жу-жу-жу – покружу

Крильця склав і вже сиджу.

 1. Відміна в майбутньому часі.

Заважають бджоли.

Заняття № 4

 

 1. Звуки Ж-Ш (почергова вимова)
 2. Промовити звук Ж, склади, слова, скоромовки.
 3. Промовити звук Ш, склади, слова, скоромовки.
 4. Складові ряди

ша-жа-ша

ша-ша-жа

ша-жа-ша

жа-жа-ша

жа-ша-ша

жа-ша-жа

 1. Гра «Навпаки» – складів і слів.

а) ша-ша-ша – жа-жа-жа

шо-шо-шо – жо-жо-жо

шу-шу-шу – жу-жу-жу

ши-ши-ши – жи-жи-жи

жла-жла-жла – шла-шла-шла

жло-жло-жло – шло-шло-шло

жлу-жлу-жлу – шлу-шлу-шлу

жли-жли-жли – шли-шли-шли

б) жити-шити

жаль-шаль

жабка-шапка

кожух-шуба

жовток-шовк

жерсть-шерсть

 1. Відгадати загадку. Вивчити.

Я вухатий ваш дружок, в мене сірий кожушок, куций хвостик, довгі вуса, я усіх-усіх боюся.

 1. Скласти речення з парами слів (див. п.5б)
 2. Групування картинок на Ш, Ж – гра «Подаруємо картинки Мишкові та Жанні».

(жук, їжак, шапка, шахи, шуба, ножі, шина, лижі, мишка, кішка, сушки, вишня, жолуді, жаба).

 1. Вправляти в узгоджені зменшувально-пестливих. Гра «Луна».

сніг-сніжок

друг-дружок

луг-лужок

пиріг-пиріжок

пастух-пастушок

пух-пушок.

Заняття № 5

 

 1. Звуки Ж-З (почергове вимовляння)
 2. Повторення звука Ж, складів, скоромовок.
 3. Повторення звука З, складів, скоромовок.
 4. Гра «Навпаки».

за-за-за – жа-жа-жа

зо-зо-зо – жо-жо-жо

зу-зу-зу – жу-жу-жу

зи-зи-зи – жи-жи-жи

зла-зла-зла – жла-жла-жла

зло-зло-зло – жло-жло-жло

злу-злу-злу – жлу-жлу-жлу

зли-зли-зли – жли-жли-жли

азл-азл-азл – ажл-ажл-ажл

озл-озл-озл – обл.-ожл-ожл

узл-узл-узл – ужл-ужл-ужл

изл-изл-изл – жил-ижл-ижл

5. Складові ряди

жа-за-за

жа-жа-за

жа-за-жа

за-за-жа

за-жа-жа

за-жа-за

 1. Розрізнення звуків Ж-З по картинкам. Гра «Четвертий зайвий».
 2. Звуковий аналіз

кожа-коза, жаба-зуби

 1. Гра «До-між-за» закріпити назви пір року.
 2. Вправляти в використанні зменшувально-пестливих іменників. Гра «Луна».

сніг-сніжок, віз-возик, таз-тазик.

Дидактичний матеріал для автоматизації звука [ц]

 Заняття  № 1

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук Ц – постановка  звука,  артикуляція,  характеристика.
 • Автоматизація звука  Ц

а) в  обернених  складах:

ац-ац— ац-ац-ац          оц-оц— оц-оц-оц

уц-уц—уц-уц-уц            иц-иц— иц-иц-иц

ец-ец— ец-ец-ец           яц-яц— яц-яц-яц

б)  в  складових  рядах:

ца-цо-цу-ци                   цо-цу-ци-ца

цу-ци-ца-цо                   ци-ца-цо-цу

 • Вимовляння речень:

Ац-ац-ац – вибивали  ми  матрац

Иц-иц-иц – не  чіпай,  Маруся,  шприц

Ац-ац-ац – будували  ми  палац

Це-це-це – виглянь  у  віконце

Це-це-це – знайшла  курка  яйце

 • “Запам’ятай і  повтори”:

Матрац,  шприц,  абзац,  палац

Цап, цапеня, циркуль, цибуля

Цифра, цукор,  цегла,  цукерка

 • Гра “1-2-5-9”  зі  словами :  цап,  цибуля,  цифра,  цукерка,  цуценя
 • Гра “Відлуння»: словотворення   іменників зі  зменшувально-пестливим  значенням:

тіло — тільце                відро —

яйця —                 вікна —

 • Вивчити

Цап до цапа в гості йшов.

Цап дороги не знайшов.

А за цапом цапеня

Бігло зразу навмання

Заняття  № 2

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук Ц – артикуляція,  характеристика.
 • Автоматизація звука  Ц

а) в  складових  рядах:

ац-оц-уц-иц                   оц-уц-иц-ац

уц-иц-ац-оц                   иц-ац-оц-уц

б)  в  складах  та  словах:

ца-ца-ца – цап,  царство,  рицар,

це-це-це – цех,  яйце,  віконце,  цегла,  кільце

цо-цо-цо – цокіт,  цоколь

ци-ци-ци – цибуля,  циган,  цигарка,  цифра

цу-цу-цу – цукор,  цукерка,  цуценя,  цукат

 • Складіть речення  з  словами:  цукор,  цукерки,  цибуля,  цифра
 • Гра «Закінчи  слово  додавши  склад  ЦЕ”:

Відер…,  сон…,  яй…,  блюд…,  ли…

 • Промовити фрази:

Я  іду  в  цирк.  (Ти…,  Ви…,  Ми…,  Він…,  Вона…,  Вони…)

Купувати  матрац.

 • Звуковий аналіз  слів:  цех,  цап,  цирк,  цукор,
 • Повторити вірш,  виділити  з  вірша  слова  зі  звуком  Ц:

Цап забрів у двір рогатий –

Цуценя втекло до хати.

Цілу  ніч  йому не спалось –

Цапа  цуценя боялось.

Звук [ц’]

Заняття  № 1

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звук Ц/

3 Автоматизація  звука Ц/

а) в  складах:

аць              аць-аць   аць-аць-аць

ець              ель-ець    ель-ець-ець

иць      иць-иць   иць-иць-иць

іць               іць-іць             іць-іць-іць

б)  в  словах:

єць-єць-єць – заєць,  окраєць

яць-яць-яць – місяць

ець-ець-ець – охоронець,  очевидець,  перець,

олівець,  палець,  ремінець,  кінець

продавець,  горобець,  хлопець

4 Визнач  місце  звуку  Ц  в  словах:

Цяточка,  киця,  рукавиця,  суниця,  вівця,  ціль,  цікавий,  палиця,  заєць…

5 Звуковий  аналіз  слів:  ціль,  ціна,  кінець

6  Гра “І я — також” – вправляння  в  словотворенні   іменників  жіночого  роду:

Я  розумник —  і  я  розумниця

трудівник,  письменник,  садівник…..

7  У  назвах  яких  тварин  є  звук  Ц/?  (ведмедиця, вівця,  лисиця…)

У  назвах  яких  ягід  є  звук  Ц/?  (суниці,  полуниці, чорниці)

8 Гра  «Телеграфісти»:  с,у,н,и,ц,я,  о,л,і,в,е,ць,  г,о,р,о,б,е,ць,  х,л,о,п,е,ць

Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звук Ц/

3 Автоматизація  звука Ц/

а) в  складових  рядах:

цма-цмо-цму-цми                ацм-оцм-уцм-ицм

цмо-цму-цми-цма                оцм-уцм-оцм-ацм

цму-цми-цма-цмо                уцм-ицм-ацм-оцм

цми-цма-цмо-цму                ицм-ацм-оцм-уцм

б)  в  словах:

ець-ець-ець – купували  гребінець

ець-ець-ець – я  буду  молодець

ці-ці-ці – м’які  лапки  в  киці

ці-ці-ці – заграв  кіт  на  балалайці

ця-ця-ця – гарна  мильниця

ці-ці-ці – підбери  прапорці

4  Склади  речення  з  словосполученнями:

Цікавий  кінець

Цілитись  в  ціль

Міцний  ланцюг

5  Гра  «1-2-5-9»  зі  словами:

киця,  рукавиця,  вівця

6 Перетворення  речень:

У   Ані серветка — Це Аніна серветка.

У  Сані  серветниця —

У Томи відерце —

Блюдце, яйце, кільце, олівець.

7 Промовити  фрази:

Я  бачу  хлопця.  (Ти…,  Ви…,  Ми…,  Він…,  Вона…,  Вони…)

Читати  цікаву  книжку.

 Заняття  №  3

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук Ц-Ц/
 • Диференціація звуків  в  складах,  словах:

а) ца-ця              ця-ца              ац-аць      аца-аця

ци-ці               ці-ци               иц-иць           ици-иці

цо-цьо     цьо-цо     оц-оць     оцо-оцьо

цу-цю              цю-цу              уц-уць             уцу-уцю

б)  цап – цятка           палац – палець

цибуля – цілина      цокіт — пацьорки

лице – киця            боцман – Грицько

цукор – цюкати     куций — луцький

 • Гра «Чого  не  стало»:

Баранець – баранця  рушниця –

ранець —                     хлопець –

олівець —                     місяць –

горобець —          папірець —

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словосполученнями:  ціле  яйце, цінна  вакцина

Скласти  речення  з  цими  словами.  Визначити  кількість  слів  в  цих  реченнях.

 • Повторити фрази:

Цілитися  в  ціль.  (Ти…,  Ви…,  Ми…,  Він…,  Вона…,  Вони…)

Купувати  матрац.

 • Ігри на  розвиток  пам’яті  та  уваги:  «Що  змінилось?»,  «Чого  не  стало?»
 • Назви слово протилежне  за  значенням:

ледар – працьовитий         початок – …(кінець)

відпочинок — … (праця)             глупець — … (мудрець)

міцний — … (слабкий)

 

 Диференціація звуків [с][ц], [с’][ц’]

 Заняття  №  1

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук С-Ц
 • Диференціація звуків  в  складових  рядах:

ас-ас-ац              ца-ца-са  ас-ац-ац        ца-са-са

ас-ац-ас              ца-са-ца  ац-ас-ас         са-са-ца

ац-ас-ас              са-ца-ца ац-ас-ас са-ца-са

 • Гра «Навпаки»

са-са-са – ца-ца-ца                ас-ас-ас —

со-со-со —                        ос-ос-ос —

су-су-су —                        ус-ус-ус –

си-си-си —                       ис-ис-ис

 • Вправи з   картинками на С, Ц:

—  відібрати картинки на звук…

—  відібрати картинку із  звуком…

Картинки: сонце, сосна, комірець, цвях, сом…

 • Ігри на  розвиток  пам’яті  та  уваги:  «Що  змінилось?»,  «Чого  не  стало?»
 • Звуковий аналіз  слів:

цмок – смок               бац — бас

 • Підібрати слова — родичі:

Світло –

Цвіт –

 • Гра «Закінчи  слово»:

насо… матра…,  пала…,  поя…,  автобу…, абза…

 • Гра «Телеграф»:

ц,у,к,е,р,к,а    с,о,с,н,а         ц,в,я,х   с,о,м

 Заняття  №  2

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук С//
 • Диференціація звуків  в  складах,  словах  та  реченнях:

а)  ся-ся-ся – ця-ця-ця               ась-ась-ась —

сьо-сьо-сьо —                     ось-ось-ось —

сю-сю-сю —                       усь-усь-усь –

сі-сі-сі —                    ись-ись-ись –

б)  ці-ці-ці – заграли сонця промінці

ці-ці-ці – граю  я  на  скрипочці

ця-ця-ця – дай-но  олівця

ся-ся-ся – в  лісі  бачили  лося

сі-сі-сі – я  катаюсь  на  таксі

 • «Послухайте та  визначте перший звук  у  словах»:

Сірко,  ціпок, сяйво,  сядь, цяцька, цікавий,  ціна,  сюрприз,  сьогодні…

 • Гра «Закінчи  речення» — за  картинками:

У   Сіми  паляниця – це  Сімина  паляниця.

У  Сіми  олівець — …

У  Сіми  рукавиця — …

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словами:  спиця,  сосна, палець,  олівець

Скласти  речення  з  цими  словами.  Визначити  кількість  слів  в  цих  реченнях.

 • «Додай слово»:

Ягнятам — …(травицю),  гусятам — …(водицю)

Каченятам — …(ряску),  а  малятам…(ласку)

 • Склади слово  по  першим  звукам  слів:

Цап,  індик,  нитки,  ананас              (ціна)

собака,  іволга,  ніс,  окуляри           (сіно)

 

Дидактичний матеріал на автоматизацію звука [з]

 Заняття  № 1

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук З – постановка  звука  З   по  аналогії  зі  звуком  С  (з  тактильно-вібраційним  контролем  (рука  на  горлі).
 • Автоматизація звука  З

а) в  відкритих  складах:

за-за—за-за-за

зо-зо—зо-зо-зо

зу-зу—зу-зу-зу

зи-зи—зи-зи-зи

б)  в  словах:

за-за-за – зал, замок, загадка,  загін,  запах,

коза,  лоза,  береза,  ваза,  база…

зо-зо-зо – Зоя,  зонт,  зоопарк,  золото, газон

зе-зе-зе – земля, зелень, газета, зебра

зу-зу-зу – зуби,  зустріч,  мазурка,  гризун

аз-аз-аз – азбука,  мороз,  перелаз,  газ

 • Скласти речення  з  словосполученнями:

Зелена  лоза               Біла  береза

Рогата  коза               Зелений  газон

 • Виростимо речення:

Зеленіє.

Зеленіє  трава.

В  лісі  зеленіє  трава.

В  сосновому  лісі  зеленіє  молода  трава.

 • Розвиток дрібної  моторики – намалюємо  вазу з квітами.
 • Повторити фразу:

Зоя,  візьми  газету  ( вазу,  козу)

 • Переказати оповідання:

Це  Ліза.  У  Лізи  коза.  Козу  звати  Зойка.  Коза  їсть  зелену  траву.  Ліза  відвела  козу  додому.

Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звук  З

3 Автоматизація  звука  З

а) в  складових  рядах:

зда-зда-зда                 зда-здо-зду-зди

здо-здо-здо                 здо-зда-зду-зди

зду-зду-зду                 зду-зди-зда-здо

зди-зди-зди                зди-зду-зда-здо

б) в  словах

зва – звання               зда – здати

зве – звечора              зди – здивувати

зви – звичай               здо – здоров’я

зво – зворот                зду – здути

зву – звук                    зде – здебільшого

зла – злаки          злу – злущити

зли – злива          зле — злет

в)  в  реченнях:

Хмари  пливуть  низько  над  землею. Почалася  сильна  злива.  Потім  гроза.  Земля  стала  мокрою.  На  сирій  землі  не  можна  сидіти.

4 Вивчити  жартівливу  чистомовку:

За-за-за – там  біжить  коза

Зу-зу-зу – попала  в  грозу

Зо-зо-зо – у  Зої  зонт

Зу-зу-зу – Зоя  під  зонтом  веде  козу

Зи-зи-зи – козу  до  сіна  відвези

5   Гра  «1-2-5-9»  зі  словами:  коза,  зебра,  таз,  паровоз

 • Звуковий аналіз  слів:  коза,  гроза,  таз
 • Промовити, додавши  склад  ЗА,  скласти  речення  з  цими  словами:

думати – задумати     лізти —      співати –

бігти —                 копати —

 Заняття  № 3

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звук  З

3 Автоматизація  звука  З

а) в  складових  рядах  зі  збігом  приголосних:

зна-зно-зну-зни          азн-озн-узн-изн

зно-зну-зни-зна          озн-узн-изн-азн

зма-змо-зму-зми         азм-узм-озм-изм

б) в  словах

зна-зна-зна – знати,  знання     зне-зне-зне – зневага

зни-зни-зни – знизу           змо-змо-змо – змова

зно-зно-зно – пізно,  знову зму-зму-зму — змусити

зма-зма-зма – змагання

4    Повторити  жартівливу  чистомовку  про  козу.

 • Змінювання речень за допомогою займенники І, ІІ, ІІІ особи :

Заплести  красиву  закладку.

Знайомитись  з   Зіною  у  поїзді. (Я…,  Ти…,  Ви…,  Ми…,  Він…,  Вона…,  Вони…)

 • Скласти речення,  вживаючи  прийменники  ЗА,  ІЗ-ЗА,  ІЗ-ПІД:

Зайчик,  кущ,  сидить,  за

Зайчик,  кущ,  дивиться,  із-за

Зайчик,  кущ,  вилазить,  із-за

Зоя,  сосна,  стояти,  за

Зоя,  сосна,  визирати,  із-за

 • Гра «Закінчи  слово»:  та… (з),  ві…,  лі…
 • Вивчити: Зайку  кинула  хазяйка,

Під  дощем  лишився  зайка

З  лавки  злізти  він  не  зміг,

Змок  від  голови  до  ніг.

 • Виділити з  вірша  слова  зі  звуком  З
 • Шнурівка – розвиток дрібної моторики

Звук [з’]

Заняття  № 1

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звук З/

3 Автоматизація  звука З/  в  складах  і  словах  з  відкритими  та  закритими  складами

зя—зя-зя—зя-зя-зя – зяблик,  зять

зі—-зі-зі—зі-зі-зі – зірка,  зілля,  зір,  Зіна

зю—зю-зю—зю-зю-зю – ізюм

азь—азь-азь—азь-азь-азь – мазь,  злазь, перелазь

ізь—ізь-ізь—ізь-ізь-ізь – лізь,  скрізь

озь—озь-озь—озь-озь-озь – паморозь,  завозь

4 Автоматизація  звука  З/  в  реченнях::

За  рибою  на  дерево  не  лазять.    Зіна  взяла  мазь  в  аптеці.

Друзі  пізнаються  в  біді.  Кузьма  виліз  на  паркан.

 • Повторити загадки,  відгадати  їх:
  • Крил не  має,  скрізь  літає  та  ще  й  куряву  здіймає?  (вітер)
  • Біжить корова,  гладка,  здорова.  За  нею  телята – всі  вони  близнята  (поїзд)
  • Сім братів  віком  рівні,  іменами  різні  (дня  тижня)
 • Швидка логічна розминка –«Запитую – відповідай»:
  • Яка пора  року?
  • Який зараз  місяць?  день?
  • Який день  був  учора?  Буде  завтра?
 • «Хто? Або  що?» — відповідати  чітко  і  швидко:

навчає – вчитель            лікує –             малює —

продає –                 підмітає —                пиляє –

грає —                              співає —           варить —

 • Скоромовка:

Зіна  в  зарослі  пішла,

Зіна  зайчика  знайшла.

Зайчик  хитрий  був,  як  лис, —

Він  від  Зіни  втік  у  ліс.

 Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звук  З/

3 Автоматизація  звука  З/

а) в  складових  рядах:

зя-зя-зя               азь-азь-азь

зі-зі-зі          ізь-ізь-ізь

зю-зю-зю             узь-узь-узь

б) в  словах:

зірка,  зять,  зір,  князь,  грязь,  ізюм,  зяблик,  мазь,  Зіна,  зілля,  зігнути,  близько,  низько,  вузько,  слизько

4 Гра  «Скажи  навпаки» — засвоєння  антонімів:

Восени  тепло – зимою …  (холодно)

Корова  велика – коза …  (мала)

Сосна  висока – береза …  (низька)

Зайчик  веселий – їжак …(сумний)

Камінь  чорний – сніг … (білий)

Дерево  далеко – кущ …  (близько)

 • Гра «Хто  це?»:

виховує – вихователь         грає  на  піаніно –

водить  таксі —                    грає  в  футбол –

грає  на  баяні —                 грає  в  хокей –

грає  в  волейбол —              водить  танк –

 • «Дай повну  відповідь»:

Хто  фотографує?

Де  виготовляють  взуття?

В  яких  мультфільмах  ви  бачили  зайчика?

Чим  малюють? (пензликом,  олівцем)

Хто  літає  в  космос?

 • Завчити:

Запитав  у  Зіни  Гліб:

—  Звідкіля  береться  хліб?

Розвела  руками  Зіна:

—  Звідкіля?  Із  магазину.

 Заняття  № 3

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звуки  З — З/

3 Диференціація  звуків  З — З/

а) в  складах:

за-зя            зя-за                аз-азь              аза-язя

зи-зі             зі-зи        из-ізь               изи-ізі

зо-зьо          зьо-зо              оз-озь              озо-озьо

зу-зю           зю-зу               уз-узь              узу-узю

б) в  словах:

зайчик – зяблик          газ – мазь

зима – Зіна         ліз – лізь

зозуля – ізюм              мороз – морозь

4 Скласти  речення.  Диференціація  звуків З — З/:

з,  зяблик,  злетів,  гніздо

хмиз,  під,  заховався,  зайчик

з,  Зіна,  визирнула,  вікна

Зоя,  мазь,  купила

 • Гра «Назви  ніжно» — вживання  іменників  з  пестливо-здрібнілим  суфіксом:

коза – кізонька               корова –

кінь,  осел,  свиня…

 • Гра «Кого  багато?»:

Одна  кішка       три  кішки              багато  кішок

кізка,  кінь,  свиня,  корова

 • Гра «Підбери  слово» — збільшення  словникового  запасу,  розвиток  мислення,  уваги:

Взимку  гілки  засипані…  (снігом)

Зима  розстелила  на  землі  білий,  пухнастий… (сніг)

Ведмідь  вмощується  в  гущі  лісу  в… (барлозі)

Барлога  це глибока… (яма  в  землі)

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словосполученнями:

Золота  зірка

Зелена  берізка

 Диференціація звуків [с], [з], [з’]

 Заняття  № 1

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук З-С
 • Диференціація звуків  в  складах,  словах  та  реченнях:

а) за-за-за   са-са-са

за-са-за   за-за-са

б)  ста-зда           зма-сма   Зоя – соя

сто —                змо —                зуб –

сту —                зму —                коза –

сти —                зми —

 • «Подаруємо картинки  Зої  та  Соні» (Зої – зі звуком З, Соні – зі звуком С):

Собака,  замок,  ваза,  сумка,  носки,  коза,  азбука,  соска,  стіл,  корзина,  газета…

 • Утворити нові  слова  за  зразком:

писати – записати              лазити –

солити —                              мовити –

садити —                              возити –

мазати —                              носити –

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словосполученнями:  полосата  зебра,  сердита  коза,  сірий  зайчик,  синій  зонт

Скласти  речення  з  цими  словами.  Визначити  кількість  слів  в  цих  реченнях.

 • Гра «Телеграф»:

к,о,з,а  З,і,н,а              з,і,р,к,а

 • Гра «Намисто»:  завод – дім – молоко…
 • Ігри на  розвиток  пам’яті  та  уваги:  «Що  змінилось?»,  «Чого  не  стало?»
 • Склади слово по  першим  звукам  слів:

Кіт,  осел,  замок,  ананас  (коза)

Кіт,  оса,  сани,  азбука             (коса)

 Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звуки  С — З/

3 Диференціація  звуків  С — З/

а) в  складових  рядах:

ся-ся-ся                      осьм-озьм-осьм

зя-зя-зя                       сня-зня-сня

ся-зя-ся                       асьн-осьн-усьн

зя-ся-ся                       асьм-осьм-усьм

зя-зя-ся                       азь-ась-ось

б) Гра  «Навпаки»:

зя-зя-зя                       ся-ся-ся

зі-зі-зі                 сі-сі-сі

зьо-зьо-зьо          сьо-сьо-сьо

в)  зір,  сім,  зяблик,  Леся,  вузько,  слизько,

низько,  сьогодні…

4 Гра  «Подаруємо  картинки  Василю і  Зіні»:

Зірка,  сіно,  зяблик,  ізюм,  Сірко…

 • Скласти речення  з  словосполученнями:

Солодкий  ізюм

Яскрава  зірка

Смугаста  зебра

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словами:

Зірка,  зяблик,  сітка,  місяць

 • Гра «Запам’ятай  та  повтори»:

коза – мороз – золото — змія

санки – сорока – собака – сало

 • Вивчити:

Місто  поле  і  луги –

Все  засипали  сніги.

Зима  дивиться  з-під  брів

Посила  нам  снігурів

 

Дидактичний матеріал для автоматизації звука  [ш]

Заняття № 1

 

 1. Звук Ш. Опис правильної артикуляції.

— губи висунуті вперед;

— зуби стиснуті або злегка розтягнуті;

— кінчик язика широкий і піднятий до піднебіння, за верхні зуби, бічні краї

язика притиснуті до верхніх кутніх зубів;

— м’яке піднебіння підняте до задньої стінки гортані та закриває прохід

повітря через ніс;

 • голосові зв’язки не вібрують, тобто звук вимовляється без участі голосу;
 • видихуваний струмінь повітря теплий.

Звук [ш] приголосний, глухий, твердий.

 1. Складові ряди:

ша-ша-ша

шо-шо-шо

шу-шу-шу

ше-ше-ше

ши-ши -ши

ша-шо-шу

шо-шу-ша

шу-шо-ша

ше-шу-шо

ши-ше-ша

ше-ши-шо

ши-шу-ше

ши-шу-ша

 1. Вимова складів і слів.

ша-ша-ша – шапка

ша-ша-ша – шаль

ша-ша-ша – шахмати

ши-ши-ши – шина

ши-ши-ши – шия

ши-ши-ши – шиповник

шо-шо-шо – шов

шо-шо-шо –шопа

шо-шо-шо – шок

шу-шу-шу – шуба

шу-шу-шу – шуруп

шу-шу-шу – шухляда

 1. Автоматизація [ш]

—  у словах:

Маша, Даша, наша, каша, напиши, залиши, шия.

—  у реченнях

Маша під душем миє шию.

Наша Маша під душем миє шию.

Даша під душем миє шию.

Даша несе кашу.

 1. Д/г «Запам’ятай, повтори»

Шапка, шуба, шорти

(змінювати порядок слів)

 1. Промовити чистомовки:

Ша-ша-ша – пригоріла каша.

Шу-шу-шу – яблук натрушу.

Шо-шо-шо – шоколад хороший.

Заняття № 2

 

Закріплення правильної вимови [ш]

 1. Звук Ш (довга і багаторазова вимова).
 2. Складові ряди:

аш-ош-уш-иш

ощ-уш-иш-аш

уш-иш-аш-ош

иш-аш-ош-уш

 1. Склади і слова:

аш-аш-аш – ваш, наш

ош-ош-ош  — мошка, дошка ,пошта, гармошка

уш-уш-уш – душ, пушка, подушка

иш-иш-иш – мишка, шишка, кришка

 1. «Запам’ятай, повтори»

Мишка, шишка, кришка, Малишка.

кішка, Пашка, пушка, мушка.

5.Чистомовки:

Ашка-ашка-ашка – на вікні комашка

Ошка-ошка-ошка – у Тані є гармошка.

 1. Переказ

Кішка Машка.

У Наташі була кішка Машка. Наташа любила кішку Машку. Вона годувала її кашею та молоком. Кішка Машка полювала на мишей і пташок.

 1. Аплікація з осіннього листя «Кішка та мишка».

Заняття  № 3

 

 1. Звук Ш (довга і багаторазова вимова).
 2. Складові ряди

шка-шко-шку-шки

шко-шку-шки-шка

шку-шки-шка-шко

шки-шка-шко-шку

ашк-ошк-ушк-ишк

ошк-ушк-ишк-ашк

ушк-ишк-ашк-ошк

ишк-ашк-ошк-ушк

кша-кшо-кшу-кши

кшо-кшу-кши-кша

кшу-кши-кша-кшо

кши-кша-кшо-кшу

акш-окш-укш-икш

окш-укш-икш-акш

укш-икш-акш-окш

икш-акш-окш-укш

 1. Повторити чистомовки

Ашка-ашка-ашка – літає пташка

Ашка-ашка-ашка – у букеті ромашка

Ошка-ошка-ошка – грає гармошка

 1. Вивчити скоромовку.

Шматок сальця шукає мишка

У нашій шафі шарудить.

Як шмигоне на мишку кишка!

А мишка шусть у шпарку вмить!

 1. Виділити з цієї скоромовки слова зі звуком Ш.
 2. Однокореневі слова:

миша-мишка, мишеня, мишенята, мишачий, мишенятко, мишоловка.

 1. Звуковий аналіз слів: мишка, миша, мишки.
 2. Гра «Скільки».

(миша, мишка, мишеня)

 1. Відміна дієслів в теперішньому часі

Дихати у вушко кішці Машці.

 1. Аплікація «Мишка з мишенятами»,

Заняття № 4

 

 1. Звук Ш (довга і багаторазова вимова).
 2. Складові ряди

шта-што-шту-шти

што-шту-шти-шта

шту-шти-шта-што

шти-што-шта-шту

ашт-ошт-ушт-ишт

ошт-ушт-ишт-ашт

ушт-ишт-ашт-ошт

ишт-ашт-ошт-ушт

тша-тшо-тшу-тши

тшо-тшу-тши-тша

тшу-тши-тша-тшо

тши-тша-тшо-тшу

атш-отш-утш-итш

отш-утш-итш-атш

утш-итш-атш-отш

итш-атш-отш-утш

 1. Вивчити скоромовку.

Для мишки немає звіра

Страшнішого від кішки.

 1. Виділення слів зі звуком Ш зі скоромовки.
 2. Гра «1-2-5-9»
 3. Відміна в теперішньому часі

Шити штанці плюшевому ведмедику.

Штопати штанці плюшевому ведмедику.

 1. Звуковий аналіз слів: мишка, кішка.
 2. Підбір предметів до ознак:

Ляклива, сиренька, маленька – мишка

Лагідна, грайлива, пухнаста – кішка.

 1. Скласти розповідь за поданими словами з використанням сюжетної картини «Ведмедик».
 2. Аплікація «Плюшевий ведмедик в нових штанцях».

Заняття № 5

 

 1. Звук Ш (довга і багаторазова вимова).
 2. Складові ряди (дивись заняття №3 п.2)
 3. Ігри «У кого хто?», «Хто з ким?» (мишка, кішка, пташка, шпак). Підбір малят (мишка з мишенятами, кішка з кошенятами, пташка з пташенятком, шпак з шпаченятком).
 4. Однокореневі слова:

мишка – мишеня, мишенята

кішка – кошеня, кошенята

пташка – пташеня, пташенята

шпак – шпаченя, шпаченята

5.Вивчити скоромовку.

Тишком-нишком

Вийшла мишка із нори

У скребетушки ніс і вусика догори.

 1. Гра «Назви лагідно «

Кішка –       Пташка —

Мишка —     Подушка —

Шишка —

 1. Виділення слів зі звуком Ш зі скоромовки (Заняття №5 п.5)
 2. Ілюстрація до цієї скоромовки.

Заняття № 6

 

 1. Звуки С-Ш (почергова вимова).
 2. Повторення звуку С, складових рядів, слів, чистомовок.
 3. Повторення звуку Ш, складових рядів, слів, чистомовок.
 4. Складові ряди

са – ша

со – шо

су – шу

си – ши

ша – са

шо – со

шу – су

ши – си

са – са – ша

са – ша – ша

са – ша – са

 

ша – ша – са

ша – са – са

ша – са – ша

 

 1. Гра «Подаруємо картинки Мишкові та Марусі».

(шкарпетки, коляска, шуба, шафа, мишка, миска, сушка, вишні, мішок, светр, склянка, космонавт, подушка, сосна, шишка, стіл, сапка, шапка, слива, груша).

 1. Ігри на розвиток уваги і пам’яті з цими картинками: » Що змінилося?» «Відгадай указану картинку»
 2. Вивчити скоромовки:

Шишки на сосні, шишки на столі.

Шапкою Сашко шишки збив.

 1. Звуковий аналіз слів:

шишка, шишки, сосна.

 1. Відміна у теперішньому часі: збивати шишки із сосни
 2. Малювання «Соснові шишки».

Заняття № 7

 

 1. Звуки С-Ш (почергова вимова)
 2. Гра «Навпаки».

а) склади

са-са-са – ша-ша-ша

со-со-со –

су-су-су –

си-си-си –

аш-аш-аш – ал-ал-ал

ош-ош-ош –

уш-уш-уш –

иш-иш-иш –

3.Вивчити скоромовку

Наша велика пухнаста кішка сидить на віконечку.

А ваша маленька смішна кішка тікає з віконечка.

 1. Підбір ознак й дій на звуки С, Ш до предмету.

Кішка

Пухнаста                Спішить

Смішна                   Сміється

Сумна                             Спить

Плюшева                Кусається

Спритна                  Вмивається

 1. Відміна в теперішньому часі: поспішати до віконця з пухнастою кішкою.
 2. Гра «Відгадай слово» (пропущені С і Ш)

…апка                     …ом                …ум         компа…

…анки             …умка             …пить     ками…

…уба                       …айба                     …ук         шала…

…олом             …уп         ду…

 

Заняття № 8

 

 1. Звуки С-Ш (почергова вимова)
 2. Складові ряди

сна-сно-ну-сни

сно-сну-сни-сна

сну-сни-сна-сно

сни-сна-сно-сну

асн-осн-усн-исн

осн-усн-исн-асн

усн-исн-асн-осн

исн-асн-осн-усн

шна-шно-шну-шни

шно-шну-шни-шна

шну-шни-шна-шно

шни-шна-шно-шну

ашн-ошн-ушн-ишн

ошн-ушн-ишн-ашн

ушн-ишн-ашн-ошн

шин-ашн-ошн-ушн

 1. Вивчити скоромовки.

У Соні шашки, у Сими шишки.

Шишки на сосні, шишки на столі.

На шосе шість вершників.

Сашко-пастушок, Маша-пастушка.

 1. Переказ тексту.

Сашко і Сава пішли в ліс за сосновими шишками. Ось галявина у лісі. На галявині стоїть висока сосна. На сосні густі, пухнасті гілки. На вершині сосни найбільш великі шишки. Шишки з шумом падають униз на землю. Під сосною багато шишок. Сашко і Сава піднімають шишки. Назбиравши шишок, вони поспішають додому. Позаду них чути шум соснового лісу.

 1. Виділення з розповіді слів:

а) зі звуком С,Ш в одному слові;

б) зі звуком С;

в) зі звуком Ш.

 1. Гра «1-2-5-6-7-8-9» зі словосполученнями:

пухнаста сосна

соснова шишка.

 1. Відміна в теперішньому часі

поспішати в ліс за сосновими шишками

поспішати з лісу додому із сосновими шишками

 1. Малювання «Пухнаста сосна».

Заняття № 9

 

 1. Звуки С-Ш (почергова вимова)
 2. Складові ряди

сма-смо-сму-сми

смо-сму-сми-сма

сму-сми-сма-смо

сми-сма-смо-сму

асм-осм-усм-исм

осм-усм-исм-асм

усм-исм-асм-осм

исм-асм-осм-усм

шма-шмо-шму-шми

шмо-шму-шми-шма

шму-шми-шма-шмо

шми-шма-шмо-шму

ашм-ошм-ушм-ишм

осм-ушм-ишм-ашм

ушм-ишм-ашм-ошм

ишм-ашм-ошм-ушм

сма-сма-шма

сма-шма-шма

сма-шма-сма

шма-шма-сма

шма-сма-шма

 1. Промов слова зі звуком Ш.

Сашко, шість, сушка, шосе, машиніст, шахіст, шістнадцять, штепсель, шістдесят,  пастушок, пастушка, соняшник, штангіст.

 1. Ігри на розвиток уваги і пам’яті з цими картинками.

«Що змінилось?», «Відгадай вказану картинку?».

 1. Повтори речення:

Сашко поспішає по шосе і несе сушки.

Машиніст поспішає по шосе їсти сушки.

Пастушок поспішає по шосе їсти сушки.

Штангіст поспішає по шосе їсти сушки.

 1. Гра «1-2-5-6-7-8-9-10» зі словами: пастушок, пастушка.
 2. Відміна в теперішньому часі:

Спішить по шосе і їсть сушки.

 1. Доповнити словосполучення: пухнастий хвіст.

У … пухнастий хвіст. (собака, лисиця, білка)

 1. Повторення чистомовок, скоромовок зі звуком С-Ш.

Заняття № 10

 

 1. Звуки С-Ш (почергова вимова)
 2. Пригадати слова (картинки):

а) на звук С;

б) на звук Ш.

 1. Ділити ці слова на склади. Гра «Телеграф».
 2. Повторення чистомовок та скоромовок на звуки С і Ш (дивись попер. заняття)
 3. Однокореневі слова

спішити – спішимо, спішите, поспішати, спішитися, спішка, спішність.

смішити – смішимо, смішите, смішки, смішко, смішливий, смішний, смішно.

 1. Підібрати предмети до ознак

смішний             смішна    смішне

запашний           запашна  запашне

безшумний  безшумна        безшумне

 1. Відміна в теперішньому та майбутньому часі:

шептати бабусі на вушко смішний віршик

шептати дідусю на вушко смішну казочку

сушити пухову подушку на сонечку

Дидактичний матеріал на автоматизацію звука [л]

 Заняття № 1

 

 1. Звук Л. Формування правильної вимови.

Артикуляційний уклад: кінчик язика притиснутий до альвеол, з боків язика утворюється щілина, в яку проходить повітря; губи відкриті; зуби зімкнуті.

 1. Багаторазове вимовляння звука Л-Л-Л.
 2. Назвіть спільний звук у словах: ланцюг, словник, сопілка, голова, гілка, лимон.- л.

 

 

Заняття № 2

 

 1. Звук Л. Багаторазове вимовляння звука Л-Л-Л.
 2. Промовляння складів:

ал-ал-ал

ол-ол-ол

ул-ул-ул

ил-ил-ил

іл.-іл-іл

ел-ел-ел

ал-ел-ил

ол-ул-ал

ил-ал-ел

 1. Виразно промовляти звук Л у складах і словах:

ал-ал-ал – зал

ил-ил-ил – пил

ел-ел-ел – орел

ол-ол-ол – гол

ул-ул-ул – гул

іл.-іл-іл – стіл

 1. Вимовити слова перед дзеркалом:

пенал, бал, вокзал, віл, стіл

 1. Гра «1,2,3,4,5» зі словами: пенал, стіл, вокзал.

Заняття № 3

 

 1. Звук Л. Багаторазове вимовляння звука Л-Л-Л.
 2. Складові ряди:

ал-ол-ул-ил

ол-ул-ил-ал

ул-ил-ал-ол

ил-ал-ол-ул

 1. Промовляння звука Л в словах:

укол, бокал, дятел, вокзал, козел, футбол, пенал, балкон, фіалка, …, полка, галка, копилка, сіялка, канал, котел, баскетбол.

 1. Ігри «Луна», «Порахуй», «Що змінилося», «Чого не стало?», «Запам’ятай та назви», «Телеграф». (використовуючи відповідні слова)
 2. Промовляння чистомовок.

ал-ал-ал – ми прийшли на вокзал

ал-ал-ал – в мене батько генерал

ал-ал-ал – ми помили зал

ил-ил-ил – витерли ми пил

іл.-іл-іл – кинули мітлу під стіл

ол-ол-ол – Павло забив гол

 1. Скоромовки

Галка сіла на палку

Палка вдарила галку.

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

 1. Відокремлення із скоромовок слів із звуком Л.
 2. Аплікація «Білка».

Заняття № 4

 

 1. Звук Л (багаторазове вимовляння)
 2. Склади і слова:

ла-ла-ла – лапи

ла-ла-ла – ласка

ла-ла-ла – пила

ла-ла-ла – акула

ла-ла-ла – школа

ла-ла-ла – халат

ла-ла-ла – лак

ло-ло-ло – лом

ло-ло-ло – лось

ло-ло-ло – ложка

ло-ло-ло – лото

ло-ло-ло – мило

ло-ло-ло – лоб

ло-ло-ло – балони

ло-ло-ло – локшина

ли-ли-ли – лижі

ли-ли-ли – лист

ли-ли-ли – столи

ли-ли-ли – воли

ли-ли-ли – вили

ли-ли-ли – липа

ли-ли-ли – лихо

ли-ли-ли – лимон

лу-лу-лу —  лук

лу-лу-лу – луч

лу-лу-лу – лупа

лу-лу-лу – луска

лу-лу-лу – тулуб

лу-лу-лу – голуб

лу-лу-лу – колун

лу-лу-лу – луг

 1. Гра «Телеграф» – поділити слова на склади.
 2. Гра «Запам’ятай, назви!»
 3. Вивчення нових скоромовок

ла-ла-ла – молоко пила

ло-ло-ло – їдемо в село

лу-лу-лу – варили ми смолу

ли-ли-ли – липку полили

ла-ла-ла – я смугаста бджола

ло-ло-ло – у нас тепло

 1. Вивчення напам’ять віршів:

 

Діти ледве вже сиділи.

Все морозиво поїли

Ми не їли, ми не пили

Бабу снігову ліпили.

 

Прилетів лелека в ліс

Звірям він дітей приніс:

левеня – левиці

лисеня – лисиці

лебедям – лебеденя

ну й білці – білченя.

 

Ти малий, скажи малому

Хай малий малому скаже,

Хай малий теля прив’яже.

Заняття № 5

 

 1. Звук Л. Складові ряди:

ал-ол-ул-ил

ол-ул-ил-ал

ул-ил-ал-ол

ил-ал-ол-ул

ла-ло-лу-ли

ло-лу-ли-ла

лу-ли-ла-ло

ли-ла-ло-лу

 1. Гра «Раз, два, три» – пригадування слів зі звуком Л (в кінці слова, в середині, на початку)
 2. Повторення віршів, скоромовок на звук Л.
 3. Вивчення нових скоромовок

Мама мила Леру милом

Лера мила не любила.

Коли пішли копати,

Забули про лопати.

Узяли лопати, почали копати.

Від тупоту копит пил полем летить.

Лиска нежить лисеня,

А лосиха лосеня,

Лев ласкаво лапою

Левенятко ляпає.

 1. Послухати речення. Скласти речення в такому порядку, щоб вийшло оповідання.

Ялинка

Мама принесла дітям подарунки.

Наближався Новий рік.

Діти веселились, грались біля ялинки.

Тато купив велику ялинку.

Ялинку прикрасили іграшками, лампочками.

— В яких словах є звук Л?

 1. Аплікація «Ялинка».

Заняття № 6

 

 1. Звук Л. Складові ряди

кла-кло-клу-кли

кло-клу-кли-кла

клу-кли-кла-кло

акл-окл-укл-икл

окл-укл-икл-акл

укл-икл-акл-окл

лка-лко-лку-лки

лко-лку-лки-лка

лку-лки-лка-лко

алк-оолк-улк-илк

олк-улк-илк-алк

улк-илк-алк-олк

 1. Слова

Клава

клас

кладка

клапан

клавіш

клуб

клубок

клумба

клунок

клуня

клин

клич

клик

кличка

клинок

клен

клей

клекіт

клепка

клеймо

клоун

клопіт

клоччя

клобук

клопотання

клацати

кликати

клепати

клопотати

клубитися

класний

клишоногий

кленовий

клопітливий

клубний

3.Ігри з цими словами «Телеграф» (ділення на склади); «Запам’ятай та повтори», «1-2-5-6-7-8-9-10».

 1. Вивчення скоромовки

Клала Клава цибулю на полку,

Кликнула до себе Миколку

 1. Розглянути малюнок «Лампа» і дати відповіді на запитання

1) Що зображено на малюнку?

2) Скільки складів у цьому слові?

3) Скільки звуків?

4) Складіть речення з цим словом.

Заняття № 7

 

1.Звук Л-Л-Л (багаторазове повторення)

 1. Складові ряди

сла-сло-слу-сли

сло-слу-сли-сла

слу-сла-сли-сло

асл-осл-усл-исл

осл-усл-исл-асл

усл-исл-асл-осл

лса-лсо-лсу-лси

лсо-лсу-лси-лса

лсу-лси-лса-лсо

алс-олс-улс-илс

олс-улс-илс-алс

улс-илс-алс-ол

 1. Слова

слон

слоненя

слониха

слоник

слово

слива

весло

слух

слухати

слова

слимак

слабкий

злам

злива

злий

злет

зломити

зложити

зловити

злузати

злукавити

злущити

 1. Відокремлення вимова споріднених слів (див. п.3)
 2. Гра «1-10» зі словами: слон, слониха, слоненя, слоник.
 3. Вивчення віршів

Слони думні, слони сильні,

Слони спокійні, веселі

Слава – світла голова.

Слава вчить нові слова.

Йди, ослиську, не близько

Підсковзнувся ослисько —

і голосить: ой, слизько.

 1. Аплікація «Слон».

 

 

Заняття № 8

 

 1. Звук Л-Л-Л.

2.Виразно промовити звук Л в складах і словах.

гла-гло-глу-гли

гло-глу-гли-гла

глу-гли-гла-гло

абл-обл-убл-ибл

обл.-убл-ибл-абл

обл-ибл-абл-убл

лпа-лпо-лпу-лпи

лпо-лпу-лпи-лпа

лпу-лпи-лпа-лпо

алф-олф-улф-илф

олф-улф-илф-алф

улф-илф-алф-олф

 1. Слова

плаття

плащ

плакат

планета

пливти

плигати

плитка

плиска

плече

плескіт

плетиво

племінник

площа

плов

пломба

пломінь

плуг

плутоній

плутанина

блакить

благоустрій

благати

благородний

блимати

близнята

близько

блищати

 

блоха

блокада

блочний

глава

гладь

гладіолус

глина

глиба

глибочінь

глек

глей

глечик

глорія

глобус

глодина

глузд
 1. Підбір предметів до прикметників.

голубий

пластмасовий

білий

глибокий

спілий

голуба

пластмасова

біла

глибока

спіла

голубе

пластмасове

біле

глибоке

спіле

Вимовляти ці словосполучень.

 1. Відмінювання у минулому часі

заблукати в глухому лісі –

полоскати голубе плаття у холодної воді

полоскати білий халат у холодній воді

 1. Оповідання «Білка і вовк»:

а) переказ

б) відокремлення слів із звуком Л;

в) споріднені слова

Білка —

вовк —

 

 

 

Звук [л’]

 

Заняття № 1

 

 1. Артикуляційна, пальчикова гімнастика.
 2. Звук Л— Л— Л (багаторазове повторення)
 3. Склади, складові ряди

ля-ля-ля

лі-лі-лі

льо-льо-льо

лє-лє-лє

ля-льо-лю-лі

льо-лю-лі-ля

лю-лі-ля-льо

лі-ля-льо-лю

 1. Склади й слова

лі-лі-лі – лійка

лі-лі-лі – літо

лі-лі-лі – ліфт

лі-лі-лі – Ліда

лі-лі-лі – лід

лі-лі-лі – ліса

лі-лі-лі – лінійка

ля-ля-ля – лящ

ля-ля-ля – ляда

ля-ля-ля – ляскіт

ля-ля-ля – ляпас

ля-ля-ля – лямка

ля-ля-ля – лякати

ля-ля-ля – лялька

 1. Гра «Запам’ятай і повтори» (див. п.4)
 2. Гра «Порахуй» (літак, лінійка)
 3. Вивчення скоромовок

Ліна мила ляльку з милом

Ліна мило упустила

Упустила Ліна мило,

Ляльку милом не домила.

Оля, Ляна та Юхим люблять танцювати,

І подобається всім: молодці, малята!

Лелека ластівку питає:

— Хто вище всіх птахів літає?

— Літають люди вище всіх

На літаках своїх легких.

 

 

Заняття № 2

 

 1. Артикуляційна й пальчикова гімнастика.
 2. 2. Звук Л‘- Л— Л (багаторазове повторення).
 3. Склади

ля’-ля-ля

ля-ля’-ля

ля-ля-ля’

лі’-лі-лі

лі-лі’-лі

лі-лі’-лі

лю’-лю-лю

лю-лю’-лю

лю-лю-лю’

 1. Склади й слова

лі-лі-лі – ліжко

лі-лі-лі – лілія

лі-лі-лі – лінія

лі-лі-лі – олівець

лі-лі-лі – меблі

лі-лі-лі – журавлі

ля-ля-ля – столяр

ля-ля-ля – школяр

ля-ля-ля –  стеля

ля-ля-ля – галявина

ля-ля-ля – ділянка

ля-ля-ля – неділя

лю-лю-лю – салют

лю-лю-лю – верблюд

лю-лю-лю – калюжа

лю-лю-лю – малюк

лю-лю-лю – малюнок

лю-лю-лю – пелюстки

льо-льо-льо – льох

льо-льо-льо – льодохід

льо-льо-льо – льотчик

льо-льо-льо – льодовик

 1. Гра «Четвертий зайвий»

Конвалія, лілія, кульбаба, літак, хліб, вафлі, апельсин, пельмені, лікер, льотчик, коваль, корабель.

 1. Гра «Запам’ятай і повтори». (№4)
 2. Гра «Порахуй» (літак, неділя, малюк)
 3. Скоромовка «Літак»

У літак сідає лис

З міста він летить у ліс

А лисиця й лисенятко

Виглядати будуть тата.

 1. Аплікація з геометричних фігур «Літак».

 

 

Заняття № 3

 

 1. Артикуляційна й пальчикова гімнастика.
 2. Звук Л‘- Л— Л (багаторазове повторення)
 3. Склади, складові ряди

аль-оль-уль-іль

оль-уль-іл-аль

уль-іль-аль-оль

іль-аль-оль-уль

 1. Склади і слова

аль-аль-аль – медаль

аль-аль-аль – педаль

аль-аль-аль – сталь

аль-аль-аль – коваль

ель-ель-ель – вчитель

ель-ель-ель – вихователь

ель-ель-ель – корабель

ель-ель-ель – портфель

іль-іль-іль – сіль

іль-іль-іль – автомобіль

 

 1. «Закінчи слово»

Сі…, меда…, кова…, вчите…, портфе…

 1. До мовлення речення.

Ліля намалювала білі (лілії).

На площі лунав (салют).

Поля і Толя малюють (пальму).

Коля ллє молоко з пляшки в (блюдце).

Під лісом синіє (льон).

На столі в солонці (сіль).

Толя і Оля люблять гуляти на (льоду).

 1. Повторення скоромовок.

 

 

Заняття № 4

 

 1. Звуки Л, Л’. Диференціація звуків л-л’ у складах.
 2. Повторення слів зі звуками л-л’.

Лак-ляк, лук-люк, лис-ліс, лампа-лямка, лупа-люди, лист-літо, вила-хвиля, тили-теля, жало-жаль, сало-сіль, лото-літо, полуниця-паляниця, лоб-любий, стіл-стільчик, колода-коляда, булка-булька, білий-біль, вилка-віл, сила-сіль, галка-гальма, слива-злива.

 1. Прослуховування і визначення місце звуків Л, Л’ в словах:

легенда, лимон, злий, лопата, вокзал.

Льонок, літній, біль, пляшки, пляма, шкільний, глядач, альбом, портфель.

 1. Промовляння речення з фразовою інтонацією

На столі лежав лимон.

Сьогодні вранці розквітла лілія.

Льоні прийшов лист.

Почалося спекотне літо.

Бджоли кружляли біля вулика.

У жовтні пожовкло листя.

Мій тато – льотчик.

За лісом співали солов’ї.

На столі стояло блюдо зі сливами, яблуками.

 1. Промовляння скоромовок з інтонацією.

Бігла лялька коло ковалька,

В семи кожушках, у трьох капелюшках

В небо гляділа – злетіти хотіла.

Імень: в лелечій у оселі

В білих льолях малі лелі.

Лелі, легенькі, малі

У кубельці, у теплі.

Хитра лиска полювала

Мишкам клопіт завдавала.

 

 

Заняття № 5

 

 1. Звуки Л, Л’. Повторення складів і слів

ла-ля

ля-ла

ляк-лак

ло-льо

льо-ло

льох-лом

лу-лю

лю-лу

люк-лук

ли-лі

лі-ли

ліс-лис

 1. Повторення слів

лан

лампа

палатка

салют

вила

лящ

лягати

гуляти

тополя

теля

лом

лоша

калоші

чоло

село

льох

льотчик

сльози

кольори

кольоровий

лук

лупа

луна

плуг

клумба

люди

лють

люстра

людяність

липа

лист

малина

слива

пенали

ліс

літо

ліки

залізо

коліно

зал

пенал

полка

галка

портфель

автомобіль

пальма

гальма

 1. Домовляння речення

Хліб ріжуть а цукор … (сиплять).

Чашку на стіл ставлять, а ложку … (кладуть), сіль сиплять, а воду … (ллють).

Тісто місять, а вареники … (ліплять).

 1. Вивчення вірша:

Весело лягає дорога до гаю

Нам золотом осінь дорогу встилає

Дорога весела пливе повз оселі

І осінь рум’яна заходить у села.

 1. Повторення прислів’я та пояснювання їх змісту.

Ластівка день починає, а соловей його кінчає.

Діло майстра величає.

Ввічливих і лагідних скрізь шанують.

Потрібну річ далеко не кладуть.

Маленька праця краща за велике безділля.

Білі руки роботи бояться.

Двічі літа не буває.

 

Дидактичний матеріал на автоматизацію звука [з]

 

Заняття  № 1

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук З – постановка  звука  З   по  аналогії  зі  звуком  С  (з  тактильно-вібраційним  контролем  (рука  на  горлі).
 • Автоматизація звука  З

а) в  відкритих  складах:

за-за—за-за-за

зо-зо—зо-зо-зо

зу-зу—зу-зу-зу

зи-зи—зи-зи-зи

б)  в  словах:

за-за-за – зал, замок, загадка,  загін,  запах,

коза,  лоза,  береза,  ваза,  база…

зо-зо-зо – Зоя,  зонт,  зоопарк,  золото, газон

зе-зе-зе – земля, зелень, газета, зебра

зу-зу-зу – зуби,  зустріч,  мазурка,  гризун

аз-аз-аз – азбука,  мороз,  перелаз,  газ

 • Скласти речення  з  словосполученнями:

Зелена  лоза               Біла  береза

Рогата  коза               Зелений  газон

 • Виростимо речення:

Зеленіє.

Зеленіє  трава.

В  лісі  зеленіє  трава.

В  сосновому  лісі  зеленіє  молода  трава.

 • Розвиток дрібної  моторики – намалюємо  вазу з квітами.
 • Повторити фразу:

Зоя,  візьми  газету  ( вазу,  козу)

 • Переказати оповідання:

Це  Ліза.  У  Лізи  коза.  Козу  звати  Зойка.  Коза  їсть  зелену  траву.  Ліза  відвела  козу  додому.

 

 

Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звук  З

3 Автоматизація  звука  З

а) в  складових  рядах:

зда-зда-зда                 зда-здо-зду-зди

здо-здо-здо                 здо-зда-зду-зди

зду-зду-зду                 зду-зди-зда-здо

зди-зди-зди                зди-зду-зда-здо

б) в  словах

зва – звання               зда – здати

зве – звечора              зди – здивувати

зви – звичай               здо – здоров’я

зво – зворот                зду – здути

зву – звук                    зде – здебільшого

зла – злаки          злу – злущити

зли – злива          зле — злет

в)  в  реченнях:

Хмари  пливуть  низько  над  землею. Почалася  сильна  злива.  Потім  гроза.  Земля  стала  мокрою.  На  сирій  землі  не  можна  сидіти.

4 Вивчити  жартівливу  чистомовку:

За-за-за – там  біжить  коза

Зу-зу-зу – попала  в  грозу

Зо-зо-зо – у  Зої  зонт

Зу-зу-зу – Зоя  під  зонтом  веде  козу

Зи-зи-зи – козу  до  сіна  відвези

5   Гра  «1-2-5-9»  зі  словами:  коза,  зебра,  таз,  паровоз

 • Звуковий аналіз  слів:  коза,  гроза,  таз
 • Промовити, додавши  склад  ЗА,  скласти  речення  з  цими  словами:

думати – задумати     лізти —      співати –

бігти —                 копати —

 

 

Заняття  № 3

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звук  З

3 Автоматизація  звука  З

а) в  складових  рядах  зі  збігом  приголосних:

зна-зно-зну-зни          азн-озн-узн-изн

зно-зну-зни-зна          озн-узн-изн-азн

зма-змо-зму-зми         азм-узм-озм-изм

б) в  словах

зна-зна-зна – знати,  знання     зне-зне-зне – зневага

зни-зни-зни – знизу           змо-змо-змо – змова

зно-зно-зно – пізно,  знову зму-зму-зму — змусити

зма-зма-зма – змагання

4    Повторити  жартівливу  чистомовку  про  козу.

 • Змінювання речень за допомогою займенники І, ІІ, ІІІ особи :

Заплести  красиву  закладку.

Знайомитись  з   Зіною  у  поїзді. (Я…,  Ти…,  Ви…,  Ми…,  Він…,  Вона…,  Вони…)

 • Скласти речення,  вживаючи  прийменники  ЗА,  ІЗ-ЗА,  ІЗ-ПІД:

Зайчик,  кущ,  сидить,  за

Зайчик,  кущ,  дивиться,  із-за

Зайчик,  кущ,  вилазить,  із-за

Зоя,  сосна,  стояти,  за

Зоя,  сосна,  визирати,  із-за

 • Гра «Закінчи  слово»:  та… (з),  ві…,  лі…
 • Вивчити: Зайку  кинула  хазяйка,

Під  дощем  лишився  зайка

З  лавки  злізти  він  не  зміг,

Змок  від  голови  до  ніг.

 • Виділити з  вірша  слова  зі  звуком  З
 • Шнурівка – розвиток дрібної моторики

 

 

 

Звук [з’]

 

Заняття  № 1

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звук З/

3 Автоматизація  звука З/  в  складах  і  словах  з  відкритими  та  закритими  складами

зя—зя-зя—зя-зя-зя – зяблик,  зять

зі—-зі-зі—зі-зі-зі – зірка,  зілля,  зір,  Зіна

зю—зю-зю—зю-зю-зю – ізюм

азь—азь-азь—азь-азь-азь – мазь,  злазь, перелазь

ізь—ізь-ізь—ізь-ізь-ізь – лізь,  скрізь

озь—озь-озь—озь-озь-озь – паморозь,  завозь

4 Автоматизація  звука  З/  в  реченнях::

За  рибою  на  дерево  не  лазять.    Зіна  взяла  мазь  в  аптеці.

Друзі  пізнаються  в  біді.  Кузьма  виліз  на  паркан.

 • Повторити загадки,  відгадати  їх:
  • Крил не  має,  скрізь  літає  та  ще  й  куряву  здіймає?  (вітер)
  • Біжить корова,  гладка,  здорова.  За  нею  телята – всі  вони  близнята  (поїзд)
  • Сім братів  віком  рівні,  іменами  різні  (дня  тижня)
 • Швидка логічна розминка –«Запитую – відповідай»:
  • Яка пора  року?
  • Який зараз  місяць?  день?
  • Який день  був  учора?  Буде  завтра?
 • «Хто? Або  що?» — відповідати  чітко  і  швидко:

навчає – вчитель            лікує –             малює —

продає –                 підмітає —                пиляє –

грає —                              співає —           варить —

 • Скоромовка:

Зіна  в  зарослі  пішла,

Зіна  зайчика  знайшла.

Зайчик  хитрий  був,  як  лис, —

Він  від  Зіни  втік  у  ліс.

 

 

Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звук  З/

3 Автоматизація  звука  З/

а) в  складових  рядах:

зя-зя-зя               азь-азь-азь

зі-зі-зі          ізь-ізь-ізь

зю-зю-зю             узь-узь-узь

б) в  словах:

зірка,  зять,  зір,  князь,  грязь,  ізюм,  зяблик,  мазь,  Зіна,  зілля,  зігнути,  близько,  низько,  вузько,  слизько

4 Гра  «Скажи  навпаки» — засвоєння  антонімів:

Восени  тепло – зимою …  (холодно)

Корова  велика – коза …  (мала)

Сосна  висока – береза …  (низька)

Зайчик  веселий – їжак …(сумний)

Камінь  чорний – сніг … (білий)

Дерево  далеко – кущ …  (близько)

 • Гра «Хто  це?»:

виховує – вихователь         грає  на  піаніно –

водить  таксі —                    грає  в  футбол –

грає  на  баяні —                 грає  в  хокей –

грає  в  волейбол —              водить  танк –

 • «Дай повну  відповідь»:

Хто  фотографує?

Де  виготовляють  взуття?

В  яких  мультфільмах  ви  бачили  зайчика?

Чим  малюють? (пензликом,  олівцем)

Хто  літає  в  космос?

 • Завчити:

Запитав  у  Зіни  Гліб:

—  Звідкіля  береться  хліб?

Розвела  руками  Зіна:

—  Звідкіля?  Із  магазину.

 

Заняття  № 3

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звуки  З — З/

3 Диференціація  звуків  З — З/

а) в  складах:

за-зя            зя-за                аз-азь              аза-язя

зи-зі             зі-зи        из-ізь               изи-ізі

зо-зьо          зьо-зо              оз-озь              озо-озьо

зу-зю           зю-зу               уз-узь              узу-узю

б) в  словах:

зайчик – зяблик          газ – мазь

зима – Зіна         ліз – лізь

зозуля – ізюм              мороз – морозь

4 Скласти  речення.  Диференціація  звуків З — З/:

з,  зяблик,  злетів,  гніздо

хмиз,  під,  заховався,  зайчик

з,  Зіна,  визирнула,  вікна

Зоя,  мазь,  купила

 • Гра «Назви  ніжно» — вживання  іменників  з  пестливо-здрібнілим  суфіксом:

коза – кізонька               корова –

кінь,  осел,  свиня…

 • Гра «Кого  багато?»:

Одна  кішка       три  кішки              багато  кішок

кізка,  кінь,  свиня,  корова

 • Гра «Підбери  слово» — збільшення  словникового  запасу,  розвиток  мислення,  уваги:

Взимку  гілки  засипані…  (снігом)

Зима  розстелила  на  землі  білий,  пухнастий… (сніг)

Ведмідь  вмощується  в  гущі  лісу  в… (барлозі)

Барлога  це глибока… (яма  в  землі)

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словосполученнями:

Золота  зірка

Зелена  берізка

 

 Диференціація звуків [с], [з], [з’]

 

Заняття  № 1

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук З-С
 • Диференціація звуків  в  складах,  словах  та  реченнях:

а) за-за-за   са-са-са

за-са-за   за-за-са

б)  ста-зда           зма-сма   Зоя – соя

сто —                змо —                зуб –

сту —                зму —                коза –

сти —                зми —

 • «Подаруємо картинки  Зої  та  Соні» (Зої – зі звуком З, Соні – зі звуком С):

Собака,  замок,  ваза,  сумка,  носки,  коза,  азбука,  соска,  стіл,  корзина,  газета…

 • Утворити нові  слова  за  зразком:

писати – записати              лазити –

солити —                              мовити –

садити —                              возити –

мазати —                              носити –

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словосполученнями:  полосата  зебра,  сердита  коза,  сірий  зайчик,  синій  зонт

Скласти  речення  з  цими  словами.  Визначити  кількість  слів  в  цих  реченнях.

 • Гра «Телеграф»:

к,о,з,а  З,і,н,а              з,і,р,к,а

 • Гра «Намисто»:  завод – дім – молоко…
 • Ігри на  розвиток  пам’яті  та  уваги:  «Що  змінилось?»,  «Чого  не  стало?»
 • Склади слово по  першим  звукам  слів:

Кіт,  осел,  замок,  ананас  (коза)

Кіт,  оса,  сани,  азбука             (коса)

 Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звуки  С — З/

3 Диференціація  звуків  С — З/

а) в  складових  рядах:

ся-ся-ся                      осьм-озьм-осьм

зя-зя-зя                       сня-зня-сня

ся-зя-ся                       асьн-осьн-усьн

зя-ся-ся                       асьм-осьм-усьм

зя-зя-ся                       азь-ась-ось

б) Гра  «Навпаки»:

зя-зя-зя                       ся-ся-ся

зі-зі-зі                 сі-сі-сі

зьо-зьо-зьо          сьо-сьо-сьо

в)  зір,  сім,  зяблик,  Леся,  вузько,  слизько,

низько,  сьогодні…

4 Гра  «Подаруємо  картинки  Василю і  Зіні»:

Зірка,  сіно,  зяблик,  ізюм,  Сірко…

 • Скласти речення  з  словосполученнями:

Солодкий  ізюм

Яскрава  зірка

Смугаста  зебра

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словами:

Зірка,  зяблик,  сітка,  місяць

 • Гра «Запам’ятай  та  повтори»:

коза – мороз – золото — змія

санки – сорока – собака – сало

 • Вивчити:

Місто  поле  і  луги –

Все  засипали  сніги.

Зима  дивиться  з-під  брів

Посила  нам  снігурів

 

Дидактичний матеріал на автоматизацію звуків [ч], [шч]

 Заняття № 1-2

 

 1. Звук Ч. Правильна артикуляція. Багаторазове промовляння звука [ч].
 2. Склади та слова:

ач-ач-ач – калач

оч-оч-оч – овоч

уч-уч-уч – обруч

ич-ич-ич – сич

іч-іч-іч – ніч

 1. Складові ряди:

ач-оч-уч-іч-ич

оч-ач-іч-уч-ич

уч-ич-ач-оч-іч

ич-ач-іч-оч-уч

 1. Слова: калач, квач, плач, ткач, багач, піч, ніч, річ, сич, м’яч, ключ, обруч, овоч, пачка, качка, тачка, ручка, бочка, річка, вудочка, яєчко, ячмінь, гречка, рукавичка, блюдечко, підручник, наволочка, квочка, квіточка, сумочка, суничка, лисичка, листочки, личко.
 2. Гра «Запам’ятай, повтори» (див. п.4)
 3. Гра «Назви ласкаво» – вживання зменшувально-пестливих суфіксів іменників:

рука – ручка               суниця –  білка –

квітка – квіточка       лисиця –  вівця –

сумка – сумочка                 лице –

 1. Складання речень з цими парами слів (вибірково).
 2. Промовляння чистомовок:

Ач, ач, ач – господиня виготовила квач.

Ач, ач, ач – ім. гарячий я калач.

Юч, юч, юч – загубив від хати ключ.

Іч, іч, іч – розпалили піч.

Уч, уч, уч – я купив обруч.

Яч, яч, яч – я ловив м’яч.

 1. Добирання слів зі звуком [ч] до прикметників:

гумовий, круглий … (м’яч)

залізний … (обруч)

сільська … (піч)

білий, смачний … (калач)

металевий, дверний … (ключ)

 1. Визначення послідовності звуків у словах, вимовлених логопедом:

Піч, ткач, овоч, ніч, качка.

 1. Гра «Відгадай слово».

Біло…ка, зіро…ка, ру…ка, м’я…, труба…, бага…, пла…, ги…ка.

 1. Читання прислів’їв і пояснення їх значень:
 • Порожня бочка гучить, а повна – мовчить.
 • Добрий баранчик, та по-вовчому виє.
 • Ниточка доведе до клубочка.
 1. Вивчити вірш «Качечка» Г. Бойко

Качечка кряче,

Каченят не бачить.

Кличе качечка курчат:

— Чи не бачили качат?

«Ні, качечко, ми качат

Не бачили і в вічі.

А качура одного

Бачили аж двічі.»

 1. Аплікація «Качечка».

Заняття № 3-4

 

 1. Звук Ч. Багаторазове промовляння звука [ч].
 2. Склади та слова:

ча-ча-ча – чай

чо-чо-чо – човен

чу-чу-чу – чуб

че-че-че – чек

чи-чи-чи – чиж

 1. Складові ряди:

ча-чо-чу-чи-че

чо-чу-чи-ча-че

чу-че-чи-чо-ча

чи-ча-че-чо-чу

 1. Ряди слів:

чайка-гачок-човен-качка-чучело

ручка-чоловік-багач-черга-читач

чавун-учні-черепаха-бачок-чечітка

дівчинка-черешня- глечик-м’яч-чечуга

(Змінювати порядок слів)

 1. Гра «Множина-однина» – від поданих слів утворити однину.

Чайки – чайка    білочки –

чижі –         зайчики –

грачі –         качки –

чаплі –                овечки –

 1. Складіть зі словами 3 речення (за вибором).
 2. Споріднені слова:

учити – учень, учениця, учительська, вчитель, вчений, навчання, училище, учнівський;

читати – читач, читальна (зала), читальня, читання, читанка, прочитана, читаюча (людина).

(Складання речень з подальшими словами – вибірково).

 1. Гра «Четвертий зайвий».

Лисичка, зайчик, чиж, білочка.

Яблучко, черешня, сливочка, кабачок.

Шапочка, чоботи, черевички, тапочки.

Чашка, рушничок, чайник, глечик.

 1. Промовляння скоромовок у повільному, а потім у швидкому темпі.
 • В чаплі чорні черевички.

Чапля чапа до водички.

 • Курличі курличуть, курличаток кличуть

Курли, курличеньки, до річеньки, до річеньки!

 • Чом грачиха, чом грачата

почали чимдуж кричати?

 • Чиєсь чудне чучело очам надокучило!
 1. Гра «Телефон» – пригадування слів зі звуком [ч] на початку слова, в середині слова, в кінці слова.
 2. Друкування слів під диктовку: чай, овоч, човен, качка.
 3. Рахунок 1-10 (слова на [ч] вибірково).
 4. Змінювання речень:

Я читав читанку.

(ти, він, ви, вони)

Я купив чорне чорнило.

Я дав чорногузу рибку.

Я купив чучело птаха.

 1. Заучування вірша напам’ять.

Розплакалось хлопче. Я хочу калача!

— Та он же калачі, візьми їх у печі!

— Не хочу! Їж сама! Я думав, їх нема!

 1. Ілюстрації до скоромовок (вибірково).

 

Звукосполучення  [шч]

Заняття № 1

 

 1. Звукосполучення ШЧ. Багаторазове промовляння  [шч].
 2. Склади та слова:

Ащ-ащ-ащ – плащ

Ощ-ощ-ощ – дощ

Ущ-ущ-ущ – хрущ

Ющ-ющ-ющ – плющ

Ящ-ящ-ящ – лящ

 1. Складові ряди:

ащ-ощ-ущ-єщ

ящ-ющ-ищ-ащ

ущ-єщ-ящ-ющ

ущ-ющ-ащ-ящ

 1. Слова: кущ, дощ, плющ, лящ, хрущ, борщ, плащ, прищ, хрущ, свищ.
 2. Чистомовки:

Ащ-ащ-ащ – у Тані синій плащ

Ящ-ящ-ящ – в ріці спіймався лящ

Ущ-ущ-ущ – летить в повітрі хрущ

Ощ-ощ-ощ – надворі іде дощ

Ющ-ющ-ющ – плететься довгий плющ

 1. Гра «Запам’ятай, повтори» (див. п.2,4)
 2. Складання речень зі словами (п.4)
 3. Відгадування загадок:

Він день у день іде та йде.

Поглянь у вікна – ось він,

Із вереснем до нас веде

Холодну, мокру осінь.

(дощ)

Летить – виє.

Сяде – землю риє.

(хрущ)

 1. Аплікація «Плющ» (або «Хрущ»).

Заняття № 2-3

 

 1. Звукосполучення ШЧ. Багаторазове промовляння  [шч].
 2. Склади та слова:

ща-ща-ща – щавель, хаща, явища

щи-щи-щи – щит, щипці, щиголь

щу-щу-щу – щука, щур

що-що-що – щогла, щоденник, щодня

ще-ще-ще – щеня, щебінь, щелепа

 1. Складові ряди:

ща-що-щу-ще-щи

що-щу-щи-ще-ща

щу-щи-ща-що-ще

ще-щи-ща-що-щу

 1. Слова: площа, хаща, щипці, щавель, щелепа, щеня, щетина, щебінь, щепа, щит, щука, щурик, щур, щогла, щиголь, щастя, верещати, сповіщати.
 2. Рахунок 1-10 (див. п.2, 4, вибірково)
 3. Гра «Хто більше запам’ятає назв малюнків і назве їх по пам’яті».
 4. Гра «Телеграф» – поділ слів на склади.
 5. Заучування скоромовок:

— Не дощ іде, періщить злива,

Щенятко вимокло, як хлющ,

А щиглик, щебетун щасливий,

Щебече, пурхнувши на кущ.

— Щука в ночвах лежить,

Щур до неї біжить.

— Щупакам в’юни казали

Щойно щуку зустрічали.

Щука щурить хижу пащу –

Щупакам втікати краще.

— Щиглі в кущах пищали,

Щоранку сповіщали:

«В кущах вітрище свище,

Гуляє морозище»

 1. Звуковий аналіз слів:

— ощ, ущ, щи;

— щука, хаща, щур, лящ.

 1. Утворення слів із суфіксом – нищ –на позначення збільшеної ознаки:

рука – ручище    хвіст –    вовк –

вітер –                 ніс –        щур –

мороз –               вуса –

нога –          голос –

Складання речень з парами слів.

 1. Заучування скоромовки з опорою на малюнки: дощ, лящ, хлющ, плащ.

Пішли рясні дощі.

Ловилися лящи.

А хлопці – мов хлющі:

Забули про плащі.

Та що їм ті дощі,

Коли такі лящі!

 1. Аплікація «Лящі у річці».

Диференціація [ч]-[шч]

 

Заняття № 1-2

 

 1. Звуки Ч — ШЧ (промовляння по черзі).
 2. Повторення складів, слів і скоромовок на звук [ч].
 3. Повторення складів, слів і скоромовок на звукосполучення [шч].
 4. Гра «Навпаки»:

ча-ча-ча – ща-ща-ща

ач-ач-ач – ащ-ащ-ащ

ущ-ущ-ущ –

що-що-що –

 1. Гра «Визнач і назви перший звук»: чабан, щогла, чотири, чужий, щука, чемний, щодня, щавель, чистий, щоки, чверть.
 2. Відмінювання дієслів у теперішньому часі:

чистити щіткою щеня

чистити копчену щуку

 1. Гра «Звук загубився» – встановити на початок слова звук [ч] або [щ].

…одня, …ука, …ашка, …ай, …ужий, …єдрий, …иглик, …чемодан, …черепаха, …авель, …овен.

Складіть декілька речень.

 1. Утворення слів зі зменшувально-пестливим значенням – гра «Назви пестливо».

щука – щучка     ящик –    щит –

щока –                кущ –              щипці –

щітка –               щастя –   ящірка –

дошка –              щоденник –

 1. Дати повні відповіді на запитання, користуючись малюнками-підказками.

— Що одягають у дощ?

— Які речі лежать у ящику?

— У кого в клітці живе співучий щиглик?

— Чим ти ловиш лящів?

— Хто веде літак?

— Що набивають на бочку?

Малюнки-підказки: льотчик, черевики й щітка, плащ, обручі, хлопчик, вудочка.

 1. Заучування прислів’я, пояснення їх значень.

— Під лежачий камінь вода не тече.

— Вчення в щасті прикрашає, а в нещасті утішає.

— Червоне яблучко, та всередині черв’ячок.

— В чужому оці й порошинку бачиш, а в своєму і сучка недобачає.

 1. Назвати слова зі звуками [ч], [щ] з прислів’їв.
 2. Малюнок до прислів’я «Червоне яблучко, та всередині черв’ячок».

До уваги батьків!!!

Успіх корекційної роботи з дітьми , багато в чому, залежить  від участі батьків в процесі роботи над покращенням мовлення.

Для уроків в домашніх умовах вам знадобиться дзеркало, ігровий настрій і бажання дитини займатися. Мовленнєві тренування проводять 1-2-3 рази на день. Тривалість одного заняття — від п’яти до двадцяти хвилин. На перших порах беріть одну вправу з певного розділу. Щотижня або кожні три дні вчіть нову. Освоєну в попередні дні вправу повторюйте.

Для занять з дитиною необхідно виділити вільний час, щоб робота з дитиною не була змішана з іншими справами,  але не перед самим сном. Дорослий повинен сісти з дитиною за стіл, разом виконати вправу для пальчиків, гімнастику для язичка, (перед дзеркалом, для контролю дитини за своїм артикуляційним апаратом). Проговорити усні завдання по лексиці і граматиці, відпрацювати завдання по поліпшенню звуковимови. Нерідко, логопед буде просити батьків намалювати щось разом з дитиною, або вирізати та наклеїти в зошит картинки. Виконання різних видів роботи, під керівництвом дорослого, дисциплінує дитину і готує її до відповідальності при виконанні майбутніх шкільних завдань.

Тільки при регулярному виконанні домашніх завдань можливо досягнути позитивної динаміки і закріпити матеріал, що вивчався разом з логопедом.   Тільки при системній роботі дитина навчиться користуватися поставленим звуком в самостійному мовленні і не буде робити граматичних помилок.

У ігрових домашніх завдань є ще один позитивний момент — вони стають частиною режиму дня, дитина звикає до систематичних занять, тобто, в школі дитинку не доведеться садити за виконання домашніх завдань силою.

Всі завдання, за основу, мають лексичну тему, що вивчалася в дитячому садочку.

В домашньому завданні можна виділити такі розділи: розвиток мілкої моторики – все що пов’язано з роботою рук;  артикуляційна гімнастика перед дзеркалом, до якої долучаються вправи на закріплення звуковимови певного звуку; завдання на розвиток фонематичного слуху і навичок звукового аналізу; завдання на формування складової структури слова; лексико-граматичні завдання, що допомагають дітям збільшити і активізувати словниковий запас та навчити їх самостійно і правильно вживати в мовленні слова, узгодженні між собою в роді числі і відмінку, змінювати та утворювати нові слова, згідно правил української мови; завдання на розвиток зв’язного мовлення – складання різних речень, описових розповідей, переказу казок; завдання на підготовку руки до письма – обвести по контуру, заштрихувати і т.і. .

При виконані домашніх завдань необхідно дотримуватись таких правил:

 • Домашні завдання потрібно виконувати не за один раз, а по частинах (15-20 хв.), перериваючись на фізкультхвилинки, розминки, щоб уникнути втомлюваності дитини.
 • Постійно, на початку заняття, робити вправи для пальчиків та артикуляційну гімнастику.
 • Дорослий читає завдання дитині в слух.
 • Завдання, які дитина виконує усно, дорослий записує в зошит, не виправляючи помилки, а саме так як було сказано.(Але потім може допомогти дитині вийти на правильну відповідь).
 • Якщо немає нового завдання – виконувати попереднє.
 • Користуватись зошитом акуратно, привчаючи дитину бережному відношенню до навчальних посібників.
 • Дорослий не виконує письмові завдання замість дитини – це не красива картинка, а розвиток дитини.
 • Хваліть дитину, хай за не значне, але його особисте досягнення. Не сваріть за не правильну відповідь, а намагайтесь підтримати дитину і наштовхнути її на правильний результат.
 • Виконуйте рекомендації педагогів і не бійтесь спитати у них поради, якщо вам щось не зрозуміло.

Дидактичний матеріал на автоматизацію звука С

Заняття  № 1

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С – артикуляція  звука  С:
 • губи розтягнуті  в  посмішці
 • зуби – «парканчик» зі  щілинкою
 • кінчик язика  за  нижніми  зубами
 • повітряний потік  холодний,  направлений  вниз,  свист  довгий
 • Автоматизація в  складі  СА:

са—са—са – повільно  і  довго

са-са—са-са—са-са—

са-са-са—са-са-са—са-са-са—

са-са—са-са-са—са-са—са-са-са—

 • Введення складу  СА  в  слова:

са-са-са – сад-сад-сад

са-са-са – санки-санки-санки

са-са-са – сало-сало-сало

 • Вимовляння речень:

У  Соні  сад.  Соня  іде  в  сад.  Соня  садила  салат.

 • Намалювати предмет  в  назві  якого  є  звук  С,  визначити  місце  звука  в  слові.  Придумати  речення  з  цим  словом.
 • Гра «Намисто» — визначення початкового  та кінцевого  звука  в  слові

мама – автобус – сік – кіт — тигр

 • Гра «Великий – маленький» — підбір  пестливих  слів:

мама – мамочка                     коза – кізонька

ваза – вазочка                        кіт – котик

 

Заняття  № 2

 

1   Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2   Звук  С-С-С

3   Автоматизація  в  відкритих  складах  СА,  СИ  та  словах  з  ними:

са-са-са – самбо                 си-си-си — син

са-са-са – сад                     си-си-си — сито

са-са-са – самокат             си-си-си – сипать

4   Гра  «1-2-5-9» — зі  словами

сад,  санки (один сад, два сади, п’ять садів, дев’ять садів)

5   Розвиток  пам’яті  та  уваги:  «Запам’ятай  та  повтори»:

са-са-са                      си-са-са

си-си-си                     са-си-си

са-си-са                      си-са-си

сад-санки-сапа-самокат

син-сир-сито-синиця

6   Звуковий  аналіз – виділення  першого  та  останнього  звука  в  словах:  СИН,  САД.  Визначити  скільки  всього  звуків  в  слові,  їх  послідовність.

7    Гра  «Один — багато» — однина  та  множина  іменників:

сад – сади           чашка –

зошит —               тарілка –

олівець —             вилка –

книга —                стіл —

 

 Заняття  № 3

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С-С-С
 • Автоматизація в  відкритих  складах  та  словах  з  ними:

са-са-са – оса,  коса,  каса,  роса

си-си-си – коси,  носи,  посилка,  косинка

со-со-со – собака,  сосна,  колосок

 • Ігри на  визначення  звука  С  в   словах:  «Який  звук  спільний?», «Де  звук?»,  «Придумай  слово»
 • Розвиток пам’яті  та  уваги:  «Четвертий  зайвий»:

груша – яблуко – капуста – слива

морква – буряк – капуста – перець

стіл – ліжко – полиця – книга

 • Гра «Дай  повну  відповідь»:

Чим  малюють  на  папері?

Чим  копають  землю?

Чим  поливають  овочі?

 • Звуковий аналіз.  Гра  «Телеграфісти» — логопед  промовляє  окремі  звуки,  а  діти  складають  з  них  слова:

Л,І,Т,О – літо               С,О,В,А – сова

С,О,Н – сон         С,И,Н — син

 • Гра «Скажи  навпаки» — добір  слів  антонімів:

великий – маленький         холодний – гарячий

широкий – вузький            товстий – тонкий

мокрий – сухий

 • Скоромовка:

Стоять  під  снігом  сосни  сонні

Сидять  на  соснах  снігурі.

Санчата  на  санках  з  розгону

Скотились  весело  з  гори.

 

 Заняття  № 4

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С  артикуляція,  характеристика
 • Автоматизація в  складах  та  словах:

са-са-са – сад, сало,  салат,  салют,  сани

со-со-со – сом,  сосна,  сорока,  солома,  соловей

су-су-су – суд,  сум,  сумка,  судно,  суша

си-си-си – син, сир, сивий, синій, силач, сигнал

 • Відтворення складових  рядів;  рядка  слів:

са-со-су-си         сом-сум-сам-син

со-су-си-са         су-са-си-со

 • Ігри на  виділення  звука  С  в   словах: «Придумай  слово  зі  звуком  С  на  початку  слова»,  «Впіймай  звук»
 • Гра «1-2-5-9»  зі  словами:  сом,  сумка,  село
 • Повтори речення:

У  Соні  сік.  Соня  п’є  сік.  У  Соні  сом.

У  сома  вуса.

 • Гра «Дай  повну  відповідь»:

Де  ростуть  фруктові  дерева?

На  чому  діти  з’їхали  з  гірки?

Яку  їжу  готують  з  помідорів  та  огірків?

Яка  цифра  стоїть  після  шести?

 • Скоромовка:

В  ямі  не  спиться  вусатому  сому.

Сому  вусатому  сумно  самому.

 

Заняття  № 5

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С — автоматизація  в  відкритих  складах  та  в  середині  слів:

са-са-са – коса,  роса,  краса,  досада

со-со-со – кусок,   сосна,  висота

су-су-су – посуд,  ласун,  косуля

си-си-си – коси,  посилка, гуси

 • Виразно промовити  речення:

са-са-са – у  Соні коса

су-су-су – заплели  косу

си-си-си – ось  стрічка  для  коси

 • Гра «Дай  повну  відповідь»

В  назвах  яких  свійських  тварин  є  звук  С?»  (осел,  свиня,  собака…)

Що  приніс  коту  Матроскіну  листоноша  Печкін?  (посилку)

 • Ігри на  розвиток  пам’яті  та  уваги:  «Що  зайве?»

снігур – синиця – собака – соловей

виделка – ложка – стіл – чашка

стіл – ліжко – тарілка – шафа

 • Гра «Порахуй  до  10»:

Одна  сова,  дві  сови…

 • Зміни речення  за  зразком:

Я  співаю  пісню.  (Ти…,  він…,  вона,  ми…,  ви…,  вони…)

Я  мию  посуд.  (Ти…,  він…,  вона,  ми…,  ви…,  вони…)

 • Розвиток дрібної моторики – обвести  та  заштрихувати  геометричні  фігури.

 

Заняття  № 6

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастикаЗвук С – артикуляція, характеристика
 • Автоматизація в  закритих  складах  та  в  словах  з  ними:

а) ас-ас-ас          ас-ос-ус-ис

ос-ос-ос          ис-ас-ус-ос

ус-ус-ус           ос-ус-ас-ис

ис-ис-ис          ус-ис-ас-ос

б) ас-ас-ас – квас,  нас,  вас,  ананас

ос-ос-ос – матрос,  кокос,  колос

ис-ис-ис – рис,  кумис,  ірис,  колиска

ус-ус-ус – вус, кактус,  мус

 • Повторити чистомовки:

ас-ас-ас – у  нас  дома  квас

ос-ос-ос – купили  кокос

ус-ус-ус – на  віконці  кактус

ис-ис-ис – Ася  п’є  кумис

 • Гра «Порахуй  до  10»:

Один  соковитий  ананас,  два…

Колючий  кактус

Жовтий  колос

 • Повторити слова  з  наголосом:

Колеса,  пояса,  супи,  колоски,  носки,  носи

Скільки  предметів  вони  називають?

Промовте  ці  слова  в  однині.

 • Гра «Підбери  ознаку»

Лисиця  (яка?) – хитра,  швидка,  руда…

Їжак  (який?) – хитрий,  маленький…

 

Заняття  № 7

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С
 • Автоматизація звука  С  в  словах  зі  збігом  приголосних:

ста-ста-ста –  станок,  ставок, капуста,  паста,  стадіон…

сто-сто-сто – місто,  тісто,  стовбур

сту-сту-сту – стук,  ступка,  пастух,  ступінь

сти-сти-сти – мости,  хвости,  сісти

 • Відтворення складових  рядків:

ста-сто-сту-сти              спо-спу-спа-спи

спу-спа-спи-спо

 • Проговорити речення,  чітко  промовляючи  звук  С:

Склянка стоїть  на  столі.

Капуста  росте  на  грядці.

Пастух  пасе  стадо.

 • Доповнити речення:

Влітку  листочки  на  деревах  зелені,  а  восени…

Влітку  сонечко  тепле,  а  взимку…

Влітку  вода  в  річці  тепла,  а  взимку…

 • Гра «1-2-5-9»  зі  словами:   хвіст,  капуста
 • Повторити скоромовку:

Стоять  під  снігом  сосни  сонні…

 • Порахувати звуки  в  словах:

Стіл,  місто,  стадо,  хвіст

Заняття  № 8

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С – автоматизація  звука  в  словах  зі  збігом  приголосних

а) аст-аст-аст – пласт

ост-ост-ост – острів

уст-уст-уст – устрій

іст-іст-іст — хвіст

б) аст-ост-уст-ист

ист-аст-ост-уст

аст-іст-уст-ост

ист-уст-іст-аст

 • «Запам’ятай і  повтори»:

міст-хвіст-лист-куст

 • Повторити речення,  чітко  промовляючи  звук  С:

Сніг  водою  став.

Снігурі  співають  свої  пісні.

Крісло  стоїть  у  спальні.

На  столі  масло та  ковбаса.

 • Гра «Четвертий  зайвий»:

автомобіль-літак-поїзд-трактор

пароплав-човен-таксі-яхта

літак-ракета-вертоліт-корабель

 • Дай відповідь  на  питання:

Що  робить  пілот?  Шофер?  Моряк?

Де  плаває  човен?

Де  літає  літак?  Ракета?

 • Скоромовка:

Поглянь  на  сірих  совенят:

Вони  тихесенько  сидять,

Коли  не  сплять – вони  їдять,

Коли  їдять,  вони  не  сплять.

Заняття  № 9-10

 

 • Артикуляційна та  дихальна  гімнастика
 • Звук С
 • Автоматизація звука  в  словах  зі  збігом  приголосних

а) ска-ско-ску-ски             аск-оск-уск-иск

ско-ску-ски-ска             оск-уск-иск-аск

ску-ски-ска-ско             уск-иск-аск-оск

ски-ска-ско-ску             иск-аск-оск-уск

б) ска-ска-ска – маска,  каска, колиска

ско-ско-ско – скоба,  скоро,  оскома

ску-ску-ску – скули,  скутер,  скута

ски-ски-ски – миски,  риски,  маски

 • Вправи на  узгодження  кількісних  іменників,  прикметників – гра  «1-2-5-9»

яскрава  маска              зелена  миска

високий  міст

 • Звуковий аналіз

а) Гра  «Розпізнай  слово» — дитина  називає  предмет  зображений  на  картинці,  називає  перший  звук.  З  перших  звуків  цих  слів  скласти  слова:

ваза,  іграшка,  сапа,  кіт              (віск)

шапка,  урна,  буряк,  ананас       (шуба)

собака, акула, лисиця, айстра, торт  (салат)

дерево,  індик,  мак,  автобус       (Діма)

б)  Гра  «Намисто» — визначення  початкового  і  кінцевого  звука  в  словах:

зима – автобус – солома – акула – ананас…

 • Гра «З  двох — одне» — утворювати  складні  іменники  з  іменника  та  дієслова:

пар, плавати – пароплав       зорі,  падати – зорепад      ліс,  рубати – лісоруб…

лід, ходити – льодохід

 

Заняття № 11

 

 • Артикуляційна та  пальчикова  гімнастика
 • Звук С – артикуляція,  характеристика
 • Автоматизація звука  С  в  словах,  реченнях,  скоромовках:
 • автоматизація в  відкритих  складах  (заняття № 2-3)
 • автоматизація в  закритих  складах  (заняття № 4)
 • автоматизація в  складах  зі  збігом  приголосних  (заняття № 5-6)
 • Ігри на  розвиток  уваги  та  пам’яті  «Що  змінилось?»,  «Чого  не  стало?», «Запам’ятай  та  повтори»

колесо – пояс – суп – посуд

міст – хвіст – ліс – кист

маска – каска – миска — рис

 • Звуковий аналіз:

Гра  «Телеграфісти» — л,і,с;  с,у,м,к,а;  п,і,с,о,к;  с,у,н,д,у,к

Гра  «Намисто» — сон – ніс – стіл – ліс – сік…

 • Гра «Відповідай  чітко  і  швидко»:

Цукор  солодкий,  а  сіль…

Слон  великий,  а  миша…

Дерево  високе,  а  кущ…

Міст  широкий,  а  стежка…

Ніж  короткий,  а  шабля…

 • Гра «Хто  що  робить?» — узгодження  дієслова  з  іменником  в  роді  та  числі:

Кішка  (що  робила?) – гралась

Кіт  (що  робив?) – грався

Кошенята  (що  робили?) – грались

Дерево,  річка,  овочі,  білка,  ліхтар,  ведмідь,  сонце,  вітер,  сніг…

Звук [с’]

 

Заняття  № 1

 

1  Артикуляційна  та  дихальна  гімнастика

2  Звуки  С – С/ — порівняльна  характеристика  м’якого та  твердого  звуку.  Багаторазове  повторення  звуків С – С/ з метою спостереження за артикуляційним апаратом  (особливо  за  язиком)

3 Вчити  розрізняти  на  слух  звуки  С – С/

а) в  складових  рядах:

са-ся           ся-са               ас-ась              аса-ася

си-сі            сі-си                ис-ись             иси-ісі

со – сьо               сьо-со              ос-ось              осо-осьо

су-сю           сю-су               ус-усь              усу-усю

б) в  словах

сани – сядь         квас – квась

син – сім                     рис – рись

сом – сьомий              повис – повісь

суд – сюди          брус – доберусь

в)  скласти  речення  із  словами:

сіно,  лось,  сіль,  дідусь

 • Відповісти на  питання  повним  реченням:

Звідки  вийшов  лось?  (із  лісу)

Що  приготувала  бабуся?

Де  працює  матуся?

Де  росте  сосна?

 • Підібрати слова – антоніми:

Жара – холод             далеко —          новий –

рано —                         горе —                      вузький –

тепло —                        кінець —           добрий —

сухо —                          ранок —            високий —

 • Звуковий аналіз:  робота  з  картинкою – назви  предмети  зображені  на  картинці  (сік,  міст…); визначити  перший  та  останній  звуки; порахуй  скільки  звуків  в  цьому  слові;  склади  речення  з  цим  словом.

 

 Заняття  № 2

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звук С/

3 Автоматизація  звука С/

а) в  складах:

сі-сі—сі-сі-сі      ся-ся—ся-ся-ся

сю-сю—сю-сю-сю

б) в  складових  рядах:

сі-ся-сю              ся-сю-сі

ась-ось-ісь

в)  в  словах:

ся-ся-ся – сяйво,  сяє,  Ася,  Вася

сі-сі-сі – сіно,  сіль,  сідло,  сім,  сім’я

сьо-сьо-сьо – сьомий,  сьогодні,  сьомга

сю-сю-сю – сюрприз,  сюди,

ась-ась-ась – Івась,  карась

ось-ось-ось – лось,  лосось

юсь-юсь-юсь – миюсь,  боюсь, одягаюсь

5 Склади  речення  зі  словосполученнями:

солодкий  сік

солона  сіль

зручне  сідло

весела  пісня

старенький  дідусь

6 Завчити:

У  ставку з  гусаком  пливуть

Гусенята  й  гуска.

Гусенята  плюскотять,

Гуска  носом  плюска.

 

 

 

Заняття  № 3-4

 

1  Артикуляційна  та  пальчикова  гімнастика

2  Звук С/

3 Автоматизація  звука С/

а) в  складових  рядах:

стя-сті-стю

сті-стя-стю

стю-сті-стя

б)  в  словах:

кості               сміх         стіна

стіл          стілець    гості

вісті        слід         сміх

кість               вість                напасть

в)  завчити:

ось-ось-ось – в  лісі  бігає  лось

ись-ись-ись – на  гілці  сидить  рись

ась-ась-ась – на  березі  Івась

ась-ась-ась – на  озері  карась

4 Утворити речення:

ліс,  гуси,  в,  пастись

Вася,  пухнастий,  нести,  гусеня

Сима,  укусила,  оса

5  Звуковий  аналіз  слів:    гуси,  сік,  лось

6  «Порахуй  до  10»:  лось,  сосна,  стіл

7  Повторити  фрази:

Я  падаю  з  сосни  униз.  (Ти…,  Ви…,  Ми…,  Він…,  Вона…,  Вони…)

Насипати  сіль  в  сільничку.

8  Повторити  фрази:

Я  купаюсь  і  ми  купаємося.

Я  граюсь  і  ми…

Я  умиваюсь  і  ми…

Я  одягаюсь  (боюсь,  рухаюсь)…

 

Завдання для дітей, які вдосконалюють вимову звуків Р, Р’

 Як бонус, для мотивації до занять, в кінці кожного заняття можете дозволити дітям пограти у гру за посиланням https://learningapps.org/watch?v=pa6yxcjba20&fbclid=IwAR3HbxqIP9ww5zNjwLRGHaKXUrAKORPPLv3HzijhcL4fFy5yRb3VwSyqJ2s

Артикуляція звуку
губи набувають положення наступного голосного звука;
зуби злегка розкриті;
широкий кінчик язика піднятий до верхніх альвеол та вібрує в інтенсивному струмені повітря;
бічні краї язика стискаються з верхніми кутніми зубами;
м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
голосові зв’язки вібрують.

Порушення вимови звуків Р, Р’

Ротацизм — вади вимови звуків Р та Р’ , їх відсутність або спотворена вимова:
горлова вимова — звук Р виступає у вигляді горлового дрижачого звука. При такій вимові корінь язика наближується до нижнього краю м’якого піднебіння та утворює з ним щілину. При видиху струмінь повітря проходить скрізь цю щілину та викликає дрібну вібрацію м’якого піднебіння, в результаті чого виникає шум, який приєднавшись до тону голосу викликає специфічне дефектне звучання. Або вимова, при якій вібрує лише маленький язичок. При цьому чуємо відчутний рокіт.
бокова вимова — при якій замість вібрації переднього краю язика вибухає змичка між його боковим краєм та кутніми зубами.
щічна вимова — при якій різке спотворення звука Р зумовлене тим, що струмінь видихуваного повітря проходить скрізь щілину, яка утворюється між боковим краєм язика та верхніми кутніми зубами, приводячи у коливання щоку.
одноударна вимова — при якому передній край язика лиш один раз доторкується до альвеол, вібрація відсутня. Спроби вимовити подовжений звук Р не вдаються.

Параротацизм — різновидності дефекту, які виражаються в заміні звуків Р, Р’ іншими.
заміна звуками Л, Л’ (риба –“либа”, “ліба”)
заміна звуком Й (помідор -“помідой”)
заміна звуком В (рука -“вука”)
заміна звуком Й (рак -“Йак”)
заміна звуком Г (парта -“пагта”)

Виправлення вимови звуків Р, Р’

Підготовчий етап є обов’язковим на шляху виправлення звуковимови, та включає в себе важливі компоненти, а саме: розвиток слухового сприймання, слухової уваги та пам’яті, розвиток фонематичного сприймання, розвиток дихання, розвиток артикуляційної моторики.
Для того щоб навчити дітей правильно вимовляти звуки нашої мови, необхідно перш за все навчити їх уважно слухати та чути мовлення оточуючих, тобто розвивати слухове сприймання. Розвиток слухового сприймання – важлива передумова формування звуковимови.
Починати слід з розвитку слухової уваги.
Для розвитку слухової уваги доцільно використовувати найдоступніші для дитячого сприймання навколишні звуки: сигнали машин, голоси тварин, музичні звуки та ін. На прогулянках, під час ігор, діти слухають, про що “говорять” вулиця, кімната, ліс, парк, музичні іграшки.

Важливе місце в підготовчій роботі на шляху розвитку правильного мовлення повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є – відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови даних звуків.

Вправи для підготовки артикуляційного апарату до постановки звуків Р, Р’

 • Неслухняний язичок”. Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти “пя-пя-пя”, неначе поплескувати свій “неслухняний язичок” верхньою губою.
  Чашечка”. Рот широко відкрити. Широкий язик, з піднятими боками, підняти угору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати в такому положенні 10-15 с.
  Смачне варення”. Висунути широкий язик, кінчиком язика потягнутись до носа (лизнути варення) та заховати язик у глиб відкритого рота. Повторити 10 разів.
  Конячка”. Присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком.(Нижня щелепа не рухається) Клацати повільно, сильно. Розтягувати під’язикову зв’язку. Виконати 10 разів.
  Грибочок”. Відкрити рот. Присмоктати весь язик до піднебіння. Язик «шапочка» грибочка. Чітко видно натягнуту вуздечку (ніжку гриба). Зробити 10 разів. Гойдалка”. Висунути вузький язик. Тягнутися язиком почергово спочатку до носа, потім до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа проводиться під лічбу до 10 .
  Маляр”. Висунути язик, рот трохи відкрити. Язик «пензлик» білить стелю, гладить верхнє піднебіння від передніх зубів до горла. Виконати 10 разів.
  Барабанщики”. Відкрити рот, підняти широкий язик вгору та постукати кінчиком язика по верхнім альвеолам чітко вимовляючи звук Д. Поступово збільшувати темп, вимовляючи Д-Д-Д.
  Літак”. На кінчик носа покласти шматочок паперу або вати. Відкрити рот, широкий язик покласти на верхню губу, бокові краї язика притиснуті. Повітряний струмінь виходить посередині язика. Дитина повинна сильно подути, так, щоб “літак” полетів вгору.

Постановка звука Р

Логопедичну роботу по виправленню вимови звука Р проводять в декілька етапів.
Спочатку за допомогою спеціальних артикуляційних вправ треба досягнути правильного положення язика (широкий язик піднятий вгору у формі “чашечки”). Досягнувши правильного положення язика, отримати так званий фрикативний Р, який артикулюється при тому ж положенні язика, що й нормальний, але поки що без вібрації. Для цього дитині пропонується підняти широкий язик до верхніх альвеол і видихнути, включаючи голос, через щілину, що утворилася між кінчиком язика та верхніми альвеолами. Якщо дитина вірно виконала цю вправу вона відчує деяке лоскотіння кінчика язика та почує звук, що нагадує звукосполучення [дж] або [дз].
Другий вид вправ спрямований на відпрацювання вібрації язика. Якщо дитина правильно вимовляє верхні Ш та Ж , отримати фрикативний Р не важко. Достатньо запропонувати їй вимовити протяжно фонему Ж при дещо відкритому роті без округлення губ та перемістити передній край язика трохи вперед, до ясен верхніх різців. Добившись цієї мети, слід закріпляти фрикативний Р на матеріалі складів, слів, а потім фраз, не чекаючи засвоєння вібрації. Важливо при цьому, щоб отриманий звук вимовлявся з достатнім напором видихуваного повітря, при мінімальній щілині між переднім краєм язика та яснами.
Для відпрацювання вібрації слід виходити з швидкого повторення на одному видиху звука Д, який артикулюється особливим способом – при дещо відкритому роті та при змиканні переднього краю язика не з різцями, а дещо глибше – з яснами верхніх різців або навіть з альвеолами. Спочатку вправа може складатися з двох- та трьохкратного рівномірного повторення звука Д (дд, дд, дд… ддд, ддд, ддд…) , потім з тих же повторень, але з підсиленням останнього звуку (дД ,дД, дД, ддД, ддД, ддД…) і так далі з багаторазового повторення звука д, як рівномірного (ддддддддд…), так і з ритмічним малюнком ( ддД, ддД, ддД). Працювати повинен тільки язик при нерухомому положенні нижньої щелепи.
Використовуючи завчасно вимитий палець самої дитини, можна далі відпрацьовувати вібрацію фрикативного Р, промовляючи одночасно ДДДДДДД, швидкими рухами пальця, або не гострою ручки чайної ложечки праворуч та ліворуч викликається механічне коливання язика, почергове змикання та розмикання його переднього краю з альвеолами.

 • Після того як вібрація буде досягнута, необхідно шляхом різноманітних вправ на матеріалі складів, слів та фраз, автоматизувати засвоєну артикуляцію.

Завдання для дітей, які вдосконалюють вимову звуків Л, Л’

Як бонус, для мотивації до занять, в кінці кожного заняття можете дозволити дітям пограти у гру за посиланням https://learningapps.org/watch?v=pr4og2kna20&fbclid=IwAR1Cfz3jdK4IOanuXeKZHpcM9vBhUoGHUaae-N4MlgM1gEgZxDNiw3fG1qw

Артикуляція звуку Л:
губи набувають положення наступного голосного звука;
зуби злегка розкриті;· звужений кінчик язика упирається у верхні різці або альвеоли;
корінь язика піднімається до м’якого піднебіння;
бічні краї язика не стискаються з верхніми кутніми зубами, а тому видихуваний струмінь повітря проходить крізь щілину, що утворюється між ними;
м’яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
голосові зв’язки вібрують.

Порушення вимови звуків л, л’

Ламбдацизм — вади вимови звуків л та л’ .
відсутність звука
спотворена вимова звука
помякшена вимова звука
Параламбдацизм — різновидності дефекту, які виражаються в заміні звуків л, л’ іншими.
заміна звуком и (лампа – “иампа”, лак – “иак”)
заміна звуком й (лапа – “йапа”, ложка – “йожка”)
заміна звуком в (у) (лелека – “вевека”, голка – “гоука”)

Виправлення вимови звуків л, л’

Підготовчий етап є обов’язковим на шляху виправлення звуковимови, та включає в себе важливі компоненти, а саме: розвиток слухового сприймання, слухової уваги та пам’яті, розвиток фонематичного сприймання, розвиток дихання, розвиток артикуляційної моторики.
Для того щоб навчити дітей правильно вимовляти звуки нашого мовлення, необхідно, перш за все, навчити їх уважно слухати та чути мовлення оточуючих, тобто розвивати слухове сприймання. Розвиток слухового сприймання – важлива передумова формування звуковимови.
Починати слід з розвитку слухової уваги.
Для розвитку слухової уваги доцільно використовувати найдоступніші для дитячого сприймання навколишні звуки: сигнали машин, голоси тварин, музичні звуки та ін. На прогулянках, під час ігор, діти слухають, про що “говорять” вулиця, кімната, ліс, парк, музичні іграшки.

Важливе місце в підготовчій роботі на шляху розвитку правильного мовлення повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є – відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови даних звуків.

Вправи для підготовки артикуляційного апарату

до постановки звуків л, л’

 • Неслухняний язичок”. Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти “пя-пя-пя”, неначе похлопувати свій “неслухняний язичок” верхньою губою.
  Гойдалка”. Висунути вузький язик. Тягнутися язиком почергово спочатку до верхніх різців, потім до нижніх. Рот при цьому не закривати. Вправа проводиться під лічбу 10-15 разів.
  Індичата”. Відкрити рот , покласти широкий язик на верхню губу та виконувати погладжувальні рухи вперед-назад, слідкувати за тим, щоб широкий язик не відривався від губи. Рухи виконувати спочатку безшумно, а потім додати голос (виходить щось схоже на бл-бл-бл)
  Конячка”. Присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Розтягувати під’язикову зв’язку. Виконати 10-15 разів.
  Смачне варення”. Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик за верхні зуби. Повторити 10-15 разів.

 

Постановка звуку Л

Для виправлення ламбдацизму використовують наступні прийоми.
Спочатку дитині дають завдання за зразком, користуючись дзеркалом, вільно висунути язик та зажати його між зубами. Потім вона повинна не змінюючи положення язика, вимовити протяжно А або И. При цьому положенні мовних органів можна отримати протяжний звук Л. Після такої міжзубної вимови треба перевести язик дитини за верхні зуби та продовжувати закріплювати правильну вимову.
Рот напіввідкрити, протяжно вимовляти звук ИИИИ, та при цьому повільно просувати язик між зубами, потім притиснути зубами. Слідкувати, щоб кінчик язика був не вузьким, а широким. При правильному виконанні цього прийому отримаємо звук Л. Після відпрацювання ізольованого звука Л в міжзубному положенні слід перевести кінчик язика за верхні зуби.
Можна запропонувати дитині широко відкрити рот та протяжно вимовляти звук ААА. При цьому кінчик язика почергово піднімати і опускати до верхніх і нижніх різців. При такій вправі почуємо: ЛА-ЛА-ЛА.
При губній вимові звука Л , в першу чергу необхідно загальмувати рухи губ. Треба проводити вправи на диференціацію рухів губ “трубочка-посмішка”. Дитину слід навчити не витягувати губи вперед, а розтягувати в сторони (спочатку можна навіть притримувати їх пальцями). Після того слід перейти до постановки звука Л за допомогою одного з вище зазначених прийомів.
У тих випадках коли порушується вимова не лише звуку Л, а також його м’якої пари – Л*, виправлення першого звуку є надійною базою для засвоєння другого. При закріпленні мякогот звука Л* роботу слід починати зі складу ЛІ, а потім переходити до складів з іншими голосними. Роботу над постановкою звука Л* треба будувати на зіставленні вимови складів з Л та Л* (ли-лі, ла-ля, лу-лю, ле-лє).
Після того як буде досягнута правильна артикуляція звука Л, та проведені вправи з його закріплення на матеріалі складів, слів та фраз, у випадках параламбдацизму необхідно провести ряд вправ, спрямованих на відпрацювання диференціації звуку Л та того, яким він замінявся.

 

 

 

 

 

 

 

log

Поради батькам

РОЗВИТОК ДРІБНОЇ МОТОРИКИ В ДІТЕЙ ІЗ МОВЛЕННЄВИМИ ПОРУШЕННЯМИ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРИРОДНОГО МАТЕРІАЛУ

Про особливу роль дрібної та загальної моторики в мовленнєвому та інтелектуальному розвитку дітей знають усі. Від народження маляти батьки, а потім педагоги, приділяють значну увагу тренуванню пальчиків дитини.

        Дитина пізнає світ передусім за допомогою органів чуття: розглядає його та прислухається до розмаїття звуків, досліджує на дотик, на смак, на запах. Взаємодія з оточенням неможлива без рухової діяльності дитини. Чим більше дитина рухається, тим активніша її пізнавальна діяльність, тим повніший та інтенсивніший її розвиток.

       Науково доведено, що від розвитку дрібної моторики прямопропорційно залежать розвиток інтелекту, мовлення, уваги, уяви, пам’яті, зорових аналізаторів. Навички дрібної моторики допомагають дитині обстежувати, аналізувати, порівнювати, класифікувати навколишні предмети й відповідно краще розуміти світ, у якому вона живе.

        У дитинстві, коли активно формуються мовленнєві зони, надзвичайно важливий вплив на їхній подальший розвиток мають імпульси, що надходять від пальців рук до кори головного мозку та стимулюють мовленнєву й розумову діяльність. Ще більше прості рухи кистей допомагають зняти загальне напруження, що сприяє покращенню вимови звуків, побудові логічно правильних, семантично зв’язних висловлювань.

     Саме   тому  тренування  пальців  рук,  розвиток  дрібної  моторики — необхідний стимул інтенсивного розвитку мовлення дитини, і воно набуває особливого корекційного значення в роботі з дітьми. Різноманітні вправи та завдання для пальчиків не тільки сприяють розвитку мовлення та інтелектуальних здібностей дитини, а й допомагають організувати діяльність дитини впродовж дня, привернути увагу, розвеселити, забезпечити психологічний комфорт.

Масаж кисті руки шишкою

Шишка швидко пробігає,
Ручки наші розминає.

(Затиснути шишку між долонями, перекочувати її вперед-назад. Повторювати 7—10 разів.)

 Вправна шишечка моя —
Здоровішим буду я.

(Покласти шишку па долоню, промовляти слова.)

Метелики прилетіли
І на щічки нам сіли.

(Шишечкою почергово торкатися до правої та лівої щічки, повторювати 7—10 разів.)

Крильцями полоскотали —
Діти враз веселі стали.

(Пальчиками помасажувати щічки.)

Масаж кисті руки горіхом

Веселенький біг струмочок,

(Колові рухи горіхом по долоні правої руки.)

Повернув на горбочок,

(Покласти руку на тверду поверхню, перекочувати вверх від зап’ястя до середнього пальчика.)

Стрімко вниз він покотився

(Перекочувати вниз від середнього пальця до зап’ястя.)

І в долоньці опинився.

(Так само помасажувати ліву ручку. Повторювати 5 разів.)

Комплекс вправ пальчикової гімнастики з каштанами

1. «Позбираємо каштани»

(Беремо каштани трьома пальчиками: великим, указівним, середнім)

2. «Катаємо колобка»

(Колові рухи по долонях).

3. «Натягнемо рукавички»

(Тримаючи каштан пальчиками однієї руки, гладимо другу руку з обох боків)

4. «Тук-тук»

(Постукуємо каштанчиком по кожному пальчику з внутрішнього боку.)

5. «Не впусти»

(Піднімаємо каштани з підлоги, тримаючи їх між пальцями.)

6. «Притисни»

(Притискаємо каштани до кожної долоньки пальчиками.)

7. «Вісімка»

(Прокручуємо два каштани в одній долоні.)

Масаж кисті руки шишкою
Дощові краплинки
Торкнулися руки,
Їх зовсім не бояться
Всі наші малюки.

(Погладжування: на рахунок один — рух шишкою по зовнішній поверхні лівої руки від пальців до ліктя; два — по внутрішній поверхні; три — по зовнішній поверхні; чотири — по внутрішній поверхні.)

Дощик крапає частіше,
По руці він б’є сильніше.
Хай водичка ллється, ллється —  
З неї сила додається.

(Постукування у такій самій послідовності. Погладжування. Загалом 12 рухів.)

Для шиплячих звуків: ш , ж , ч , шч , дж

1. «Усмішка»
Губи в усмішці, зубів не видно. Повторити вправу 3-4 рази.
Схожі ми на скрекотушок,
Тягнем губи аж до вушок.

2. «Хоботок»
Витягнути губи вперед, як для поцілунку, утримувати в такому положенні 3-5 секунд. Повернути губи в спокійне положення. Дати дитині час для перепочинку і розслаблення. Запропонувати зглитнути слину. Повторити вправу 3-4 рази.
Хобот слоненятко тягне,
Ним ось-ось банан дістане.
Губи в трубочку склади
Й слоненятку покажи.

3. «Бублик»
Виконати вправу «Хоботок». Потім округлити губи так, щоб було видно зуби. Слідкувати, щоб зуби були зімкнуті. Утримати губи в такому положенні на рахунок до 5-ти.

4. «Покараємо неслухняний язичок»
Усміхнутися, відкрити рот, спокійно покласти широкий язик на нижню губу і поплямкати губами, вимовляючи: «пя-пя-пя».
А тепер вже не зубами –
Я пошльопаю губами:
«У бика губа тупа,
Па – па – па».

5. «Покусаємо язик»
Усміхнутися, відкрити рот і покусувати язик.
Варіанти:
-покусувати кінчик язика;
-покусувати середину язика;
-покусувати язик, просуваючи його поступово вперед – назад.
Під час виконання вправи вимовляти: «та–та–та». Вимова складів допомагає дитині виконувати вправу.
Висуваю свій язик,
Щоб лінуватися не звик,
Й від кінчика й до кореня
Кусати починаю я.

6. «Лопатка»
Усміхнутися, відкрити рот, покласти широкий передній кінчик язика на нижню губу. Утримувати його в такому положенні під рахунок від 1 до 5-10.
Язичок наш, як лопатка –
Дуже рівний, дуже гладкий.
Ловкою лопаткою
Копаю біля хатки я.

7. «Годинник»
Посміхнутися, відкрити рот, висунути язик якнайдалі і проводити ним плавні рухи від одного куточка рота до другого. Виконати вправу 10-15 разів.
Вліво-вправо кінчик ходить,
Ніби місця не знаходить.

8. «Футбол»
Рот закритий. Напруженим язиком впертися то в одну, то в другу щоку.
Гра чудова є у нас,
Весело проводим час.
Знов м’ячем забили «гол»
Вправу цю звемо … футбол.

9. «Чашечка»
Посміхнутися, відкрити рот. Бічні та передні краї широкого язика підняти, але не торкатися зубів.
Тепер краєчки язика
Угору підтягаю,
Глибоку «чашечку» таку
Зубами не торкаю.

10. «Фокус»
Висунути язик між губами, загнути трішки його кінчик і дмухнути на шматок вати, який лежить на кінці носа дитини.
Я «чашку» виведу вперед,
З неї подую вгору.
І тепле повітря враз обдасть
Дуже малий мій носик.

11. «Смачне варення»
Посміхнутися, відкрити рот та язиком у формі чашечки облизувати губу, роблячи рухи зверху вниз. Можна продовжити рух і сховати язик до рота, не руйнуючи «чашечки».
Вправа є у нас така,
Дуже легка і проста:
Губки ми оближемо,
Мов варення злижемо.

12. «Почистити верхні зуби»
Посміхнутися, відкрити рот. Кінчиком язика «почистити» верхні зубки із внутрішнього боку, рухаючи язиком вправо-вліво.
Ходить гірка вліво-вправо,
Чистить зубки дуже вправно.

13. «Гойдалка»
Відкрити рот. Напруженим язиком тягнутися до верхніх та нижніх зубів (по черзі).
Мов гойдалка язик гойдався
І гойдатись не боявся.

14. «Сходинки»
Відкрити рот. Широким кінчиком язика обійняти верхню губу (перша сходинка), потім верхні зуби (друга сходинка), далі притиснути до верхніх горбочків (третя сходинка). Утримувати в кожному положенні 3-5 секунд.
На верхню губку,
На верхні зубки,
За зубки – стрибок –
І у роті язичок.

15. «Маляр»
Відкрити рот. Широким кінчиком язика «побілити» піднебіння, роблячи повільні рухи від верхніх зубів углиб рота й назад. Нижня щелепа не повинна рухатися.
Наче маляром працюю —
Піднебіння побілю я.

16. «Лоша»
Посміхнутися, відкрити рот і поклацати кінчиком язика («конячка цокає копитами»). Пильнувати, щоб рухався тільки язик. Спочатку повільно клацати, а потім – дедалі прискорюючи.
Цок-цок-цок,
Цокають копита.
Цок-цок-цок,
Я охайна й вмита.
Я копитом цокочу,
Як захочеш – прокачу.

17. «Грибок»
Посміхнутися, широко відкрити рот, присмоктати язик до піднебіння, щоб
під’язикова зв’язка була натягнута («ніжка гриба»). Краї язика мають примикати до верхніх зубів. Утримувати в такому положенні 5-10 секунд.
Ось грибочок-сироїжка.
Вгорі – «шляпка», знизу – «ніжка».

18. «Гармошка»
Положення язика, як у вправі «Грибок», губи в усмішці. Не відриваючи язика, відкривати і закривати рот.
На гармошці я заграю,
Рот відкрию – закриваю.
Свій язик «грибком» тримаю –
І його не відпускаю.

Для свистячих звуків: с , з , ц , дз

1. «Усмішка»
Губи в усмішці, зубів не видно. Повторити вправу 3-4 рази.
Схожі ми на скрекотушок,
Тягнем губи аж до вушок.

2. «Парканчик»
Усміхнутися так, щоб зуби були зімкнені й трохи оголені.
Язик стрибнув, неначе зайчик,
І заховався за парканчик.

3. «Хоботок»
Витягнути зімкнені губи вперед «трубочкою». Утримувати їх у такому положенні під рахунок від 1 до 5 – 10.
Неначе хоботок у слоненяти,
Я буду губи у напруженні тримати.

4. «Усмішка – хоботок»
Чергувати вправи «Усмішка» і «Хоботок».
Тягнем губи аж до вух,
Посміхнімося удвох.
А тепер стуляймо губи,
Мов подмухаймо у труби.

5. «Покараємо неслухняний язичок»
Усміхнутися, відкрити рот, спокійно покласти широкий язик на нижню губу і поплямкати губами, вимовляючи: «пя-пя-пя».
А тепер вже не зубами –
Я пошльопаю губами:
«У бика губа тупа,
Па – па – па».

6. «Покусаємо язик»
Усміхнутися, відкрити рот і покусувати язик.
Варіанти:
-покусувати кінчик язика;
-покусувати середину язика;
-покусувати язик, просуваючи його поступово вперед – назад.
Під час виконання вправи вимовляти: «та–та–та». Вимова складів допомагає дитині виконувати вправу.
Висуваю свій язик,
Щоб лінуватися не звик,
Й від кінчика й до кореня
Кусати починаю я.

7. «Лопатка»
Усміхнутися, відкрити рот, покласти широкий передній кінчик язика на нижню губу. Утримувати його в такому положенні під рахунок від 1 до 5-10.
Язичок наш, як лопатка –
Дуже рівний, дуже гладкий.
Ловкою лопаткою
Копаю біля хатки я.

8. «Дму на лопатку»
Усміхнутися, відкрити рот, покласти широкий кінчик язика на нижню губу, спокійно подути по середині язика.
Дму, дму на «лопатку» я,
Щоб широкая була.

9. «Жолобок»
Язик лежить на нижній губі, кінчик вузький, а бокові краї заломлені в жолобок.
Я слухняний язичок
Заломлю у жолобок.
Став вузький мій язичок,
Хай тече по нім струмок.

10. «Голочка»
Усміхнутися, висунути язик, витягнувши його по можливості вузько, потримати під рахунок до 7, а потім сховати (4-5 разів).
Усміхнусь, зроблю язик
Голкою вузькою – жик!
Довго-довго я тримаю,
Потім вмить його ховаю.

11. «Годинник»
Посміхнутися, відкрити рот, висунути язик якнайдалі і проводити ним плавні рухи від одного куточка рота до другого. Виконати вправу 10-15 разів.
Вліво-вправо кінчик ходить,
Ніби місця не знаходить.

12. «Почистимо нижні зуби»
Посміхнутися, показати зуби, відкрити рот і кінчиком язика «почистити» нижні зуби з внутрішнього боку.
Щоб зуби всі були біленькі,
Їх слід почистити гарненько.

13. «Гірка»
Відкрити широко рот. Опустити нижню щелепу якомога нижче. Широким язиком упертися в нижні передні зуби, широкий язик виставити «гіркою». Утримувати в такому положенні під рахунок від 1 до 5-10.
Буде спинка язика,
Наче гірочка крута.
Кінчик в зуби упираю,
Із напруженням тримаю.

14. «Вітерець дме з гори»
Посміхнутися, відкрити рот. Виставити язик «гіркою», а потім спокійно, плавно подути по середині язика. Повітря має бути холодним.
З гори дме вітерець,
Від холоду посланець.

15. «Жуємо млинчик»
Посміхнутися, відкрити рот, поставити кінчик язика за нижні зуби, як у вправі «Гірка», потім висунути його ледве вперед і покусувати згорнутий язик 10-15 раз.
Знову мій язик згорнувся,
В зуби нижні він уткнувся.
Вперед його ледь посуваю –
Гостренькі зуби хай кусають.

16. «Зажени м’яч у ворота»
Витягнути губи вперед «трубочкою» і тривало подути на кульку (лежить на столі перед дитиною), заганяючи її між двома кубиками.
Варіанти залежать від вашої фантазії. Можна запропонувати дитині подути на вертушку, дрібні іграшки, які легко покотити по столу, ватку (здути з долоньки). Направлений повітряний струмінь добре виробляється, якщо запропонувати дитині подути в маленьку чисту пляшку (з-під крапель). За точного потрапляння повітряного струменя в пляшку дитина почує своєрідний звук – гудок або свист ( «гуде пароплав»). Це дуже подобається дітям.
Щік своїх не надуваю,
М’яч в ворота заганяю.

17. «Хто далі зажене м’яч?»
Посміхнутися, покласти передній широкий край язика на нижню губу і, ніби промовляючи тривало звук ф, здмухнути ватку на протилежний край столу.

Моторика і мова

Що це таке, дрібна моторика? Так називається злагоджена й уміла робота наших пальців. Вона тому і називається дрібною, що пальці змушені виконувати складні та тонкі рухи.
Ще в ІІ столітті до нашої ери в Китаї було відомо про вплив дій руками на розвиток головного мозку людини. Древні китайці стверджували, що вправи за участю рук і пальців гармонізують тіло та розум, позитивно впливають на діяльність мозку. На кистях рук розташовано безліч рефлекторних точок, від яких ідуть імпульси в центральну нервову систему. Масажуючи певні точки, можна впливати на внутрішні органи, які з цими точками пов”язані. Так, масаж великого пальця підвищує активність головного мозку. Вказівний палець пов”язаний зі шлунком, середній – із кишечником. Масаж безіменно- го пальця позитивно позначається на роботі печінки та нирок, а мізинця – на роботі серця.
Чим краще розвинені дрібні рухи пальців, тим гармонійніше розвивається людина. А ще виявлений прямий зв”язок розвитку дрібних рухів руки з розвитком мовлення.
Все дуже просто: чим більше Ви будете працювати із малям ручками, тим швидше і краще він почне говорити, тим правильніше буде його мовлення.
Маля народжується, і його пальчики ще нічого не вміють. Мами розпові- дають дітям віршики про «Сороку-ворону» не тільки для загального розвит- ку, але й для того, щоб пальчики тренувати. Адже дуже непросто «варити кашку» або загинати неслухняні пальчики. Для більш дорослих малят гарним тренуванням пальчиків є пластилін або солоне тісто. Такі міні-вправи можна робити вже в рік-півтора. Різноманітні мозаїки теж стимулюють розвиток моторики.
Обираючи мозаїки, дотримуйтеся принципу: «Чим молодшою є дитина, тим крупнішими мають бути деталі».
Коли малюк трохи підросте, можете сміливо давати йому олівці, фарби або крейди. Будь-яке малювання теж сприяє розвитку дрібних м”язів руки.
Підготувала: логопед Шингур Т.В.
Декілька корисних порад

Найбільш поширеним видом мовленнєвого недоліку у дітей дошкільного віку є неправильна вимова звуків, особливо важких приголосних: с-з, ш-ж-ч, л-р. У цьому віці неправильна вимова звуків це природний етап і з віком вона минає, але за певних умов може закріпитись у стійкий мовний дефект.
Щоб запобігти такій ваді, батьки і дорослі повинні правильно розмовляти з дітьми. Речі називати чітко своїми назвами, не «сюсюкати».
У формі гри з маленькими дітьми імітуйте звуки тварин, голос труби, як їде трактор, гуркіт мотора. Артикуляційний апарат дитини тісно пов”язаний із дрібною моторикою рук. Розвиваючи дрібну моторику рук, ви розвиваєте артикуляційний апарат, тим самим попереджуючи в майбутньому вади звуковимови. Для цього потрібно заохочувати дитину ліпити з пластиліну, особливо дрібні деталі; складати конструктор; на нитку нанизувати бісер; перебирати зерно; малювати.
Також велику роль відіграє пальчикова гімнастика. Тому дуже корисно виконувати такі вправи з дітьми. Ось, наприклад:
1.Ми долоньки розітрем і зігрієм пальчики,
Будем плескати руками, як маленькі зайчики.
2.П”ять братів, п”ять зайців, п”ять завзятих молодців.
Це не в лісі сірі зайці, а це просто твої пальці.
3.Розтирати кожен пальчик круговими рухами і промовляти:
Цей пальчик твій татусь.
Це твоя матуся.
Цей пальчик це дідусь.
Це твоя бабуся.
А цей пальчик, це — я,
Оце вся моя сім”я.